Ο Φράνκο Λάμτσε είναι ένας ακόμη ποδοσφαιριστής που έρχεται στην Επισκοπή για να προσδώσει δύναμη στην άμυνά της. Δυναμικός, γρήγορος και με καλό άλμα, ο Αλβανός με ελληνική υποκοότητα στόπερ, κατέφθασε με τη μορφή δανεισμού από την ΠΑΕ Χανιά προκειμένου κι εκείνος να πάρει τα απαραίτητα αγωνιστικά λεπτά που δεν είχε στη Super League2.
O Φράνκο Λάμτσε που έχει γαλουχηθεί και μεγαλώσει στα Χανιά (έχει βαφτιστεί με το όνομα “Χριστόφορος”), είναι γνωστός στο κρητικό κοινό από τις εμφανίσεις του με την Παλαιόχωρα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Ο 23χρονος ήδη προπονήθηκε με τους “γυπαετούς” στο ΔΑΚ Γάλλου και αμέσως μετά εξέδωσαν τη σχετική ανακοίνωση:
“Η ΠΑΕ Επισκοπή ανακοινώνει την απόκτηση του ποδοσφαιριστή Φράνκο-Χριστόφορου Λάμτσε. Ο 23χρονος κεντρικός αμυντικός ήρθε στην ομάδα μας με τη μορφή δανεισμού ως και τον προσεχή Ιούνιο από την ΠΑΕ Χανιά.
Ο Λάμτσε είναι γεννημένος στις 30/7/1998 στο Τσοροβόντε της Αλβανίας (διαθέτει ελληνική υποκότητα) και έχει ύψος 1.84μ..
Με το ποδόσφαιρο πρωτοασχολήθηκε στην Δόξα Παχιανών. Το 2016 πήρε μεταγραφή στην ΠΑΕ Πλατανιά Κ20 όπου το 2019 υπέγραψε το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο. Λίγο μετά, μετακόμισε λίγο πιο νότια του νομού Χανίων και παραχωρήθηκε δανεικός και πάλι στην Παλαιόχωρα (Γ’ Εθνική). Φέτος ανήκε ΠΑΕ Χανιά (Super League2).
Η ΠΑΕ Επισκοπή τον καλωσορίζει και του εύχεται πολλές ομαδικές αλλά και ατομικές επιτυχίες”.
Φ. Λάμτσε: “Οργάνωση, γήπεδο, όρεξη, νεανικότητα”
Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Επισκοπής, διέκρινε με “την πρώτη” κάποια σημαντικά στοιχεία τα οποία και κατονόμασε: “Είμαι χαρούμενος που έρχομαι στην ομάδα της Επισκοπής για να πετύχουμε όλοι τους στόχους μας.
Βλέπω μια ωραία οργάνωση, βλέπω ένα ωραίο γήπεδο και γενικότερα όρεξη για δουλειά από μια νεανική ομάδα.
Θα δείξει μέσα στο γήπεδο τί μπορούμε να κάνουμε. Νομίζω ότι η Επισκοpή είναι μια ομάδα που εξαρτάται από την δουλειά που θα κάνει μέσα στο γήπεδο. Έχω εμπιστοσύνη στους ανθρώπους εδώ γιατί θέλουν να κοιτάζουν ψηλά.”
Πληρότητα, δυναμισμός, ταχύτητα
Με την απόκτηση του Λάμτσε, η Επισκοπή αποκτά μια υπεροπλία στους κεντρικούς αμυντικούς καθώς έχει ήδη τους, Γιαννούτσο, Ανδρέου, Χρουσιέλ και Ιλόκα με τον τελευταίο βέβαια να μπορεί να βοηθήσει καίρια και ως αμυντικός χαφ.
Παράλληλα, το ρόστερ διευρύνεται αφού ο Λάμτσε είναι ο 23ος παίκτης. Το νεαρό της ηλικίας του πιστοποιεί το γεγονός ότι ο Γ. Βέλιτς θέλει ποδοσφαιριστές με μικρό μ.ο. και με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά όπως φερ’ ειπείν η ταχύτητα, η φιλοδοξία και ο δυναμισμός που πρέπει να έχουν όλοι…
Οι “23” του ρόστερ
Και για να θυμηθούμε πως έχει η κατάσταση μέχρι τώρα, ο Γ. Βέλιτς έχει στο ρόστερ τους τους εξής ποδοσφαιριστές:
Τερματοφύλακες: Βουτσελάς, Μανιαδάκης, Δήμιζας, Καλογεράκης (τραυματίας).
Μπακ: Ανδρικόπουλος, Λίμα, Παναγιωτίδης, Καραγιάννης, Καφετζής.
Στόπερ: Γιαννούτσος, Ανδρέου, Χρουσιέλ, Λάμτσε.
Αμυντικοί μέσοι: Πολυχρόνης, Ιλόκα, Ανυφαντάκης.
Μέσοι: Σουμπασάκης, Τσιλεδάκης
Ακραίοι μεσοεπιθετικοί: Νάνι, Τζωρτζινάκης
Φουνταριστοί: Γεωργούσης, Τσιριγώτης, Τσόφλιος.
Φυσικά, υπάρχουν και “διπλοθεσίτες”, ποδοσφαιριστές δηλαδή που έχουν τη δυνατότητα να παίξουν σε διαφορετική θέση όπως π.χ. ο Λίμα σαν ακραίος μέσος, ο Παναγιωτίδης ως αμυντικό χαφ, ο Ιλόκα στόπερ, αλλά και οι τρεις επιθετικοί (Γεωργούσης, Τσιριγώτης, Τσόφλιος) που μπορούν να διακριθούν και στα “φτερά”.