Την παρουσία τους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πόλο Νεανίδων θα διεκδικήσουν 3 αθλήτριες του ΝΟΡ. Ο λόγος για τις Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Άρτεμις Σαφέτη και Χρυσούλα Καζάνα, που μέσα από το προπονητικό καμπ της προεθνικής θα επιδιώξουν να βρεθούν στη μεγάλη διοργάνωση του Δεκεμβρίου στη Νέα Ζηλανδία.
Οι εν λόγω πολίστριες βρίσκονται στις κλήσεις του Ομοσπονδιακού τεχνικού, Στέφανου Λέανδρου και η πρώτη προπόνηση είναι προγραμματισμένη την Κυριακή στις 09:00 στον Άγιο Κοσμά. Η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη πήρε πέρυσι μέρος και σε άλλα προπονητικά καμπ, άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και δεν αποκλείεται να βρίσκεται στις τελικές κλήσεις. Η Άρτεμις Σαφέτη έχει εμπειρίες και παραστάσεις με την Εθνική ομάδα, μιας και έχει φορέσει αρκετές φορές το σκουφάκι με το εθνόσημο. Τέλος, η Χρυσούλα Καζάνα αποτελεί ένα από τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα του ΝΟΡ, αγωνίζεται στη θέση της τερματοφύλακα και ο ανταγωνισμός στην προεθνική αναμένεται πολύ μεγάλος.
Οι αθλήτριες που θα λάβουν μέρος στο 1ο καμπ είναι οι: Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Β., Λογοθέτη, Νίνου Ειρ. (Ολυμπιακός), Κοτσιώνη, Ζοφώλη, Μαυρωτά Ιφ., Πάτρα Μ., Πρωτοπαπά, Σελετοπούλου, Μαστρόκαλου, Κοκκινάκη (ΝΟ Βουλιαγμένης), Παπαναστασίου Άνθ., Παπαναστασίου Δ., Κόλλια, Γρηγοροπούλου, Λούδη Ε., Ελληνιάδη (ΑΝΟ Γλυφάδας), Καζάνα, Σαφέτη, Μυριοκεφαλιτάκη (ΝΟ Ρεθύμνου), Μιχαηλίδου, Δουρέκα (Εθνικός Πειραιά).