Με σοβαρές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις μεταφέρθηκε στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο Ηρακλείου, όπου και νοσηλεύεται ένας 56χρονος Αυστριακός μετά από ατύχημα που είχε με το ποδήλατο του.
Το περιστατικό, σύμφωνα με τις πληροφορίες, σημειώθηκε σε δρόμο στο χωριό Πλάτανος του δήμου Αμαρίου, όταν υπό αδιευκρίνιστες μέχρι στιγμής συνθήκες ο άτυχος άνδρας έχασε την ισορροπία του ποδηλάτου, έπεσε στο οδόστρωμα και χτύπησε στο κεφάλι.
Αμέσως κλήθηκε ασθενοφόρο που παρέλαβε τον 56χρονο και τον μετέφερε στο Κέντρο Υγείας Μοιρών και από εκεί στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο Ηρακλείου.
Ο τραυματίας λόγω της σοβαρότητας της κατάστασης νοσηλεύεται στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Βενιζέλειου νοσοκομείου και κατά τους θεράποντες ιατρούς η κατάσταση του κρίνεται σταθερή αλλά κρίσιμη.