Στο Ρέθυμνο βρίσκεται από το απόγευμα της Πέμπτης ο Νίκος Βετούλας που αναμένεται να ηγηθεί της φετινής προετοιμασίας. Ο έμπειρος τεχνικός έχει ήδη σηκώσει μανίκια και μαζί με τους συνεργάτες του ξεκίνησαν το «χτίσιμο» του νέου Ρέθυμνο Cretan Kings.
Ο Πατρινός προπονητής συμφώνησε με τους διοικούντες για την ανανέωση της συνεργασίας τους για ακόμα ένα χρόνο, στη συνέχεια ανέλαβε δράση όσον αφορά τον μεταγραφικό σχεδιασμό και τώρα όλο το βάρος έχει πέσει στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας.
Όμως ο Νίκος Βετούλας δεν ήταν το μοναδικό νέο πρόσωπο στο «Μελίνα Μερκούρη». Το «παρών» στις προπονήσεις δίνει και ο Σακίλ Γκούντγουιν και έτσι άπαντες οι παίκτες βρίσκονται στη διάθεση του προπονητικού τιμ. Επίσης, κατά τη διάρκεια της τρέχουσας εβδομάδας οι αθλητές πέρασαν από τις απαραίτητες ιατρικές και εργομετρικές εξετάσεις και ουσιαστικά από την ερχόμενη Δευτέρα ξεκινούν τα πραγματικά «βάσανα» της προετοιμασίας.
Νίκος Βετούλας: «Ικανοποιημένος γιατί έχουμε όλους τους παίκτες στη διάθεσή μας»
Ο έμπειρος προπονητής επεσήμανε πως είναι απόλυτα ικανοποιημένος γιατί έχει άπαντες στη διάθεσή του και πλέον ο στόχος είναι να γίνουν ομάδα. Στάθηκε, επίσης, στις προσθήκες που έγιναν και στο ελληνικό στοιχείο.
«Αρχικά θέλω να ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία πάνω από όλα σε όλους. Από κει και πέρα κάθε χρονιά ξεκινάει πάντα με υψηλές προσδοκίες. Σίγουρα εμείς θέλουμε να παρουσιάσουμε ένα πρόσωπο που θα ικανοποιήσει εμάς και τον κόσμο. Αυτήν τη στιγμή είμαι απόλυτα ικανοποιημένος γιατί έχουμε όλους τους παίκτες στη διάθεσή μας και στόχος είναι να γίνουμε ομάδα. Αυτό θα πραγματοποιηθεί με την πάροδο του χρόνου και τη δουλειά, τόσο μέσα, όσο και έξω από το γήπεδο.
Σίγουρα είμαι ικανοποιημένος από τις προσθήκες που έγιναν και την ομάδα που δημιουργήσαμε. Έχουμε και το ελληνικό στοιχείο σε υψηλό βαθμό. Θεωρώ ότι η διοίκηση έκανε αυτό που θέλαμε εμείς σαν τεχνικό τιμ και πλέον είναι στο χέρι μας το πώς θα εκμεταλλευτούμε το υλικό μας».
Όσον αφορά την κλήρωση του Κυπέλλου και το εκτός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΚ, τόνισε: «Στο Κύπελλο σίγουρα θα προτιμούσαμε να παίξουμε εντός έδρας με την ΑΕΚ, αλλά θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο. Εκείνη την περίοδο καμία ομάδα δεν θα είναι 100% έτοιμη. Η ΑΕΚ είναι μεγάλη ομάδα και δεν χρειάζονται συστάσεις, αλλά εμάς αυτή τη στιγμή μας απασχολεί περισσότερο το πως θα φτιάξουμε την ομάδα και λιγότερο το παιχνίδι του Κυπέλλου».
Σακίλ Γκούντγουιν: «Ανυπομονώ να αγωνιστώ στο ελληνικό πρωτάθλημα»
Ο Αμερικάνος σέντερ δεν έκρυψε την χαρά του για την μεταγραφή και δήλωσε ανυπόμονος να αγωνιστεί στο ελληνικό πρωτάθλημα.
«Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ και που το τεχνικό και η διοίκηση μου έδωσαν την ευκαιρία και μου επέτρεψαν να είμαι μέλος αυτής της ομάδας. Ανυπομονώ να αγωνιστώ στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς γνωρίζω ότι είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και θα με βοηθήσει να εξελιχθώ.
Σχετικά με τους προσωπικούς μου στόχους θέλω να συμβάλω όσο μπορώ στο να κάνει πολλές νίκες η ομάδα μου, να «δέσω» όσο γίνεται με τους συμπαίκτες μου και να κάνω αυτό που ξέρω καλά».