Για το ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής που πέρασε, μίλησαν οι Στέλιος Κοζανίδης και Βαγγέλης Αντωνόπουλος στο post game της αναμέτρησης. Ο προπονητής του Άρη έμεινε ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του μέσα στο «Θ. Βαρδινογιάννης», ενώ στάθηκε και στους μεταξύ τους αγώνες του κυπέλλου που έρχονται (15/2 και 8/3).
Για το κείμενο ματς, μίλησε και ο αρχηγός της Επισκοπής, ο Βαγγέλης Αντωνόπουλος που ξεκαθάρισε ότι, ο στόχος της Επισκοπής είναι ένας και αδιαίρετος, το πρωτάθλημα κι ότι σε κάποιους αγώνες η νίκη μπορεί να μην έρχεται αποκλειστικά συνοδευόμενη από μια τέλεια απόδοση…
Στ. Κοζανίδης: «Εκτός πρωταθλήματος αλλά, Άρης είμαστε…»
Πρώτος μίλησε ο φιλοξενούμενος που δεν ήταν άλλος από τον Στέλιο Κοζανίδη, ένα οικείο πρόσωπο στην Επισκοπή, το οποίο φόρεσε για δύο χρονιά τη φανέλα της ως ποδοσφαιριστής. «Έγινε ένα εξαιρετικό παιγνίδι ανάμεσα σε δύο καλές ομάδες. Η Επισκοπή είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα έτσι κι αλλιώς. Εμείς ήρθαμε εδώ (σ.σ. «Θ. Βαρδινογιάννης») σαν περσινοί πρωταθλητές. Το δείξαμε και έτσι θα τα παίζουμε όλα τα παιγνίδια.
Το ματς εξελίχθηκε γκραν γκινιόλ. Είχαμε πολύ καλή αντίδραση με το 2-0. Ξέραμε ότι Επισκοπή θα μπει για να σκοράρει για να έχει πιο εύκολο έργο στη συνέχεια. Το κατάφερε αλλά νομίζω ότι τα παιδιά τα δικά μου έδειξαν χαρακτήρα. Διεκδικήσαμε το ματς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο παράγοντας «τύχη» είναι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι. Μας έλλειψε η τύχη λοιπόν. Θα μπορούσαμε να σκοράρουμε με το δοκάρι του Κραβαρίτη από το α’ ημίχρονο. Οφείλουμε να δουλεύουμε κάθε μέρα και να πιστεύουμε σ’ αυτό που κάνουμε.
Συγχαρητήρια στην Επισκοπή. Έχω περάσει από δω δύο χρόνια και γνωρίζω το όραμα και τα όνειρα που έχει αυτός ο σύλλογος.
Όσο για τον Άρη, μπορεί να είμαστε θεωρητικά εκτός πρωταθλήματος αλλά είμαστε «Άρης». Οφείλουμε να παίζουμε σαν πρωταθλητές. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και οι αγώνες των ημιτελικών του κυπέλλου.
Ξεχωριστοί οι αγώνες κυπέλλου
Σε σχετική ερώτηση για το εάν μπορεί να επηρεάσει το συγκεκριμένο ματς τις δύο ομάδες εν όψει των δύο αγώνων του κυπέλλου τόνισε… «Όχι δεν το βλέπω έτσι. Αυτό ήταν ένα ματς πρωταθλήματος. Δεν είδαμε τεράστιες διαφορές. Σίγουρα η Επισκοπή έχει περισσότερες λύσεις. Υπάρχει ένα κράμα καλών ποδοσφαιριστών αλλά τα παιγνίδια του κυπέλλου θα είναι ανταγωνιστικά.
«Σταθερή φιλοσοφία με τον Άρη να επιστρέφει στην κορυφή»
Είμαι πολύ περήφανος για τα παιδιά τα δικά μου. Κάνουμε πολύ μεγάλη προσπάθεια γιατί έχουν δημιουργηθεί πολλά θέματα το τελευταίο διάστημα τα οποία δεν είναι ώρα να τα αναλύσουμε. Πραγματικά τα παιδιά είναι πολύ καλά. Έχουμε νεαρούς ποδοσφαιριστές και το ψάχνουμε καλά για να μπαίνουν στην ομάδα. Το να πάρεις ένα πρωτάθλημα, εάν προσέξεις, μπορεί να κερδίσεις απ’ αυτό κι αν δεν προσέξεις μπορεί να χάσεις επίσης.
Ο Άρης ξέρει που πατάει και η επόμενη μέρα θα τον βρει και πάλι στην κορυφή. Με κατάλληλη δουλειά και τα νεαρά παιδιά μπορούν να μπουν στο κλίμα. Ο Άρης έχει μάθει να πρωταγωνιστεί και η φιλοσοφία είναι αυτή που γνωρίζουμε τα τελευταία χρόνια. Ο Άρης τώρα χτίζεται γι’ αυτό και βλέπετε ότι είμαστε ήρεμοι παρά τις αλλαγές στο ρόστερ.
Συγχαρητήρια στην Επισκοπή για τη νίκη και ξαναλέω ότι είμαι περήφανος γι’ αυτά τα παιδιά και τη δουλειά που γίνεται».
Β. Αντωνόπουλος: «Δώσαμε χώρο αλλά κερδίσαμε δίκαια»
Ο αριστερός οπισθοφύλακας της Επισκοπής, ο Βαγγέλης Αντωνόπουλος, φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού και τόνισε για το κυριακάτικο ματς απέναντι στον Άρη: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου και στο προπονητικό τιμ. Η αναμέτρηση ξέραμε ότι θα ήταν ντέρμπι. Δουλέψαμε καλά αλλά πολλές φορές, άλλα πράγματα δουλεύεις κι άλλα πράγματα βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
Επιτρέψαμε στον αντίπαλο να μας να κάνει μία ευκαιρία στο α’ ημίχρονο και στο τέλος του αγώνα δώσαμε χώρο. Το γκολ που δεχθήκαμε, μας άγχωσε στο τέλος.
Παρ’ όλα αυτά, δίκαια πήραμε τη νίκη. Έπρεπε να το κερδίσουμε έστω και δύσκολα αυτό το ματς. Συγχαρητήρια στον Άρη που έκανε ένα καλό αθλητικό παιγνίδι και πάντα στα πλαίσια που αρμόζουν σ’ έναν ποδοσφαιρικό αγώνα».
Για το τέλος, ο Β. Αντωνόπουλος, μιλώντας ρεαλιστικά τόνισε: «Από δω και πέρα, μετρούν οι βαθμοί. Σε κάποια ματς που ίσως να μην μπορούμε να αποδώσουμε όπως συνέβη μέχρι τώρα, ίσως χρειαστεί να κυνηγήσουμε τη νίκη και μόνο. Αυτό δεν είναι κακό. Το ματς με τον Άρη ήταν ένα από τα κλασικά ντέρμπι, όπως ντέρμπι είναι κι αυτό που έρχεται με τον Ρεθυμνιακό που είναι κι εκείνος μια πολύ καλή ομάδα».
Δ.Τ.