…Και ζήσαμε εμείς καλά κι αυτοί καλύτερα! Το miniEuro ανήκει πλέον στην ιστορία και αυτή «θρυλεί» τη Ρουμανία, που το ξανασήκωσε, ούσα η καλύτερη ομάδα ενός τουρνουά που γνώρισε τεράστια επιτυχία στο Ρέθυμ
νο.
Για 4 μέρες πάνω από 11 ώρες, μικροί και μεγάλοι, άνθρωποι από διάφορα γεωγραφικά μήκη και πλάτη του κόσμου «αναστέναζαν» στις άρτιες εγκαταστάσεις ενός πρότυπου γηπέδου που στήθηκε στην παραλία της πόλης που αποκόμισε πολλά οφέλη.
Παρ’ όλα αυτά, οι διοργανωτές της EMF και της οργανωτικής επιτροπής από τη χώρα μας, ο Δήμος, οι 24 συμμετέχουσες ομάδες αλλά κυρίως ο κόσμος που εγκαταστάθηκε στην παραλία, όλοι μαζί, δημιούργησαν μία γιορτή για ένα άθλημα, το minifootball που γνωρίζει μεγάλη άνθιση και που εν τέλει άξιζε τον κόπο… Σημαιάκια από κάθε χώρα να ανεμίζουν στον καταγάλανο ουρανό, προβολείς που έφερναν όλο και περισσότερους γύρω από το ποδοσφαιρικό γεγονός, μουσική που κρατούσε ζωντανό το κέφι των παρευρισκομένων, ήταν ορισμένες από τις εικόνες που καταγράψαμε.
![](/uploads/news/15-10-2013/DOC.20131014.255335.L.2.JPG)
Επί της ουσίας, επρόκειτο για ένα τουρνουά που, μέχρι πρότινος ελάχιστοι γνώριζαν ότι διεξάγεται κάθε χρόνο σε διαφορετικό κράτος της γηραιάς ηπείρου, αλλά αυτή ήταν η πρώτη φορά που φιλοξενούνταν στην περιφέρεια ενός έθνους που όλο αυτό το διάστημα δοκιμάζεται.
Το σημαντικότερο όμως όλων, ήταν το φίλαθλο πνεύμα που κυριάρχησε ακόμη κι όταν το αποτέλεσμα δεν ευνοούσε το ευρύ κοινό.
Αγωνιστικά, η Ρουμανία επικράτησε στον μεγάλο τελικό με 2-0 της φιναλίστ Κροατίας, ενώ στον μικρό τελικό, η Γερμανία που, δύο γύρους πριν, απέκλεισε την Ελλάδα, κέρδισε την Ρωσία και κατέκτησε με τη σειρά της την 3η θέση.
Όσον αφορά την Εθνική μας, αρχικά πήρε την πρόκριση στο όμιλό της (1-1 με Τουρκία, 2-0 κέρδισε την Λιθουανία και 3-2 με ανατροπή την Ιταλία) και έφτασε μέχρι τους «16» εκεί, όπου αποκλείστηκε από την Γερμανία έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς, το οποίο κρίθηκε στα πέναλτι.
ΤΟ MINIEURO ΕΔΩΣΕ ΑΡΩΜΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ
Το Ρέθυμνο «αντέχει» τέτοιες διοργανώσεις
Γράψαμε και καταγράψαμε σκηνή-σκηνή το miniEuro, το οποίο εμφάνισε πολλά πρόσωπα από την περασμένη Πέμπτη έως και την Κυριακή που ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία.
Η Ρουμανία ήταν η μεγάλη κερδισμένη, ωστόσο κερδισμένες ήταν όλες οι ομάδες με παίκτες-παιδιά που από τα γήπεδα 6Χ6, είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν μπροστά σε δύο και τρεις χιλιάδες κόσμου.
Η ελληνική αποστολή έζησε μεγάλες στιγμές και οι παίκτες είχαν να μιλούν για την αγάπη του κόσμου νιώθοντας κι αυτοί με τη σειρά τους μικροί ήρωες, καθώς βρέθηκαν για κάποια 24ωρα στο κέντρο της δημοσιότητας.
