Δύο σχεδόν βδομάδες μετά το πρώτο κουδούνι και έξι σχολεία του Ρεθύμνου τελούν υπό κατάληψη.
Ειδικότερα, λουκέτο έχουν βάλει το 1ο Λύκειο, το 2ο Λύκειο, το 3ο Γυμνάσιο και Λύκειο, όπως και το Πειραματικό Λύκειο και το 1ο ΕΠΑΛ.
Μεταξύ των αιτημάτων των μαθητών συμπεριλαμβάνονται θέματα θεσμικής φύσεως, όπως η διαδικασία διεξαγωγής των πανελλαδικών και η αύξηση των δαπανών για την παιδεία, καθώς και θέματα που έχουν να κάνουν με επισκευές, συντηρήσεις σε χώρους υγιεινής.