Λιγότερο από μία εβδομάδα απομένει για το 1ο σπριντ στην Α1 πόλο Γυναικών και ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου «μέτρησε δυνάμεις» στο δυνατό τουρνουά του ΣΕΔΥ, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας.
Ο Κώστας Φιτσανάκης τέσταρε την ομάδα του στα πρώτα και τελευταία φιλικά προετοιμασίας και σίγουρα αποκόμισε χρήσιμα συμπεράσματα. Οι Ρεθεμνιώτισσες είχαν απολογισμό 3 νίκες (17-10 τη ΝΕ Πατρών, 18-5 τον Ηλυσιακό, 13-5 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου) και 2 ήττες (13-10 από την Γλυφάδα, 14-9 από τον Εθνικό). Με 9 βαθμούς κατέκτησαν την 3η θέση, πίσω από την 1η Γλυφάδα (15 βαθμοί) και τον 2ο Εθνικό (12 βαθμοί).
Ο νεαρός τεχνικός δοκίμασε πολλά πράγματα και σε πρόσωπα και σε σχήματα, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριές του εντόπισε αδυναμίες, αλλά και πλεονεκτήματα. Πλέον, άπαντες στον ΝΟΡ στρέφουν την προσοχή τους στην πρεμιέρα της Α1, που θα τους βρει αντιμέτωπους με τον Εθνικό.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του ΝΟΡ στο τουρνουά του ΣΕΔΥ:
ΝΟ Ρεθύμνου – Γλυφάδα 10-13
ΝΟ Ρεθύμνου – Εθνικός 9-14
ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ρεθύμνου 10-17
Ηλυσιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 5-18
Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Ρεθύμνου 5-13