Η πρόκριση της Ελλάδας
Η ελληνική ομάδα βλ. φωτο (Quick foto) χάρισε μεγάλη χαρά στον κόσμο της όταν από τη 2η αγωνιστική κέρδισε το εισιτήριο για τους «16», κερδίζοντας τη Λιθουανία με 2-0 με γκολ των Λευκαρίτη και Καράτη ενώ στην 3η αγωνιστική, παρ’ ότι αδιάφορη, κέρδισε με ανατροπή την Ιταλία με σκορ 3-2.
Η ομάδα του Αποστόλη Γκαϊφύλλια προηγήθηκε με γκολ του Λευκαρίτη στο 2ο λεπτό, με τους Ιταλούς να γυρίζουν το ματς στο 11ο λεπτό με πέναλτι και στο 15ο με σκόρερ τον έμπειρο Μπράτσο.
Το γήπεδο όμως πήρε «φωτιά» στο 2ο ημίχρονο, όταν ο Παπαδόπουλος στο 33’ ισοφάρισε σε 2-2. Η κόκκινη στον Λιβιέρι αποδιοργάνωσε την Ιταλία και έδωσε τη μεγάλη ευκαιρία στην Ελληνική ομάδα, η οποία δεν πέρασε ανεκμετάλλευτη. Τη μεγάλη νίκη για την Ελλάδα «σφράγισε» ο Καράτης στο 36’, με τους Έλληνες φιλάθλους να αποθεώνουν τους παίκτες για την πανηγυρική πρόκριση!
Όλα τα αποτελέσματα για τους αγώνες της φάσης των «16»:
Ρουμανία-Σλοβακία 1-0
Ισραήλ – Τσεχία 1-3
Ρωσία – Μολδαβία 3-1
Ελλάδα – Γερμανία 6-5 (1-1)
Τουρκία – Κροατία 0-3
Βουλγαρία – Μαυροβούνιο 0-2
Καζακστάν – Πολωνία 1-2
Αυστρία – Αγγλία 0-3
Ήττα-αποκλεισμός
στα πέναλτι (6-5) για την Ελλάδα από τη Γερμανία
Η επίλεκτη ελληνική ομάδα, αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του miniEuro
![](/uploads/news/15-10-2013/DOC.20131014.255334.L.1 Ellada Germania.JPG)
2013, χάνοντας στην διαδικασία των πέναλτι με 6-5 από τη Γερμανία (1-1 η κανονική διάρκεια), σε ένα ματς όπου έσπασαν καρδιές!
Η ομάδα του Αποστόλη Γκαϊφύλλια άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Δημήτρη Καραβίδα με σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ και στη συνέχεια απώλεσε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ.
Οι Γερμανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 32ο λεπτό με δυνατό σουτ του Φλοριάν και στη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, το 1-1 έστειλε τις ομάδες στη διαδικασία των πέναλτι.
Τα πέναλτι:
Γερμανία: 1-0 Γιάλκενμπουργκ
Ελλάδα: 1-1 Λευκαρίτης
Γερμανία: 2-1 Φλοριάν
Ελλάδα: 2-2 Καράτης
Γερμανία: 3-2 Γιάγκογλιου
Ελλάδα: 3-3 Καραβίδας
Γερμανία: 4-3 Μίχα
Ελλάδα: 4-4 Καμένος
Γερμανία: 5-4 Λαρς
Ελλάδα: 5-5 Αντζούρης
Γερμανία: 6-5 Κίλιαν
Ελλάδα: Παπαδόπουλος δοκάρι
Ακολούθως, άκρως εντυπωσιακά ήταν τα ματς με τα οποία ολοκληρώθηκε η φάση των προημιτελικών. Η Ρουμανία έκαμψε την αντίσταση της Αγγλίας και πήρε πρώτη το εισιτήριο για τα ημιτελικά, ενώ συγκλονιστικός ήταν ο αγώνας της Γερμανίας με την Τσεχία.
