Ποιός είπε ότι κάποιοι δεν μαθαίνουν να παλεύουν από μικροί…; Οι παλαιστές του ΑΠΟ Ρεθύμνου από τα 6, τα 7 και τα 8 τους χρόνια, έχουν ήδη φροντίσει να δείξουν τα διαπιστευτήριά τους εντός κι εκτός συνόρων της Κρήτης.
Για μία ακόμη φορά οι παλαιστές της ελευθέρας, απέδειξαν ότι είναι σε θέση να αγωνιστούν και να ανταγωνιστούν παιδιά αντίστοιχης ηλικίας φέρνοντας άκρως ικανοποιητικά αποτελέσματα. Ο ρεθεμνιώτικος παλαιστικός σύλλογος πραγματοποίησε τριπλή εμφάνιση στο Πανελλήνιο παιδικό τουρνουά ελευθέρας πάλης στην Αθήνα και επέστρεψε με τρία ασημένια μετάλλια.
Πιο συγκεκριμένα, στους αγώνες, ο Μανώλης Μαριδάκης είχε ένα άνετο ξεκίνημα, αφού επιβλήθηκε του αντιπάλου του με 10-0 στα σημεία. Στη συνέχεια, ο Μανώλης θα μπορούσε να πάρει και το χρυσό μετάλλιο, ωστόσο ήρθε ισόπαλος 2-2 στον τελικό. Στην προκειμένη περίπτωση, εφαρμόστηκε ο κανονισμός που ορίζει ότι νικητής είναι αυτός που παίρνει τελευταίος σημείο κι αυτός ήταν ο αντίπαλος του Ρεθεμνιώτη παλαιστή.
Ο περσινός πρωταθλητής Νικόλας Καραβάνος είχε και ‘κείνος ένα άνετο ξεκίνημα κερδίζοντας τον αντίπαλό του με 10-0 στα σημεία. Φτάνοντας στον τελικό έκανε ένα εκπληκτικό επιθετικό κρεσέντο λαβών, τα οποία του απέφεραν ένα επί μέρους σερί 6 πόντων. Στο β’ ημίχρονο, θέλοντας να «τελειώσει» τον αντίπαλό του, έπαιξε με ενθουσιασμό κι αυτό του στοίχισε, καθώς σε μια στιγμιαία έλλειψη συγκέντρωσης, ο αντίπαλός του, κατάφερε να τον γυρίσει με πλάτη χάνοντας τελικά με πτώση.
Όσον αφορά την 6χρονη Βάσω Καραβάνου, λόγω έλλειψης αντίπαλου στην κατηγορία της, μπήκε στο γκρουπ των παλαιστριών 2 ετών, πιο μεγάλες ωστόσο η μικρή αθλήτρια πάλεψε πολύ σκληρά.
Η Βάσω έδωσε έναν εντυπωσιακό αγώνα στον τελικό όπου ισοβάθμησε στο 8-8. Και σ’ αυτή την περίπτωση όμως, λόγω της εφαρμογής του νέου κανονισμού, η Καραβάνου έχασε το χρυσό μετάλλιο.
Μετά απ’ αυτή την εμφάνιση, ο προπονητής Μανώλης Καραβάνος δεν θα μπορούσε παρά να μείνει ικανοποιημένος όπως άλλωστε και η πρόεδρος του ΑΠΟΡ, Αντωνία Παπαδάκη και σύσσωμο το Δ.Σ. του «Α.Π.Ο. Ρεθύμνου.
Επί τη ευκαιρία, το Δ.Σ. εξέφρασε τις ευχαριστίες του προς τους γονείς των αθλητών για την εμπιστοσύνη και συμπαράστασή τους, καθώς και την ANEK Lines για τη βοήθειά της προς τον σύλλογο.
Τέλος, είναι σημαντικό να ειπωθεί ότι όλοι οι αθλητές για το 2016, αλλάζουν ηλικιακή κατηγορία και θα παίζουν με αθλητές ίδιας ή μικρότερης ηλικίας.
Τα αποτελέσματα των τριών παλαιστών-τριων του συλλόγου:
Ηλικία 8-9 ετών:
2ος Καραβάνος Νίκος 33 κιλά
2ος Μαριδάκης Μανώλης 38 κιλά
Ηλικία 6 ετών:
2η Καραβάνου Βάσω 24 κιλά