«Κλειδί» για την τόνωση της οικονομίας, την ανάπτυξη της ενδοχώρας και την ενίσχυση εναλλακτικών μορφών τουρισμού στον ορεινό όγκο του νομού, αποτελεί η διεθνής αναγνώριση του Γεωπάρκου του Ψηλορείτη από την Unesco.
Το brand name Unesco αποτελεί από μόνο του μια μεγάλη ευκαιρία, αφού αναφέρεται σε περιοχές με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στο περιβάλλον και στον πολιτισμό και μάλιστα αναγνωρισμένα σε παγκόσμια κλίμακα.
Μετά την αναγνώριση των γεωπάρκων του νησιού από την Unesco ως «παγκόσμια γεωπάρκα» οι προοπτικές ανάπτυξής τους και η αναγνωρισιμότητά τους είναι ακόμα μεγαλύτερη.
Μέσα από τον σεβασμό στο περιβάλλον η στόχευση τους αφορά στη βιώσιμη ανάπτυξη με την ταυτόχρονη ανάδειξη της κρητικής γης, των ντόπιων παραδοσιακών προϊόντων, της ιστορίας και του πολιτισμού του τόπου, αναπτύσσοντας παράλληλα τον υπεύθυνο τουρισμό, δηλαδή τον γεωτουρισμό.
Ο συνδυασμός των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών των περιοχών αυτών -περιβάλλον-άνθρωπος-πολιτισμός, μπορούν να προσελκύσουν επισκέπτες ανά τον κόσμο, που επιθυμούν τον βιωματικό τουρισμό που συνεπάγεται με εμπειρίες στη φύση, ποδήλατο, περίπατο, ορειβασία. Αυτές οι μορφές τουρισμού σήμερα λείπουν από το νησί και αποτελούν ζητούμενο για όλους τους εμπλεκόμενους του κλάδου, αφού θα συμβάλλουν σημαντικά στον στόχο της επιμήκυνσης της τουριστικής περιόδου, δίδοντας ταυτόχρονα μια ισχυρή τονωτική ένεση στην οικονομία του νησιού, αφού οι επισκέπτες αυτών των μορφών τουρισμού χαρακτηρίζονται ποιοτικοί μας και πραγματοποιούν εκδρομές διαρκώς, έρχονται σε επαφή με κατοίκους και παραγωγούς και ενδιαφέρονται για την κουλτούρα, τον πολιτισμό, την ιστορία και την κρητική κουζίνα. Η περιφέρεια Κρήτης με το χρηματοδοτικό εργαλείο που αφορά στις «Ολοκληρωμένες Χωρικές Επενδύσεις (ΟΧΕ)» δίνει ουσιαστικά το έναυσμα για να ξεκινήσει η βελτίωση των υποδομών και η υλοποίηση επιπλέον δράσεων, που θα συμβάλλουν στην αναζωογόνηση της υπαίθρου. Οι Ολοκληρωμένες Χωρικές Επενδύσεις προβλέπουν αναπτυξιακές δράσεις με έμφαση στον πρωτογενή τομέα και στον τουρισμό με την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών, παρεμβάσεις που θα ενισχύσουν την οικονομία της ενδοχώρας διασυνδέοντας τον πολιτισμό με τον τουρισμό και την επιχειρηματικότητα.
Ο στόχος του προγράμματος είναι μέσα από σειρά δράσεων που θα αφορούν υποδομές και συστήματα, οι περιοχές να αναπτυχτούν με ήπιες παρεμβάσεις και να προσφέρουν στον επισκέπτη εναλλακτικές μορφές τουρισμού καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η σφραγίδα της Uniseco δεν αποτελεί απλώς μια ταμπέλα για τα γεωπάρκα αλλά προσδιορίζει ένα «ζωντανό δίκτυο», που βασίζεται στην αλληλοεπίδραση, στην αλληλοϋποστήριξη, στην αλληλομεταφορά τεχνογνωσίας, γι’ αυτό και οι υπεύθυνοι διαχείρισης τους θεωρούν ότι είναι πρωταρχικής σημασίας η ενημέρωση του κόσμου για τη σημασία της διεθνούς αυτής αναγνώρισης και τις ευκαιρίες που παρουσιάζονται για την περιοχή τους.
Στο πλαίσιο αυτό της ενημέρωσης του κοινού για την αξία και τη σημασία του παγκόσμιου πάρκου Ψηλορείτη, μέσω σχετικού προγράμματος αγροτικής ανάπτυξης 2007-2013 με τίτλο «εφαρμογή της προσέγγισης LEADER», πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης έκθεση στον χώρο του Παλαιοντολογικού Μουσείου καθώς και σχετική ενημερωτική εκδήλωση.