Δύσκολη, πολύπλευρη, πολυσύνθετη, νομικά, δικαστικά αλλά και κοινωνικά η υπόθεση που απασχολεί από τις 30 Αυγούστου τις διωκτικές αρχές αλλά και την τοπική κοινωνία, και αφορά την ένοπλη αιματηρή συμπλοκή που σημειώθηκε στο χωριό Αβδελλάς Μυλοποτάμου, στην διάρκεια γλεντιού πρόγαμου.
Η κάκιστη δε και αναχρονιστική συνήθεια, που δεν μπορεί να συνεχίζεται στο όνομα δήθεν της παράδοσης του τόπου, αυτή της οπλοφορίας από τον ανδρικό πληθυσμό ακόμα και από αγόρια που βρίσκονται στην εφηβική τους ηλικία, όπως ένας εκ των πρωταγωνιστών της συγκεκριμένης υπόθεσης, έχει παίξει καθοριστική σημασία στην υπόθεση όπως και σε πολλές άλλες εγκληματικές περιπτώσεις.
Το αίμα που κατά καιρούς έχει «χρωματίσει» εκατοντάδες περιστατικά, οι τραυματισμοί και οι θάνατοι που έχουν προκληθεί από πυροβολισμούς είτε πάνω σε καυγάδες, είτε αδέσποτους επειδή μόνο και μόνο κάποιοι είχαν στην μέση τους πιστόλι, δυστυχώς φαίνεται πως δεν συμβάλλουν σε παραδειγματισμό για μια μεγάλη μερίδα της κοινωνίας της Κρήτης και ειδικότερα σε ορισμένες περιοχές.
Την συγκεκριμένη υπόθεση, καθιστά ιδιαίτερη, η στενή συγγενική σχέση των εμπλεκομένων κι ακόμα περισσότερο ο σοβαρός τραυματισμός του 31χρονου, πατέρα τεσσάρων παιδιών. Η κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει (αναπηρία) δεν δίνει περιθώρια ενός «σασμού» όπως γίνεται σε πολλές περιπτώσεις υποθέσεων αντιδικιών, είτε μεταξύ μελών οικογενειών με συγγενικές σχέσεις είτε μεταξύ συγχωριανών.
Αυτή η ιδιαιτερότητα, φαίνεται να προκύπτει και από τις καταθέσεις μαρτύρων που εμφανίζονται να βρίσκονται σε δύσκολη θέση. Άλλοι δεν είδαν, άλλοι δεν άκουσαν, άλλοι είχαν φύγει, άλλοι είδαν μέχρι ενός σημείου.
Η αλήθεια είναι ότι Αστυνομία, Εισαγγελέας και Ανακριτής, προσπάθησαν να συλλέξουν όσα περισσότερα στοιχεία μπορούσαν σε αυτήν την φάση και να αναζητήσουν μαρτυρίες από όσο το δυνατόν περισσότερους μάρτυρες, προκειμένου όταν ολοκληρωθεί η κύρια ανάκριση να έχει φωτιστεί στο μέγιστο βαθμό η υπόθεση, ώστε να αποδοθούν ευθύνες σε όλους όσους πραγματικά τους αναλογούν.
Τα κενά τώρα που εμφανίζονται και τις αντικρουόμενες απόψεις σχετικά με το ποιοί και πόσοι πυροβόλησαν, από ποια απόσταση και προς ποιο σημείο του σώματος κάθε τραυματία, καλείται να φωτίσει η επιστήμη. Ιατροδικαστές και εγκληματολογικά εργαστήρια θα παίξουν καθοριστικό ρόλο αν όχι σε αυτό το στάδιο, οπωσδήποτε τουλάχιστον στο στάδιο της εκδίκασης της υπόθεσης.
Οι ιατροδικαστικές εκθέσεις και για τους δυο τραυματίες, τόσο για τον 31χρονο δηλαδή, όσο και για τον ανήλικο, φαίνεται να έχουν ήδη παραδοθεί στα χέρια του ανακριτή.
Η εξέταση όμως των ευρημάτων από τα Εγκληματολογικά Εργαστήρια της ΕΛ.ΑΣ., απαιτούν αρκετό χρόνο για να ολοκληρωθεί και έτσι τα αποτελέσματα που θα προκύψουν θα είναι στην διάθεση των δικαστών όταν η υπόθεση θα φτάσει στο ακροατήριο.
