Σε πρόσφατο κείμενο του δημοσιεύθηκε στον τοπικό τύπο, το οποίο υπέγραφαν εκ μέρους της Συντονιστικής Επιτροπής του ΣΥΡΙΖΑ Μυλοποτάμου οι Γεώργιος Γιαννουσάκης και Τάκης Ψαρράς και εκ μέρους της Αντιπολίτευσης του Δήμου Μυλοποτάμου ο Μιχάλης Ζαχαριουδάκης, όπου κατηγορούσαν την Δημοτική Αρχή Μυλοποτάμου, απαντά με επιστολή του ο δήμαρχος Μυλοποτάμου Δημήτρης Κόκκινος, ο οποίος χαρακτηρίζει το κείμενο των παραπάνω συντακτών ως κατάπτυστο, συκοφαντικό και δυσφημιστικό.
Αναλυτικά, στην απαντητική του επιστολή ο κ. Κόκκινος αναφέρει:
«Προκαλεί θλίψη σε όλους τους Μυλοποταμίτες, το κατάπτυστο δημοσίευμα που διαβάσαμε στις εφημερίδες «Ρεθεμνιώτικα Νέα» και «Κρητική Επιθεώρηση» το Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου 2018. Ένα κείμενο, το οποίο δεν ενέχει πολιτικές θέσεις ή απόψεις αλλά βρίθει ύβρεων, ανυπόστατων καταγγελιών, συκοφαντικών και δυσφημιστικών αναφορών κατά της εκλεγμένης Δημοτικής αρχής αλλά και των Δημοτών του Δήμου Μυλοποτάμου.
Πρόκειται για ένα λιβελογράφημα, αντίστοιχου πνεύματος του οποίου πιθανόν να μην έχει ποτέ στο παρελθόν δημοσιευθεί σε οποιαδήποτε πραγματικά δημοκρατική εφημερίδα, καθώς όχι μόνο παραβαίνει την κείμενη νομοθεσία περί τύπου αλλά αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα κειμένου, για το οποίο οι νόμοι προβλέπουν βαριές κυρώσεις για τους συντάκτες του αλλά και για το μέσο που το δημοσιοποίησε.
Ωστόσο, το νομικό μέρος της υπόθεσης δεν αποτελεί αντικείμενο της παρέμβασης μας, καθώς η λογοκρισία ποτέ δεν αποτέλεσε χαρακτηριστικό στοιχείο της πολιτικής μας διαδρομής, αλλά οφείλουμε να απαντήσουμε στο «λασπογράφημα» που με τόση άνεση δημοσιεύτηκε. Πρόκειται λοιπόν για ένα λίβελο, που πιστεύουμε ότι εκφράζει μόνο τον συντάχτη του, ούτε καν τους συνυπογράφοντες, τους οποίους όμως αναγκαστικά χαρακτηρίζει.
Δείχνουν ότι αγνοούν το έργο που έχει γίνει τα τελευταία χρόνια στο Δήμο Μυλοποτάμου σε όλους τους τομείς, από την παιδεία και τον πολιτισμό μέχρι την ύδρευση και Διαχείριση των υγρών αποβλήτων, την λειτουργία των κοινωνικών δομών του Δήμου και τις προσπάθειες για στήριξη των κοινωνικά και οικονομικά ευάλωτων ομάδων της περιοχής μας, έργο που γνωρίζουν, αφού εκπρόσωποί τους συμμετέχουν σε όλα τα όργανα του Δήμου. Με ρατσιστικού τύπου διαχωρισμούς σε «Επιστήμονες» και «Χαμηλής παιδείας» Δημότες θεωρούν ότι το μεγαλύτερο μέρος των Δημοτών μας, που είναι έντιμοι αγρότες και κτηνοτρόφοι, δεν έχουν, κατά την άποψή τους, δικαίωμα να συμμετέχουν στα κοινά.
Ξεχνούν ότι στη ζωή και στην πολιτική δεν αρκεί ένα πτυχίο για να είσαι κατάλληλος για όλα.
Ξεχνούν ότι όλοι κρινόμαστε από τις αρχές και τις αξίες που υπηρετούμε, αλλά και από την εντιμότητα και την συνέπειά μας σε όλη μας την διαδρομή και όχι από το επίπεδο των γραμματικών μας γνώσεων.
Ο τόπος μας είναι μικρός και γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας, και οι συνδημότες μας γνωρίζουν την πορεία του καθενός από εμάς στο σύνολο του επαγγελματικού και πολιτικού μας βίου, και με αυτά τα κριτήρια θα μας κρίνουν όλους τον Μάιο του 2019.
Απαντούμε στο διχαστικό γραπτό παραλήρημα τους, για να καταγγείλουμε τα ψέματα, τις συκοφαντίες τους και την προσπάθεια δυσφήμισης του Μυλοποτάμου και των κατοίκων του, που στο μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι έντιμοι αγρότες και κτηνοτρόφοι και μικρομεσαίοι, που αγωνίζονται καθημερινά για την πρόοδο των οικογενειών τους και του τόπου μας.
Τους ενημερώνουμε ότι δεν θα τους ακολουθήσουμε στην κατήφορο που έχουν επιλέξει.
Η αντιπαράθεσή μας με όποιους συνδυασμούς διεκδικήσουν την ψήφο των συνδημοτών μας θα γίνει με πολιτικά επιχειρήματα και μόνο, γιατί πιστεύουμε, ότι την επόμενη μέρα των εκλογών μόνο όλοι μαζί, εκλεγμένοι και Δημότες, μπορούμε να πετύχουμε το καλύτερο για το Μυλοπόταμο, όπως έχουμε αποδείξει σε όλη την πορεία μας.
Οι συνεργάτες μου και εγώ λειτουργήσαμε πάντα με γνώμονα την σύνθεση, την ανοιχτή προσέγγιση των πραγμάτων, τις ουσιαστικές ανάγκες του δήμου μας, την ορθή διαχείριση της δύσκολης καθημερινότητας της κοινωνίας μας. Εμείς βαδίζουμε μαζί με τους δημότες μας. Χωρίς να τους διαχωρίζουμε σε μορφωμένους ή αμόρφωτούς, πλούσιους ή φτωχούς. Είμαστε μαζί με κάθε έντιμο, ειλικρινή και εργατικό πολίτη με συμμετοχική λογική στην διοίκηση και στόχευση το κοινό όφελος και μόνο.
Και έτσι όλοι μαζί κερδίζουμε το μέλλον καθημερινά, κάνοντας βήματα προόδου και προοπτικής.
Είμαστε μαζί. Και θα συνεχίσουμε μαζί. Για τον Μυλοπόταμο και τους Μυλοποταμίτες».