To μεσημέρι της Κυριακής οι τέσσερις υποψήφιοι βουλευτές Ρεθύμνου του ΣΥΡΙΖΑ μετέβησαν στο Πρωτοδικείο και κατέθεσαν τις υποψηφιότητές τους.
Πρόκειται για τους:
Ξανθός Ανδρέας του Γεωργίου, γιατρός ΕΣΥ, βουλευτής Ρεθύμνου, 55 ετών.
Αυγενάκης Μανώλης του Ευαγγέλου, πολιτικός μηχανικός, 59 ετών.
Μανουσάκη Χρυσούλα του Νικολάου, πολιτικός μηχανικός ΤΕ, 52 ετών.
Παγώνης Γιώργος του Αλεξάνδρου, ηλεκτρολόγος μηχανικός, 35 ετών.
Μετά την κατάθεση του ψηφοδελτίου ο εκπρόσωπος τύπου της Νομαρχιακής Επιτροπής του ΣΥΡΙΖΑ Ρεθύμνου Γιώργος Βλαστός, δήλωσε στα ΜΜΕ:
«Τα μέλη και τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ στο Ρέθυμνο θα δώσουν με πείσμα και αποφασιστικότητα τη μάχη των βουλευτικών εκλογών της 20ης Σεπτέμβρη.
Σήμερα, καταθέτουμε το ψηφοδέλτιο νίκης του ΣΥΡΙΖΑ με επικεφαλής τον βουλευτή και τέως αναπληρωτή υπουργό Υγείας Ανδρέα Ξανθό που πλαισιώνεται από τον Μανώλη Αυγενάκη, τη Χρυσούλα Μανουσάκη και τον Γιώργο Παγώνη.
Είναι ένα ψηφοδέλτιο που συνδυάζει τη συνέχεια, με ανθρώπους που έχουν εκπροσωπήσει και στο παρελθόν τον πολιτικό μας χώρο, αλλά και την ανανέωση, με νέους ανθρώπους που έχουν σταθερή πολιτική και κοινωνική παρουσία στο Νομό.
Προχωράμε με αισιοδοξία στην τελική ευθεία της εκλογικής μάχης και είμαστε σίγουροι ότι οι πολίτες του Νομού Ρεθύμνου θα δώσουν ξανά με τη ψήφο τους στο ΣΥΡΙΖΑ την ευκαιρία να βάλει οριστικό τέλος στο χρεωκοπημένο πολιτικό σύστημα και να αναδιοργανώσει την κοινωνία και τη χώρα».
Περιοδείες των υποψήφιων βουλευτών Ρεθύμνου του ΣΥΡΙΖΑ
Ξεκίνησαν την Κυριακή 6/9 οι περιοδείες των υποψηφίων βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ με πρώτο σταθμό τις Μαργαρίτες. Στην αίθουσα του Πολιτιστικού Συλλόγου έγινε συζήτηση με κεντρικό ομιλητή τον Ανδρέα Ξανθό ο οποίος, όπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση, αναφέρθηκε στον φιλολαϊκό, προοδευτικό, δημοκρατικό χαρακτήρα των πρώτων μέτρων που πρόλαβε να πάρει η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ στους 6,5 μήνες διακυβέρνησης, καθώς και τους άξονες του κυβερνητικού προγράμματος τετραετίας για ένα διαφορετικό μοντέλο ανάπτυξης που προτείνει ο ΣΥΡΙΖΑ, από αυτό που μας έφερε ως εδώ. Το νέο αναπτυξιακό μοντέλο δεν θα χτίζεται πάνω στα συντρίμμια της κοινωνίας, αλλά θα εγγυάται την κοινωνική ευημερία και την αναδιανομή εισοδήματος και θα στηρίζεται στην καινοτομία, την τεχνολογία, την ποιότητα της οικονομίας και όχι στην καταβαράθρωση των μισθών. Παράλληλα, στο σχέδιο του ΣΥΡΙΖΑ έχει προτεραιότητα η υπεράσπιση του κοινωνικού κράτους.
Σήμερα το πρωί ο Ανδρέας Ξανθός θα επισκεφθεί δομές αντιμετώπισης των εξαρτήσεων στο Ηράκλειο Κρήτης, συνοδευόμενος από τον Αντιπρόεδρο του ΟΚΑΝΑ κ. Δήμο Φωτόπουλο και το επιστημονικό στέλεχος του ΚΕΘΕΑ κα. Εριάννα Νταλιάνη, με επισκέψεις στο Κέντρο Πρόληψης Ηρακλείου, στη δομή του ΟΚΑΝΑ και στην Θεραπευτική Κοινότητα «Αριάδνη» του ΚΕΘΕΑ, όπου και θα ακολουθήσει ανοικτή συζήτηση με τους εργαζόμενους στις δομές για την πολιτική αντιμετώπισης των εξαρτήσεων.
Το απόγευμα οι υποψήφιοι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ θα περιοδεύσουν σε χωριά της Δημοτικής Ενότητας Αρκαδίου και το βράδυ στις 8:00 μ.μ. οι υποψήφιοι θα έχουν συζήτηση με κατοίκους στην αίθουσα του Πολιτιστικού Συλλόγου στο Χαμαλεύρι.
Την Τετάρτη στις 11:30 π.μ. θα γίνει η παρουσίαση του ψηφοδελτίου του ΣΥΡΙΖΑ στο Νομό Ρεθύμνου στο Ξενοδοχείο Μπράσκος στο Ρέθυμνο.
Εν τω μεταξύ, από τη Δευτέρα 7/9 λειτουργεί το εκλογικό κιόσκι του ΣΥΡΙΖΑ στην Πλατεία Τεσσάρων Μαρτύρων στο Ρέθυμνο.