Η νέα νίκη του Ερμή, θέτει διαφορετική ρότα στον ρεθεμνιώτικο σύλλογο που φέρνει το «πράσινο» καράβι, αργά και σταθερά να πλέει σε ήρεμες θάλασσες. Με καπετάνιο τον προπονητή της ομάδας, Μανώλη Παπαματθαιάκη και με πλήρωμα τους πιστούς στο δόγμα της ομάδας, ποδοσφαιριστές του, ο Ερμής έχει χαράξει μια εξαιρετική πορεία στο φετινό πρωτάθλημα μέχρι στιγμής, έχοντας φροντίσει να οδηγήσει το πλοίο, λίγο μετά τις αρχικές φουρτούνες (οι Ρεθεμνιώτες είχαν να γευθούν τη χαρά της νίκης περί τις 35 μέρες από τα τέλη του Σεπτέμβρη ως τις αρχές Νοέμβρη), σε ασφαλή λιμάνια.
Ο Ερμής κερδίζοντας και πάλι στην έδρα του, αυτή τη φορά την ομάδα του Ηλυσιακού με 1-0 (το γκολ σημειώθηκε στο 14′ με κεφαλιά του Ανυφαντάκη) έφτασε τους 21 βαθμούς και πια κρατάει σταθερά την 8η θέση απέχοντας μόλις 2 βαθμούς από την 5η.
Η ερχόμενη αγωνιστική που αποτελεί συνάμα και το τέλος του α’ γύρου, δίνει τη δυνατότητα στους Ζωνιανούς να ολοκληρώσουν με τον δέοντα τρόπο το μισό πρωτάθλημα επιτυγχάνοντας την πρώτη τους, εκτός έδρας, νίκη αφού αντιμετωπίζουν τους Τράχωνες στον Άλιμο, μια ομάδα που ο φετινός προβληματικός ΟΦΗ, τη «φιλοδώρησε» με 6 τέρματα.
Όλα της Επισκοπής δύσκολα…
Κατά τα άλλα, η ελλιπής Επισκοπή (όλο αυτό το διάστημα ψάχνεται προκειμένου να επανδρωθεί σωστά το ρόστερ), έχασε στον Ταύρο από τον Φωστήρα δύσκολα με 1-0 (σκόρερ ήταν ο Ντάλφας με ωραίο σουτ στο 20′). Το ματς ήταν δυνατό λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου. Μ’ αυτή τη νίκη, ο Φωστήρας αναδείχθηκε πρωταθλητής «χειμώνα» εκμεταλλευόμενος φυσικά και το στραβοπάτημα της Τριγλίας που άφησε βαθμούς (1-1) με τον Αστέρα Βάρης.
Αναλυτικά…
Δεν υπολογίζει αντιπάλους και απουσίες
Ο ΕΡΜΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΣΕ ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΛΥΣΙΑΚΟ (1-0) ΜΗ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ
Όλα μπορεί και τα νικάει το πάθος και η δύναμη της πίστης που οδηγεί με συνοπτικές διαδικασίες τον Ερμή στην οδό της σωτηρίας.
Οι «πράσινοι», παρά τις τεράστιες απουσίες (δεν αγωνίστηκαν οι Βασίλης, και Δομίνικος Πλουσής, Κατσικοκέρης, Τζανής, Γιακουμάκης και Στρατήγης) λύγισαν την αντίσταση του «μπόλικου» και αρκετά διαφημισμένου στην εφετινή περίοδο, Ηλυσιακού. Οι Κρητικοί, με γκολ του πολύπειρου, Ανυφαντάκη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πανηγύρισαν ένα ακόμη μεγάλο τρίποντο στο άντρο των Ζωνιανών.
Το γήπεδο του Ερμή εξελίσσεται σε ένα αγωνιστικό… «κολαστήριο» για κάθε αντίπαλο που βλέπει την ορμή με την οποία αγωνίζονται οι παίκτες του Μανώλη Παπαματθαιάκη.
Ο Ερμής έφτασε αισίως του 21 βαθμούς, είναι μία θέση πάνω από τη διακεκαυμένη ζώνη και 2 μόλις από την κατάληψη της 5ης θέσης που αυτή τη στιγμή καρπώνεται ο Ιωνικός.
