Συνελήφθησαν, χθες το βράδυ, σε δημοτικό διαμέρισμα του Δήμου Ρεθύμνου, από αστυνομικούς του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών Ρεθύμνου, του Τμήματος Αστυνομικών Επιχειρήσεων (Τ.Α.Ε.) Ρεθύμνου και της Ομάδας Πρόληψης και Καταστολής Εγκληματικότητας (Ο.Π.Κ.Ε.) της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ρεθύμνου, τρεις (3) άνδρες ηλικίας 30, 34 και 38 ετών, για κατοχή και διακίνηση ναρκωτικών ουσιών και παραβάσεις νομοθεσίας περί όπλων, κατά περίπτωση.
Ειδικότερα, στο πλαίσιο στοχευμένων ενεργειών και δράσεων για την καταπολέμηση της κατοχής και διακίνησης ναρκωτικών ουσιών, καθώς και του ειδικού σχεδιασμού που εφαρμόζεται σε αυτό το πεδίο, αστυνομικοί του Τμήματος Αστυνομικών Επιχειρήσεων (Τ.Α.Ε.) Ρεθύμνου εντόπισαν τους δράστες να κινούνται ύποπτα σε ερημική περιοχή και τους ακινητοποίησαν για έλεγχο.
Σε έρευνα που πραγματοποιήθηκε στο χώρο όπου εντοπίστηκαν, από αστυνομικούς του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών Ρεθύμνου, του Τμήματος Αστυνομικών Επιχειρήσεων (Τ.Α.Ε.) Ρεθύμνου και της Ομάδας Πρόληψης και Καταστολής Εγκληματικότητας (Ο.Π.Κ.Ε.) της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ρεθύμνου και με τη συνδρομή αστυνομικού σκύλου, βρέθηκε επιμελώς κρυμμένη μία (1) συσκευασία που περιείχε ποσότητα ακατέργαστης κάνναβης, βάρους τριακοσίων (300) γραμμαρίων.