Σύμφωνα με πληροφορίες, στα Εγκληματολογικά εργαστήρια έχουν αποστείλει οι αρχές για εξέταση και ταυτοποίηση, όπλα, κάλυκες, βολίδες και αίμα. Όλα αυτά περισυλλέγησαν από τους αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ρεθύμνου και του Τμήματος Ασφαλείας Γεροποτάμου τόσο από τον τόπο του εγκλήματος, όσο και από διάφορους άλλους χώρους που εξερεύνησαν.
Από τον τόπο του εγκλήματος, οι αστυνομικοί συνέλεξαν και απέστειλαν στα Εγκληματολογικά Εργαστήρια:
-21 κάλυκες πυροβόλου όπλου διαμετρήματος 9 mm.
-Τρείς κάλυκες πυροβόλου όπλου διαμετρήματος 0, 22 in.
-Δύο πλήρη εύχρηστα φυσίγγια διαμετρήματος 0, 22 in.
-Δύο βολίδες από φυσίγγια πυροβόλου όπλου.
Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους ο 37χρονος
για το έγκλημα στον Αβδελλά
Ελεύθερος με περιοριστικούς όρους, αφέθηκε μετά την απολογία του στον ανακριτή Ρεθύμνου Κ. Δελιάνη, χθες το πρωί, ο 37χρονος από το χωριό Γαρύπας Μυλοποτάμου, που κατηγορείται για απόπειρα ανθρωποκτονίας εις βάρος 31χρονου συγγενή του, στο γνωστό αιματηρό περιστατικό που σημειώθηκε τα ξημερώματα της 30ης Αυγούστου στον Αβδελλά Μυλοποτάμου κατά την διάρκεια γλεντιού πρόγαμου. Με την σύμφωνη γνώμη και του εισαγγελέα Γ. Πατεράκη, ο κατηγορούμενος αφέθηκε ελεύθερος με τους εξής περιοριστικούς όρους: Καταβολή χρηματικής εγγύησης 10. 000 ευρώ, απαγόρευση εξόδου από την χώρα κι εμφάνιση δυο φορές τον μήνα σε Α. Τ. περιοχής διαμονής του.
Σύμφωνα με τον συνήγορό του, Αντώνη Δαμανάκη, ο κατηγορούμενος όχι μόνο αρνήθηκε κατηγορηματικά ότι πυροβόλησε τον 31χρονο αλλά υποστήριξε ότι δεν κρατούσε καν όπλο. Απαντώντας στις ερωτήσεις του ανακριτή, φέρεται να είπε ότι με το θύμα υπήρξε μια παρεξήγηση, ενώ έφευγαν και οι δυο από την κοινωνική εκδήλωση και ότι σημειώθηκε μεταξύ τους φραστικό επεισόδιο. Όμως, σύμφωνα πάντα με τον κατηγορούμενο, εκείνος δεν είχε καμία πρόθεση να δώσει συνέχεια στον καυγά, ενώ και άλλα συγγενικά πρόσωπα που είχαν αντιληφθεί το περιστατικό έσπευσαν στο σημείο προκειμένου να τον απομακρύνουν, ώστε να είναι βέβαιοι πως η παρεξήγηση έληξε. Αντίθετα, όπως ανέφερε, το θύμα τράβηξε από την μέση του ένα όπλο δεν το έστρεψε ωστόσο εναντίον του, αλλά πυροβόλησε μια φορά στον αέρα. Στην συνέχεια, κι ενώ στο σημείο είχε σπεύσει ο 17χρονος συγκατηγορούμενός του (και πρώτος του εξάδελφος), ανέφερε ότι το θύμα πυροβόλησε ξανά εναντίον του ανήλικου αυτήν φορά, με αποτέλεσμα να τον τραυματίσει. Σύμφωνα πάντα με τον 37χρονο κατηγορούμενο, το όπλο του 31χρονου έπαθε εμπλοκή και ενώ προσπαθούσε να το ξεμπλοκάρει, πυροβόλησε εναντίον του ο ανήλικος επανειλημμένα, αποδίδοντας την αντίδρασή του σε κίνηση άμυνας.
Η απολογία του 37χρονου είναι «εναρμονισμένη» με την απολογία του 17χρονου συγκατηγορουμένου του που κρίθηκε προ ημερών προσωρινά κρατούμενος, ο οποίος να σημειωθεί ότι απολογούμενος ανέλαβε εξ ολοκλήρου την ευθύνη για τους πυροβολισμούς και τον βαρύτατο τραυματισμό του 31χρονου θύματος, υποστηρίζοντας ότι δεν αντιλήφθηκε να κρατά κανένας άλλος όπλο και ότι πάντως μόνο ο ίδιος έβαλλε κατά του θύματος.
