Σε συζητήσεις για την πραγματοποίηση δυο μεταγραφών, που όχι μόνο θα ενισχύσουν σημαντικά το υπάρχον ρόστερ, αλλά και θα προκαλέσουν αίσθηση στον 4ο όμιλο της Β’ Εθνικής, πραγματοποιούν αυτή την περίοδο οι άνθρωποι της γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου του Αστέρα Ρεθύμνου. Στο «κυανοκίτρινο» στρατόπεδο αν και υπάρχει η απόλυτη ικανοποίηση για την μέχρι τώρα πορεία των νεοφώτιστων «κυριών του Αστέρα», που τις έχει φέρει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα του ομίλου τους, δεν επαναπαύονται. Κοιτάζουν τις καλύτερες δυνατές λύσεις σε θέσεις που χρειάζεται η ομάδα. Μάλιστα από τα λίγα στοιχεία που αφήνουν οι άνθρωποι της ομάδας της Σοχώρας να διαρρεύσουν είναι ότι η μια από τις δυο παίκτριες είναι διεθνής, στοιχείο που από μόνο του δείχνει ότι υπάρχει πλάνο ο Αστέρας Ρεθύμνου να εμφανιστεί ακόμη πιο ανταγωνιστικός το 2019. Οι «κυανοκίτρινες» θα υποδεχτούν στις 6 Ιανουαρίου στο γήπεδο της Σοχώρας την «συγκάτοικό» τους στην 2η θέση ομάδα των Βριλησσίων, σε μια αναμέτρηση που δεν έχει έντονο μόνο το βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά αναμένεται να «κεντρίσει» τα βλέμματα όλων και η «μονομαχία» που θα έχουν οι δύο πρώτες με 6 γκολ σκόρερ του ομίλου Εύη Τούνα του Αστέρα και Πίττα των Βριλησσίων.
Με σκάουτερ από τη Γερμανία
Πλέον θα έχουν «μάτια» και σε ένα πρωτάθλημα όπου το επίπεδο του κάθε άλλο παρά αμφισβήτηση για την αξία του δεν δέχεται. Η δραστήρια διοίκηση της γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου του Αστέρα Ρεθύμνου έχει ξεκινήσει ήδη συνεργασία με τον Γιώργο Κοστομοίρη, μόνιμο κάτοικο Γερμανίας που θα αποτελεί σε ρόλο σκάουτερ τα «μάτια» των «κυανοκίτρινων» σε ένα από τα καλύτερα πρωταθλήματα, όχι μόνο της Ευρώπης, με στόχο την ανεύρεση νεαρών κυρίως παικτριών που θα ήθελαν να αγωνιστούν στην ομάδα του Αστέρα και τα Ελληνικά Εθνικά πρωταθλήματα. Ο νέος συνεργάτης των νεοφώτιστων στην Β’ Εθνική κατηγορία που έχει αγωνιστεί ο ίδιος ποδοσφαιρικά στο παρελθόν στην Ρόδο, ήδη βρίσκεται σε άμεση επικοινωνία με τους ανθρώπους του Αστέρα Ρεθύμνου, καθώς υπάρχουν κάποια πρώτα ονόματα που μπορούν να ενισχύσουν τις «κυανοκίτρινες». Μέχρι τότε το συγκρότημα του Παναγιώτη Αντωνιάδη επανήλθε σε ρυθμό προπονήσεων, καθώς στις 13 Ιανουαρίου φιλοξενεί στην Σοχώρα στο ντέρμπι της 2η θέσης του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας την ισόβαθμη (9 πόντοι) ομάδα των Βριλησσίων.
Μια ακόμη «Κρητική γιορτή» για τις «Κυρίες»
Μια ακόμη ευκαιρία να αναγνωριστεί η προσπάθειά τους και η κατάκτηση του περσινού πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου Γυναικών, είχαν οι κοπέλες της ομάδας του Αστέρα Ρεθύμνου. Στην «1η Γιορτή Κρητικού ποδοσφαίρου» που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο, ο προπονητής της ομάδας Παναγιώτης Αντωνιάδης, είχε το βήμα να μιλήσει για τα προβλήματα του γυναικείου ποδοσφαίρου και η αρχηγός Ελευθερία Δαφέρμου, μέσω της βράβευσης, να δεχτεί μια ακόμη αναγνώριση της απόλυτα επιτυχημένης περσινής πορείας της γυναικείας ομάδας του Αστέρα Ρεθύμνου, που ολοκληρώθηκε με την κατάκτηση του πρωταθλήματος.