Ο Γιώργος Πιτσούλης, περιφερειακός σύμβουλος της πλειοψηφούσας παράταξης, εξελέγη και πάλι πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Κρήτης, στις διαδικασίες εκλογής προεδρείου που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή.
Όπως είχε γίνει γνωστό, την τελευταία προ των διαδικασιών εβδομάδα, ενδιαφέρον για τη θέση είχε επιδείξει και ο περιφερειακός σύμβουλος Νίκος Ξυλούρης. Ωστόσο, προκειμένου να πάει η παράταξη με δυο υποψηφιότητες στη διαδικασία εκλογής το θέμα λύθηκε ενδοπαραταξιακά με ψηφοφορία, όπου ο κ. Πιτσούλης συγκέντρωσε περισσότερες θετικές ψήφους, ο κ. Ξυλούρης σεβάστηκε το αποτέλεσμα και στην εκλογή της Κυριακής ο κ. Πιτσούλης ως μόνος υποψήφιος, αναδείχτηκε πρόεδρος με την πρώτη ψηφοφορία, συγκεντρώνοντας όχι μόνο τις ψήφους των μελών της ομάδας του, αλλά 48 επί συνόλου 51 ψήφων των περιφερειακών συμβούλων.
Ειδικότερα για το προεδρείο εξελέγησαν:
Πρόεδρος: Γιώργος Πιτσούλης (Κρήτη Πρώτη Δύναμη-Σταύρος Αρναουτάκης). Έλαβε 48 ψήφους-3 λευκά.
Αντιπρόεδρος: Μανόλης Σταματάκης (Κρήτη Μπορούμε-Σεραφείμ Τσόκας). Έλαβε 44 ψήφους- 7 λευκά ψηφοδέλτια.
Γραμματέας: Μανόλης Θραψανιώτης (Ριζοσπαστική Συνεργασία Κρήτης-Μιχάλης Κριτσωτάκης).Έλαβε 45 ψήφους -6 λευκά.
Το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας για τα μέλη του προεδρείου δείχνει το κλίμα συνεργασίας με το οποίο ξεκινά τη θητεία του το Περιφερειακό Συμβούλιο, αφού οι παρατάξεις «αλληλοψήφισαν» τα τρία προτεινόμενα μέλη. Γεγονός, στο οποίο αναφέρθηκε ο περιφερειάρχης Σταύρος Αρναουτάκης, λέγοντας μεταξύ άλλων: «Πιστεύω ότι από την ψηφοφορία αναδείχτηκε ένα κορυφαίο γεγονός. Η συναίνεση που υπάρχει σε αυτό το Περιφερειακό Συμβούλιο. Η εκλογή του προεδρείου με 48 ψήφους στους 51 λέει πολλά και στέλνει μηνύματα πολλά. Μια δημοκρατική διαδικασία που δείχνει ότι τα προβλήματα στην Αυτοδιοίκηση πρέπει να τα λύνουμε με συναίνεση. Από τη πλευρά τη δική μας, θα καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια ούτως ώστε να ενώνουμε δυνάμεις. Αυτό χρειάζεται η Κρήτη, να ενώνουμε δυνάμεις, να παίρνουμε τις καλύτερες προτάσεις και αυτές να προσπαθούμε να υλοποιούμε».
Από τη πλευρά του ο νεοεκλεγμένος πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Κρήτης Γιώργος Πιτσούλης, ευχαρίστησε τόσο την παράταξή του που τον πρότεινε για τη θέση, όσο και τους συναδέλφους του για την ψήφο που του έδωσαν για τα επόμενα 2, 5 χρόνια, προσθέτοντας:
«Με πολλή όρεξη και ιδιαίτερη διάθεση ξεκινάμε σήμερα μια νέα θητεία του Περιφερειακού Συμβουλίου που μπορεί να έχει διαφορετικές ιδεολογικές αφετηρίες, αλλά έχει περισσότερες κοινές στοχεύσεις. Με πολλή όρεξη για δουλειά, με συνεννόηση, με συνεργασίες, θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό για να γίνουμε δημιουργικοί και ωφέλιμοι για την Κρήτη».
Εκλογή μελών της Οικονομικής Επιτροπής της Περιφέρειας
Της εκλογής μελών προεδρείου του Περιφερειακού Συμβουλίου, ακολούθησε η προβλεπόμενη διαδικασία εκλογής μελών της Οικονομικής Επιτροπής, σε συνεδρίαση του Σώματος υπό τον πρόεδρό του.
Να σημειωθεί ότι πρόεδρος της συγκεκριμένης επιτροπής, σύμφωνα με το νόμο, είναι ο περιφερειάρχης ή ένας εκ των αντιπεριφερειαρχών που ορίζει ο πρώτος. Αν και δεν ανακοίνωσε όνομα προέδρου ο κ. Αρναουτάκης, πληροφορίες τον θέλουν να ορίζει πρόεδρο της Οικονομικής Επιτροπής και πάλι την αντιπεριφερειάρχη Ρεθύμνου, Μαίρη Λιονή.
Στις ψηφοφορίες που πραγματοποιήθηκαν για την ανάδειξη των τακτικών και αναπληρωματικών μελών της Επιτροπής, εξελέγησαν οι παρακάτω περιφερειακοί σύμβουλοι:
Τακτικά μέλη:
Σταύρος Τζεδάκης, 46 ψήφους
Κυριάκος Κώτσογλου, 46 ψήφους
Νίκος Κακογιαννάκης, 46 ψήφους
Γιώργος Μαρής, 44 ψήφους
Γιάννης Γουλιδάκης, 44 ψήφους
Απόλλωνας Φιλιππής, 46 ψήφους
Ζαχαρίας Κεφαλογιάννης, 46 ψήφους
Κώστας Δανδουλάκης, 46 ψήφους
Αναπληρωματικά μέλη:
Παναγιώτης Σημανδηράκης, 41 ψήφους
Νίκος Συριγωνάκης, 41 ψήφους
Νίκος Δασκαλάκης, 40 ψήφους
Γιάννης Παρασύρης, 40 ψήφους
Κώστας Φασουλάκης, 36 ψήφους
Κυριακή Κλάδου, 38 ψήφους
Γιάννης Σταθάκης, 36 ψήφους
Γιώργος Ματαλλιωτάκης, 35 ψήφους