Οι «παράπλευρες» απώλειες
Λάβαμε την παρακάτω επιστολή, σχετική με την παράνομη οπλοφορία και την ρίψη άσκοπων πυροβολισμών. Ο επιστολογράφος επιθυμεί να κρατήσει την ανωνυμία του, το σεβόμαστε και την δημοσιεύουμε:
«Είμαι περήφανος για τις παραδόσεις και την κουλτούρα του τόπου μου και σε κάθε ευκαιρία, μεταφέρω αυτή την αγάπη μου σε ξένους επισκέπτες.
Πριν από 2 χρόνια κάποιος φίλος Άγγλος, με το όνομα Τζων, μου διηγήθηκε μια ιστορία που ομολογουμένως με συγκλόνισε.
Την Κυριακή του Πάσχα καθόταν στην αυλή της ιδιόκτητης οικίας του στο Σφακάκι Ρεθύμνου και μαζί με φίλους απολάμβανε το φαγητό του στον κήπο του με τον παραδοσιακό Ελληνικό τρόπο.
Κρατούσε μάλιστα στα χέρια του το νεογέννητο μωράκι μια φιλικής Ελληνικής οικογένειας.
Μόλις το έδωσε στην μητέρα του, έγειρε πίσω το κεφάλι του περνώντας τα χέρια του πάνω από αυτό, όπως κάνουμε όταν έχουμε συμπτώματα νύστας.
Τότε ένιωσε ένα μικρό κάψιμο στο στήθος και με τρόμο είδε το αίμα να ρέει στο πουκάμισό του.
Στην αρχή κανείς δεν κατάλαβε τι συνέβη αλλά δεν άργησαν να διαπιστώσουν όλοι, έντρομοι, ότι είχε δεχθεί μια αδέσποτη σφαίρα στο στήθος, από το πουθενά.
Σε κάποιο από τα κοντινά χωριά (γιόρταζαν) με τον δήθεν παραδοσιακό τρόπο της τελευταίας μόδας του καλάζνικοφ το Πάσχα και η βολίδα μιας σφαίρας αφού διέγραψε μια πορεία προς τα πάνω, έπεσε με ορμή και τον τρύπησε στο στήθος και έφτασε μέχρι τον πνεύμονά του όπου και συνεχίζει να βρίσκεται μέχρι και σήμερα, αφού οι γιατροί θεώρησαν μεγάλο ρίσκο να την αφαιρέσουν.
Ο άνθρωπος αυτός αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την Κρήτη που τόσο αγαπά και για αυτό τον λόγο δεν έκανε καμιά καταγγελία ούτε στην Πρεσβεία του, αλλά ούτε και σε δημοσιογράφους της χώρας του ζητώντας αποζημιώσεις κλπ., πράγμα που αν έπαιρνε δημοσιότητα, καταλαβαίνουμε όλοι τις συνέπειες αυτής της πράξης για τον τουρισμό μας, ιδιαίτερα σε αυτή την δύσκολη εποχή.
Θεώρησα το γεγονός τυχαίο και είπα είναι διαβολική σύμπτωση, που απλά δεν πρόκειται να ξανασυμβεί, μέχρι που πριν λίγες ημέρες ένα άλλο ζευγάρι αλλοδαπών μου διηγήθηκε μια παρόμοια ιστορία, αλλά αυτοί ήταν πιο τυχεροί, γιατί εκείνη την στιγμή δεν καθόταν στο κτισμένο παγκάκι που βρίσκεται στην ταράτσα του σπιτιού τους στην ίδια περιοχή. Κατά τις 9:00 το βράδυ άκουσαν πυροβολισμούς στο απέναντι γειτονικό χωριό, σε κάποιο γλέντι. Την επομένη το πρωί βρήκαν το βλήμα καρφωμένο στο πέτρινο παγκάκι του σπιτιού τους, σε μια τρύπα που άνοιξε πέφτοντας, γύρω στους 3-4 πόντους. Απ’ όλη την ταράτσα επιφάνειας 100 τ.μ., το βλήμα βρήκε να πέσει σε ένα χτισμένο μικρό παγκάκι μόλις 2 τ.μ., εκεί που το ζευγάρι καθόταν τα βράδια και θαύμαζε το ωραίο τοπίο.
Δεύτερη διαβολική σύμπτωση που παύει να είναι σύμπτωση και νομίζω κάτι πρέπει να γίνει με αυτούς όλους τους (ψευτοπαλληκαράδες), πριν συμβεί κάτι πολύ θλιβερό, με θύμα τουρίστα, είτε στο Ρέθυμνο είτε στην υπόλοιπη Κρήτη. Διότι αν συμβεί, καταλαβαίνουμε όλοι τι θα σημαίνει για τον τουρισμό μας».