Οι Κρητικοί έχουν ξεκινήσει από πολύ νωρίς την αντεπίθεση και θέλουν να έχουν ανάλογη πορεία στη συνέχεια. Οι εμφανίσεις τους είναι πειστικές. Παράλληλα, έχουν φροντίσει να στείλουν ηχηρό μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση ότι, τα Ζωνιανά είναι μια έδρα που δύσκολα θα «σπάσει», πράγμα που σημαίνει ότι, εάν μένουν 7 αγώνες ακόμη στον β’ γύρο, αυτό σημαίνει με πρόχειρους υπολογισμούς 16 – 19 βαθμοί που αυτόματα σώζουν το σωματείο στη Γ’ Εθνική.
Ο Ερμής λοιπόν, μπορεί να πορεύεται με ασφάλεια από ‘δω και στο εξής. Η πίστη λοιπόν είναι διάχυτη εξ ου και η ηρεμία και η υπομονή που επέδειξαν οι παίκτες των Ζωνιανών κόντρα και στον Ηλυσιακό.
Οι φάσεις εν προκειμένω στο κυριακάτικο ματς δεν ήταν μεγάλες, ούτε πολλές. Έδωσαν όμως χρώμα σ’ έναν αγώνα που δεν έχασε σχεδόν ποτέ το ενδιαφέρον του.
Στην πρώτη καλή στιγμή ήρθε και το γκολ που καθόρισε την τύχη του αγώνα. Ο Σούκιας εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Ανυφαντάκης με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Κουρεπίνη.
Στο 23′ ο Αμανιτίδης σούταρε για να φύγει λίγο άουτ. Στο 29′ ο Σούκιας είχε ωραία ενέργεια όπου σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 37′ ο Θανόπουλος έβγαλε τον Ιωάννου που είχε γυριστό σουτ το οποίο δεν βρήκε στόχο.
Στην επανάληψη, ο Βογιατζής που άφησε θετικές εντυπώσεις, είχε πολύ καλό σουτ, το οποίο έδιωξε με δυσκολία ο Κουρεπίνης.
Στο 54′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι όταν η μπάλα φάνηκε να βρίσκει το χέρι του Γκουτζούλια, ενώ ο Σούκιας που σούταρε στη συνέχεια, ανάγκασε τον Κουρεπίνη να αποκρούσει και πάλι.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ερμής πρόσεξε τα μετόπισθέν του, ο Ηλυσιακός βγήκε πιο μπροστά όμως αυτό έδωσε χώρο στους γηπεδούχους, προκειμένου να δημιουργήσουν δύο επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ.
Η πρώτη ήταν στο 83′, με την σέντρα του Σκουτέλη που έκανε τον Μανουσάκη να ανακόπτει την τελευταία στιγμή διώχνοντας την μπάλα μπροστά από την εστία της ομάδας του και η δεύτερη και τελευταία στο 90′ όταν ο Μπεκατώρος σούταρε δυνατά με τον Κουρεπίνη να διώχνει εντυπωσιακά.
ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Μανόλης Παπαματθαιάκης): Καρακούτσης, Κορτσινίδης, Ρουμπάκης, Ανυφαντάκης, Βογιατζής, Ταβλαδωράκης, Σκουτέλης (84′ Γεμιστός), Σταθόγλου, Κλίνης (64′ Γιακουμάκης), Σούκιας (75′ Μανουσάκης), Μπεκατώρος.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λουτσιάνο Ντε Σόουζα): Κουρεπίνης, Μέξης, Χατζηγιαννάκος, Παπαδημητρίου, Μπίρης (79′ Στρίγκας), Αμανατίδης, Συριόπουλος (55′ Πλέγκας), Γκουτζούλας, Σαμπανάι (74′ Ζαγοράρης), Θανόπουλος, Ιωάννου.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ:
Μανώλης Παπαματθαιάκης: «Τέτοιες νίκες πετυχαίνουν ομάδες που έχουν ψυχή»
Αφού έδωσε τα συγχαρητήριά του στους παίκτες του, ο προπονητής του Ερμή, Μανώλης Παπαματθαιάκης έκανε λόγο για την πιο σημαντική νίκη της χρονιάς… «Εύχομαι χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο. Σήμερα (σ.σ. την Κυριακή) πετύχαμε την πιο σημαντική νίκη της φετινής χρονιάς. Απέναντί μας είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα, από τις καλύτερες εκτός έδρας, ενώ παράλληλα καλούμασταν να ξεπεράσουμε και τις πολλές απουσίες που είχαμε σε αυτό το παιχνίδι. Τέτοιες νίκες τις πετυχαίνουν οι ομάδες που έχουν ψυχή, που πιστεύουν στο αποτέλεσμα και τα στοιχεία αυτά ξέρουν να τα βγάλουν στον αγωνιστικό χώρο.
