Τυπική διαδικασία αποτελεί πλέον η συμμετοχή της Επισκοπής στα πλέι άουτ. Η τελευταία της εμφάνιση μέσα στον Άγιο Δημήτριο απέναντι στην Καλλιθέα (3-1) ήταν μέτρια κι αυτό γιατί προφανώς, οι γηπεδούχοι έβλεπαν σαν τελικό το συγκεκριμένο ματς, κάτι που δεν ίσχυε για τους «γυπαετούς».
Στη ρεθεμνιώτικη ΠΑΕ, περιμένουν να ολοκληρωθεί η διαδικασία των πλέι άουτ, προκειμένου να κάνουν ταμείο κι αμέσως μετά να ξεκινήσει ένας μεγάλος κύκλος επαφών και συζητήσεων με την τεχνική ηγεσία αλλά και τους ποδοσφαιριστές.
Αγωνιστικά, οι κυανόλευκοι με λίγες επιλογές στον πάγκο και δίχως βαθμολογικό κίνητρο, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο σα να κάνουν αγγαρεία και στην ουσία, το μόνο που κατάφεραν ήταν να αδικήσουν τους εαυτούς τους.
Γιατί… στο β’ ημίχρονο, εμφανίστηκε μια διαφορετική ομάδα που είχε θέληση, που είχε τρόπο να βγει στην επίθεση και φυσικά να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία. Αν δεν βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα ο τερματοφύλακας, Κατσούλης, ίσως να βλέπαμε ένα χιτσκοχικό φινάλε, αφού οι Ρεθεμνιώτες απείλησαν, είχαν δοκάρι και φυσικά σκόραραν μία φορά με τον Βασίλη Πάλλα.
Βέλιτς: «Βελτιωθήκαμε στο β’ ημίχρονο»
Ο προπονητής της Επισκοπής, Γιασμίνκο Βέλιτς, στις καθιερωμένες δηλώσεις στο post game, αφενός παραδέχθηκε την προβληματική εικόνα του α’ ημιχρόνου, όπου η ομάδα του δέχθηκε δύο τέρματα, αφετέρου δήλωσε πως, η Καλλιθέα είναι μια πολύ καλή ομάδα η οποία αξίζει να μείνει, περισσότερο από τις υπόλοιπες, στην κατηγορία…
«Εμείς κάναμε μεγάλη προσπάθεια για να προλάβουμε να μπούμε στα πλέι άουτ και καλύψαμε τη μεγάλη βαθμολογική διαφορά που είχαμε από τις υπόλοιπες ομάδες. Δυστυχώς, όμως, μετά την πρώτη ήττα μας από τον Παναιγιάλειο σε αυτή τη σειρά των αγώνων οι συνθήκες έγιναν πιο δύσκολες και διαφορετικές σε όλα τα επίπεδα. Σε αρκετά παιχνίδια είμαστε υποχρεωμένοι μεταξύ άλλων να χρησιμοποιούμε και ποδοσφαιριστές από τις ακαδημίες της ομάδας, ή άλλους ποδοσφαιριστές που δεν έχουν την εμπειρία να ανταποκριθούν σε αυτούς τους ανταγωνιστικούς ρυθμούς.
Σήμερα (σ.σ. Τετάρτη), η ομάδα δεν ήταν καθόλου καλή στο πρώτο ημίχρονο, νομίζω ότι βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο μέρος, αλλά παρά τη βελτίωση δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Συγχαρητήρια στην ομάδα της Καλλιθέας που είναι ένας σύλλογος που αξίζει περισσότερο να μείνει στην κατηγορία, σύμφωνα με την εικόνα που έχω από τα παιχνίδια που έδωσε η ομάδα μου με όλους τους αντιπάλους».
Παντέλης: «Ο Θεός μας έδωσε ακόμη μία ευκαιρία»
Από την άλλη πλευρά, ο κόουτς της Καλλιθέας, Νίκος Παντέλης που την περασμένη εβδομάδα, άφηνε υπαινιγμούς ότι, δεν παίζονται όλα τα ματς των πλέι άουτ στο γήπεδο, τόνισε για το ματς της περασμένης Τετάρτης…
«Θεωρώ ότι πετύχαμε μια εύκολη και δίκαιη νίκη. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν τα δύο γρήγορα γκολ που πετύχαμε. Στο β’ ημίχρονο κάναμε συντήρηση και εμείς απέναντι σε μια ομάδα που ήρθε να παίξει χωρίς σκοπιμότητες, ελεύθερα. Ο Θεός μας έδωσε ακόμη μια ευκαιρία με τα αποτελέσματα στα δύο άλλα παιχνίδια του ομίλου μας.
Μπροστά μας πλέον, έχουμε δύο παιχνίδια που είναι τελικοί και πρώτα με τον αγώνα της Κυριακής στα Ψαχνά, όπου θα παίξουμε όλη την κατηγορία εκεί. Ευελπιστώ και πιστεύω ότι πρέπει να μείνει η ομάδα στην κατηγορία επειδή έχει παίξει καλό ποδόσφαιρο. Πρέπει να είμαστε πάρα πολύ συγκεντρωμένοι, ώστε στον τελικό των Ψαχνών να μπορέσουμε να κερδίσουμε μια πολύ καλή ομάδα όπως είναι ο Ηρακλής».
Τελικοί για όλους τα ματς της 9ης αγωνιστικής
Αλήθεια είναι ότι, έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα, ο Νότιος όμιλος «φλέγεται». Ο Παναιγιάλειος θα παίξει τα πάντα στο πελοποννησιακό ντέρμπι απέναντι στην Ερμιονίδα, η οποία έβαλε τα χεράκια της και -για την ώρα- βγάζει τα ματάκια της… Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα του Κρανιδίου ξεκίνησε με 8 βαθμούς μπόνους και χρειάζεται τουλάχιστον μία νίκη για να παραμείνει στην κατηγορία. Όσο για την Καλλιθέα, όσο ζει, ελπίζει…
Αρκετά τα προβλήματα απουσιών στην Επισκοπή
Στο μεταξύ, η ρεθεμνιώτικη ομάδα έχει επιστρέψει στη βάση της και ήδη χθες, έκανε αποκατάσταση υπό το βλέμμα του Γιασμίνκο Βέλιτς και υπό τις οδηγίες του Ακάσιους Σάνοτς.
Οι Ρεθεμνιώτες παίκτες, πλήττονται από απουσίες, κάρτες και τραυματισμούς.
Αυτός ο οποίος προφανώς και θα πρέπει να θεωρείται εκτός αγώνα για την προσεχή Κυριακή, είναι ο Γιώργος Πιθαρούλης, ο οποίος έβγαλε μόλις και μετά βίας τον αγώνα στον Άγιο Δημήτριο πιάνοντας στο τέλος τον δικέφαλό του. Ο παίκτης θα εξεταστεί από τον γιατρό της ομάδας κ. Γαϊτάνη, προκειμένου να διαπιστωθεί η έκταση του τραύματος, αν πρόκειται δηλαδή για διάταση ή για θλάση και σε τι βαθμό.
Επίσης, το πρωτάθλημα έλαβε τέλος για τους Δουμάνη (χρωστάει άλλη μια αγωνιστική αλλά το πιο πιθανό είναι να αποχωρήσει μέσα στην εβδομάδα από την Επισκοπή), Βουρβαχάκη (συμπλήρωσε 7 κίτρινες).