Οι Γερμανοί προηγήθηκαν, για να ισοφαριστούν από τους αντιπάλους τους και η διαδικασία να οδηγηθεί στα πέναλτι απ’ όπου βγήκαν νικητές.
Στα άλλα δύο ματς, η Ρωσία κέρδισε δύσκολα το Μαυροβούνιο κι αντιμετώπισε την Κροατία που με τη σειρά της είχε σημειώσει, προηγουμένως, πολύ καλή απόδοση κόντρα στους Πολωνούς, αφού επικράτησε άνετα με 2-0.
Τα αποτελέσματα
της φάση των «8»
Ρουμανία – Αγγλία 2-0
Γερμανία – Τσεχία 3-2
(1-1 στην κανονική διάρκεια)
Ρωσία – Μαυροβούνιο 2-1
Πολωνία – Κροατία 0-2
Προκρίσεις μέσω πέναλτι
Στα πέναλτι αναδείχθηκαν οι δύο ομάδες που πήραν τα δύο εισιτήρια για τον μεγάλο τελικό του miniEURO 2013 στο Ρέθυμνο!
Στον πρώτο ημιτελικό, η Ρουμανία και Γερμανία δε σκόραραν στην κανονική διάρκεια του αγώνα κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.
Εκεί, οι Γερμανοί δεν κατάφεραν να συνεχίσουν την μίνι-παράδοση μετά από δύο προκρίσεις στη διαδικασία απέναντι σε Ελλάδα και Τσεχία και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρουμάνο γκολκίπερ Μιχάλ Πλόιχι, ο οποίος απέκρουσε δύο φορές, η κάτοχος του τροπαίου πήρε και πάλι το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό.
Στον άλλο ημιτελικό, η Πολωνία με εύστοχο χτύπημα του Ράνσιτς στο 21’ άνοιξε το σκορ και ο Σμιρνόφ στο 30’ ισοφάρισε για τους Ρώσους. Το τελικό 1-1 έστειλε και αυτό το ζευγάρι στα πέναλτι.
Στη διαδικασία που καθήλωσε τον κόσμο, οι Κροάτες πήραν το μεγάλο εισιτήριο για τον τελικό, αφού με 3-2 στα πέναλτι θα έχουν την ευκαιρία να στεφθούν πρωταθλητές Ευρώπης!
Τα αποτελέσματα
της ημιτελική φάσης:
Ρουμανία – Γερμανία 2-1 πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια).
Ρωσία – Κροατία 2-3 (1-1 η κανονική διάρκεια).
Ο μεγάλος τελικός
Για τέταρτη συνεχόμενη φορά η Ρουμανία είναι η Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο mini football, αφού μετά τη Σλοβενία το 2010, την Ρουμανία το 2011 και τη Μολδαβία το 2012 και στην Ελλάδα, κατέκτησε ξανά την πρώτη θέση, νικώντας την Κροατία με 2-0. Στο ξεκίνημα του 2ου μέρους, και συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό, ο Κονσταντάνα άνοιξε το σκορ του μεγάλου τελικού!
Οι Κροάτες προσπάθησαν να αντιδράσουν δημιούργησαν αλλά ήταν οι Ρουμάνοι που σκόραραν και πάλι στο 40ο λεπτό με τον Τζίους, «κλειδώνοντας» το βαρύτιμο τρόπαιο!
Την 3η θέση οι Γερμανοί
Στον μικρό τελικό, η Γερμανία πήρε και πάλι τον αγώνα στη διαδικασία των πέναλτι, που της έδωσε έτσι την 3η θέση, απέναντι στη Ρωσία.
Ο Μερκούλοφ στο 9ο λεπτό έκανε το 0-1 και ο Χάμερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε για να στείλει τον μικρό τελικό στα πέναλτι! Εκεί, οι Γερμανοί με σκορ 2-1 έκαναν δικό τους το μετάλλιο της 3ης θέσης!