Αγώνων μπαράζ συνέχεια με δηλώσεις, εντυπώσεις και παραλειπόμενα από μία εξόχως ανέλπιστη 2η αγωνιστική που έφερε στο προσκήνιο τη μεγαλειώδη νίκη του Άρη μέσα στον Ατσαλένιο αλλά και αυτή της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ στην Ιεράπετρα, και οι δύο πρωταθλητές, με το ίδιο σκορ, αυτό του 0-1.
Κυρίως όμως οι Ρεθεμνιώτες είναι αυτοί που «θορύβησαν» με το αποτέλεσμα που πήραν απέναντι στο φαβορί του κρητικού ομίλου, τον Ατσαλένιο που, και ηχηρά ονόματα ποδοσφαιριστών έχει, και πολύ κόσμο αλλά και μεγάλη ιστορία διαθέτει. Μόνο που… οι ιστορίες δεν παίζουν από μόνες τους ποδόσφαιρο.
Ο αγώνας μέσα στο Ηράκλειο ήρθε μέσα από μόχθο, ζήλο για διάκριση και φυσικά αρκετή δόση τύχης. Κανένα όμως από τα στοιχεία που παραθέσαμε, από μόνο του δεν μπορεί να φέρει μία ομάδα στην επιφάνεια της ποδοσφαιρικής Κρήτης. Το μεγάλο όπλο των Ρεθεμνιωτών είναι ότι αποτελούν μια ομάδα από τον πρώτο ως τον τελευταίο άνθρωπο που κινείται στον σύλλογο. Τα «Ρ.Ν.» πολύ πριν ακόμα έρθει το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΜ μέσα στο Πέραμα, τόνιζαν το πόσο δυνατός ως σύνολο είναι ο Άρης και αυτό που έχει δημιουργήσει ο προπονητής των κιτρινόμαυρων, Μιχάλης Δεληγιαννάκης.
Ο ίδιος γνώριζε και προχθές στο Ηράκλειο ότι ο ΠΟΑ είναι μια πολύ καλά δουλεμένη ομάδα με στοιχεία παικτών από ανώτερες κατηγορίες και αυτό που περίμενε, ήταν ο ζήλος των παικτών πάνω στις φάσεις, η τύχη και φυσικά τα «στημένα», εκεί που ξέρει ότι ο Στέλιος Κοζανίδης (αυτό το γνώριζαν και οι ίδιοι οι Ηρακλειώτες) ότι, είναι κίνδυνος-θάνατος απ’ όπου κι αν σουτάρει. Στην προκειμένη περίπτωση ο 43χρονος ποδοσφαιριστής εκτέλεσε ένα φάουλ με πολύ φάλτσο αλλά και δύναμη λίγο κάτω από το κέντρο, ο αμυντικός του ΠΟΑ δεν έκανε σωστό υπολογισμό και φυσικά το λάθος δεν συγχωρείται.
Μ. Δεληγιαννάκης: «Αφιερωμένη η νίκη στον Βαλεντίνο»
Ο Μιχάλης Δεληγιαννάκης, αρκετά ήρεμος -όσο δεν ήταν βέβαια κατά τη διάρκεια του αγώνα, καθώς οι Ηρακλειώτες μετά το 70′ πίεσαν πολύ- είπε γι’ αυτή τη μεγάλη στιγμή της ομάδας του: «Ξέραμε τί είχαμε να αντιμετωπίσουμε. Ψάχναμε να σκοράρουμε νωρίς και το κάναμε. Έπειτα, αυτό που είχαμε να κάνουμε ήταν να κλείσουμε τους χώρους και φυσικά να κρατήσουμε την μπάλα στα πόδια μας. Φυσικά είχαμε και ‘μεις τη μεγάλη ευκαιρία με τον Βελονάκη.
Στο τελευταίο 20λεπτο είχαμε την τύχη με το μέρος μας, καθώς ο ΠΟΑ είχε χαμένο πέναλτι και στην αμέσως επόμενη ευκαιρία είχε δοκάρι. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά για εμάς. Θα προσπαθήσουμε να διαχειριστούμε το αποτέλεσμα. Εύχομαι και στον συνάδελφό μου καλή συνέχεια στην ομάδα του.
Θέλω να αφιερώσω τη νίκη σε ένα παιδί που έφυγε από κοντά μας από την ομάδα των Νέων, τον Βαλεντίνο Χεμπάι. Πάνω από το ποδόσφαιρο υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα».
Β. Κρασανάκης: «Σχεδιάσαμε δίχως τον παράγοντα «τύχη»
Ο συνάδελφός του στον ΠΟ Ατσαλένιο, Βασίλης Κρασανάκης, έδειχνε να μην πιστεύει αυτό που πολλές φορές ωστόσο προσφέρει το ποδόσφαιρο, τη συγκλονιστική εξέλιξη ασχέτως ποια είναι η πιο επιθετική ομάδα στο γήπεδο. «Κι εγώ από την πλευρά μου στέλνω τα συλλυπητήρια στην οικογένεια του παιδιού που έχασε τη ζωή του. Όσον αφορά το παιχνίδι, ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μια ομάδα σφιχτή που ξέρει να παίρνει τα αποτελέσματα. Ήμασταν συνειδητοποιημένοι και είχαμε φτιάξει το πλάνο μας γι’ αυτό το ματς. Κάναμε ό,τι είχαμε σχεδιάσει αλλά φαίνεται πως, σχεδιάσαμε χωρίς τον παράγοντα «τύχη». Είχαμε πολλές ευκαιρίες, την κατοχή, το δοκάρι και το χαμένο πέναλτι. Τα κάναμε όλα εμείς αλλά δεν πήραμε ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας. Προσπαθήσαμε στο μέγιστο βαθμό, αλλά δεν τα καταφέραμε. Πρέπει να δώσουμε βάρος και να διαχειριστούμε το κακό αποτέλεσμα και την ψυχολογία μας. Δεν έχω παράπονο από τα παιδιά. Να πάμε μόνο για τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Ιεράπετρα. Συγχαρητήρια στον συνάδελφό μου και στην ομάδα του».
Ο κ. Μουρτζάκης σφυρίζει στις Μουρνιές
Στο μεταξύ βγήκαν χθες οι διαιτητές της 3ης αγωνιστικής που θα παιχθεί αυτή την Κυριακή (17.00). Το ματς του Άρη θα διαιτητεύσει ο κ. Μουρτζάκης με βοηθούς τους κ.κ. Τρουλλινό, Γαρεφαλάκη από τον σύνδεσμο Ηρακλείου.
Η 3η αγωνιστική
ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ – Άρης
(Μουρτζάκης, Τρουλλινός, Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου)
ΟΦ Ιεράπετρας – Ατσαλένιος
Γιαννουλάκης, Σινιοράκης, Μαρνέζος (Χανίων).