Μάχη με τις φλόγες και τους ισχυρούς νότιους άνεμους δίνουν οι πυροσβεστικές δυνάμεις στο νομό Ρεθύμνου, από νωρίς το πρωί της Τρίτης. Συγκεκριμένα, μεγάλη πυρκαγιά βρίσκεται σε εξέλιξη στο χωριό Αλεξάνδου Χάνι στο Δήμο Μυλοποτάμου. Ισχυρή πυροσβεστική δύναμη έχει σπεύσει στο σημείο για να ελέγξει τη φωτιά, η οποία κατά πληροφορίες απείλησε κατοικημένη περιοχή. Ωστόσο, σύμφωνα με τον διοικητή της Πυροσβεστικής αυτή την ώρα η πυρκαγιά έχει τεθεί υπό έλεγχο.
Επίσης, ένα ακόμα μέτωπο επιχειρεί να θέσει υπό έλεγχο η Πυροσβεστική στην ευρύτερη περιοχή των χωριών Χαμαλεύρι και Βυράν Επισκοπή. Συγκεκριμένα η φωτιά ξέσπασε σε φαράγγι της περιοχής.