Σημαντική ήταν και η παρουσία των δύο 17άρηδων, του Μανουσάκη και του Γεμιστού, που έκαναν πολύ καλή προσπάθεια. Πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα, ο στόχος μας στον α’ γύρο ήταν να συγκεντρώσουμε 20 βαθμούς και με αυτή τη νίκη τους ξεπεράσαμε, ενώ έχουμε και το παιγνίδι της επόμενης Κυριακής. Το πρωτάθλημα έχει πάρα πολύ δρόμο ακόμη και αναμένεται ιδιαίτερα συναρπαστικό και στον β’ γύρο».
Λουτσιάνο: «Κέρδισε αυτός που το ήθελε περισσότερο»
Από την πλευρά του, ο τεχνικός του Ηλυσιακού Λουτσιάνο Ντε Σόουζα, τόνισε, «Έγινε ένα δυνατό και σε μερικές περιπτώσεις σκληρό παιχνίδι, το οποίο κέρδισε η ομάδα που έδειξε πως το ήθελε περισσότερο. Ο Ερμής Ζωνιανών ήταν καλύτερος στο α’ ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Στο β’ ημίχρονο, ισορροπήσαμε, ήμασταν καλύτεροι και θα μπορούσαμε να πετύχουμε ένα γκολ να ισοφαρίσουμε το παιχνίδι».
Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:
Φωστήρας – Επισκοπή 1-0
ΟΦΗ – Τράχωνες 6-0
Ν. Ηράκλειο – ΠΑΟΚ 3-0
Ερμής Ζων. – Ηλυσιακός 1-0
Τριγλία Ρ. – Αστέρας Βάρης 1-1
Κηφισιά – Κεραυνός Γλ. 1-0
Εθνικός Π. – Ιαλυσός 1-0
Ατρόμητος Π. – Ιωνικός 0-0
Η βαθμολογία
Ομάδα B. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ
1. Φωστήρας 35 11-2-1 18-9
2. Τριγλία Ραφήνας 30 8-6-0 19-9
3. Ιάλυσος 29 9-2-3 21-14
4. Κηφισιά 26 8-2-4 21-12
5. Ιωνικός 23 7-2-5 15-8
6. Εθνικός Πειραιώς 23 6-2-5 14-11
7. Ηλυσιακός 22 7-1-6 16-12
8. Ερμής Ζωνιανών 21 6-3-5 16-16
9. 0ΦΗ 21 8-3-3 25-7
10. Κυανούς Αστήρ Βάρης 18 5-3-6 17-15
11. Π.Α.Ο Κρουσσώνας 14 4-2-8 10-21
12. Ατρόμητος Πειραιώς 13 3-4-7 7-16
13. Ν. Ηράκλειο 12 3-3-8 21-26
14. Κεραυνός Γλυφάδας Α.Ο 9 2-3-9 6-17
15. Α.Ο Τράχωνες Αλίμου 7 2-1-11 11-31
16. Επισκοπή 6 1-3-10 8-22
Η επόμενη (15η) αγωνιστική
Αστέρας Βάρης-ΑΟ Γλυφάδας
Ιωνικός-Τριγλία Ραφήνας
ΠΑΟ Κρουσώνα-Κηφισιά
Ηλυσιακός-Ατρόμητος Πειραιά
Ιάλυσος-Ηράκλειο
Τράχωνες Αλίμου-Ερμής Ζωνιανών
Επισκοπή-Εθνικός Πειραιά
Φωστήρας-ΟΦΗ