Μετά τα πρωτοποριακά προγράμματα ποδοσφαίρου για μικρά παιδιά και τη μύηση των τρυφερών ηλικιών μέσα από το παιγνίδι σε διάφορες δράσεις, ο Αστέρας Ρεθύμνου ανοίγει τις πύλες της Σοχώρας για τη διεξαγωγή του «2ου Φεστιβάλ ποδοσφαίρου νηπίων».
Πρόκειται για ένα πρόγραμμα αθλητικών δραστηριοτήτων, μη ανταγωνιστικού, αλλά διασκεδαστικού χαρακτήρα, όπου τα παιδιά νηπιακής ηλικίας, γεννημένα τα έτη 2011 και 2012, μέσω παιχνιδιών και ποδοσφαιρικών ασκήσεων, θα έχουν την πρώτη ενδιαφέρουσα επαφή με τον κόσμο του ποδοσφαίρου.
Οι μνήμες είναι νωπές άλλωστε από την 1η ποδοσφαιρική εκδήλωση που είχε πραγματοποιηθεί τον Ιούνιο του 2016 όταν περίπου 150 μικροί ποδοσφαιριστές, πήραν τα πρώτα τους ποδοσφαιρικά μαθήματα, μέσα από μια σειρά παιχνιδιών που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον τους για μάθηση.
Παράλληλα, στον Αστέρα Ρεθύμνου, δόθηκε το έναυσμα να καθιερώσει την ποδοσφαιρική αυτή γιορτή στις ετήσιες δραστηριότητές του. Είναι μια ιδέα και ένα εγχείρημα που σκοπό του έχει, να έρθουν τα παιδιά νηπιακής ηλικίας σε επαφή με το άθλημα και να δημιουργήσουν νέες φιλίες με τους συμπαίκτες τους μέσω και της ευγενούς άμιλλας που δημιουργεί ο αθλητισμός.
Πρόκειται για μία πολύ όμορφη εμπειρία για τους συνοδούς των μικρών συμμετεχόντων ποδοσφαιριστών, είτε ως γονείς, είτε ως παππούδες, να τους καμαρώσουν σε μια από τις πρώτες ποδοσφαιρικές τους επιδιώξεις.
Η ώρα προσέλευσης στο γήπεδο είναι στις 8.30 το πρωί της Κυριακής 11 Ιουνίου και στους μικρούς ενδιαφερόμενους που θα συμμετάσχουν θα δοθεί με την παρουσία τους το συλλεκτικό μπλουζάκι της διοργάνωσης, ενώ με την ολοκλήρωσή της, θα βραβευτούν με αναμνηστικό δίπλωμα και μετάλλιο.
Το «2ο Φεστιβάλ ποδοσφαίρου νηπίων», αναμένεται να χαρίσει όμορφες στιγμές υπό τους ήχους διασκεδαστικής μουσικής από DJ, αφού μιλάμε πια για μια ευρύτερη γιορτή του συλλόγου και των παιδιών.