Το «τρένο» του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου δεν έκανε στάση ούτε στο Μαρούσι. Ο ΝΟΡ επικράτησε με 6-7 του Τρίτωνα και πανηγύρισε την 3η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πόλο της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών. Μία νίκη ιστορικής σημασίας, καθώς οι Ρεθεμνιώτισσες κατέκτησαν για πρώτη φορά «διπλό» στο εν λόγω κολυμβητήριο.
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη έδειξε και πάλι τεράστια ψυχικά αποθέματα, με την Βάσω Μαυρέλου να γράφει το τελικό 6-7 στο 1’30” πριν το φινάλε. Οι Ρεθεμνιώτισσες θα μπορούσαν να είχαν πανηγυρίσει μία πολύ πιο άνετη νίκη, αλλά κατάφεραν να ξεπεράσουν και την αστοχία τους. Ο ΝΟΡ προηγήθηκε με 2-4 στο ημίχρονο, αλλά το τέλος του 3ου οκταλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 5-5. Η Έλενα Φαρμάκη έκανε το 5-6, αλλά ο Τρίτωνας απάντησε με γκολ της Τζελέπη στα 2’00” πριν το φινάλε για το 6-6. Το «χρυσό» γκολ της ρεθεμνιώτικης νίκης ήρθε από την πολύπειρη Βάσω Μαυρέλου. Στο 1’30” επιχείρησε το δυνατό σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 6-7.
Ο ΝΟΡ έχει ήδη φτάσει τους 10 βαθμούς, με απολογισμό 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα στις 5 πρώτες αγωνιστικές. Ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι με τον ουραγό ΝΟΒΑ και οι Ρεθεμνιώτισσες βρίσκονται πολύ κοντά στο να τερματίσουν στην 3η θέση στο τέλος του Α’ γύρου. Κάτι τέτοιο δεν το έχουν καταφέρει ποτέ στο παρελθόν και το κίνητρο είναι πλέον πολύ μεγάλο.
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-3, 3-1, 1-2.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη Φλ., Σαφέτη, Φαρμάκη Μ. 2, Γαγάνη, Παλληκαράκη, Αλεξάκη, Μαυρέλλου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Καραλόγου, Φαρμάκη Ελ. 2, Πατσαχάκη, Σολανάκη.
ΤΡΙΤΩΝΑΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Θανάσης Τούρος): Γούλα, Κολιτσοπούλου, Τουλουμτζίδου, Τσελέπη 2, Ζερβακάκη, Αποστόλου, Πετάση 1, Στρατιδάκη 1, Μαλλιάρου, Κόλλια 2, Λίβα, Στρείδη, Πράπα, Κουζούνα, Λάζαρη.
Κώστας Φιτσανάκης: «Ιστορική νίκη»
Ο προπονητής του ΝΟΡ, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», στάθηκε στη σημασία της νίκης στο Μαρούσι και στο ενδεχόμενο η ομάδα του να τερματίσει στην 3η θέση στο τέλος του Α’ γύρου. Επίσης, τόνισε πως ακόμα δεν έχει πιάσει υψηλά στάνταρτ απόδοσης, βάσει των δυνατοτήτων της.
«Η νίκη μας απέναντι στον Τρίτωνα είναι πάρα πολύ σημαντική. Ήταν ένα δύσκολο εκτός έδρας αποτέλεσμα, μιας και θεωρώ πως δεν θα περάσουν πολλές ομάδες από το Μαρούσι. Το τρίποντο μας δίνει και βαθμολογικό αβαντάζ για τη συνέχεια, ούτως ώστε να είναι υπέρ μας οποιαδήποτε γκέλα κάθε ανταγωνιστή μας.
Πρόκειται για μία ιστορική νίκη, καθώς είναι η 1η φορά που κερδίζουμε μέσα στο Μαρούσι. Επίσης, μας δίνει μία συγκομιδή βαθμών, τη μεγαλύτερη που έχουμε πετύχει μέχρι τώρα στην ιστορία μας στον Α’ γύρο και σε συνδυασμό με το εντός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί κόντρα στον ΝΟΒΑ, είναι κάτι παραπάνω από υπαρκτό το σενάριο να τερματίσουμε στην 3η θέση. Κάτι τέτοιο δεν το έχουμε καταφέρει ποτέ στο παρελθόν.
Ακόμα, ένα σημαντικό στοιχεία είναι πως έχουμε καταφέρει να πάρουμε νίκες, χωρίς ουσιαστικά να έχουμε πιάσει αρκετά καλή απόδοση και βάσει των δυνατοτήτων μας. Έχουμε πάρει αποτελέσματα με ανατροπές του σκορ. Αυτό σαφώς και δείχνει την ποιότητα και την εμπειρία της ομάδας γύρω από δύσκολες καταστάσεις και ενώ τονίζω πως δεν έχουμε πιάσει ακόμα υψηλά στάνταρτ απόδοσης σαν ομάδα».
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής
ΝΟΒΑ – Γλυφάδα 6-12
Τρίτωνας Αμαρουσίου – ΝΟ Ρεθύμνου 6-7
Εθνικός – Ποσειδώνας Ιλισίων 13-6
ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 13-14
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Αγώνες Τέρματα Βαθμοί
1. Oλυμπιακός 5 120-21 15
2. ΝΟ Βουλιαγμένης* 5 100-30 11
3. ΑΝΟ Γλυφάδας 5 51-36 11
4. ΝΟ Ρεθύμνου 5 38-54 10
5. Εθνικός Πειραιά 5 44-67 4
6. ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 5 38-67 3
7. Τρίτων Αμαρουσίου 5 34-73 3
8. ΝΟΒΑ 5 18-95 0
Σημείωση: Ο ΝΟ Βουλιαγμένης έχει έναν βαθμό λιγότερο, με βάση απόφαση του Α.Δ από την περυσινή περίοδο.
Η επόμενη (6η) αγωνιστική
Σάββατο 21 Νοεμβρίου
Εθνικός – Τρίτωνας Αμαρουσίου
Ποσειδώνας Ιλισίων – Ολυμπιακός
Γλυφάδα – Βουλιαγμένη
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟΒΑ