Μεγάλες προσπάθειες κατέβαλαν και αυτή τη φορά οι αθλητές του Ομίλου Αντισφαίρισης Ρεθύμνου, οι οποίοι έδειξαν ψήγματα του ταλέντου τους μέσα από τη 2η φάση του 5ου Ενωσιακού Πρωταθλήματος επιπέδου Ε3, που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του ΔΑΚ Γάλλου. Οι αγώνες αφορούσαν την κατηγορία Αγόρια-Κορίτσια 14 ετών και σ’ αυτούς έλαβαν μέρος οι, Νίκος Νίνος, Γιώργος Κατημερτζόγλου, Εμμανουήλ Σηφάκης, Σοφοκλής Παρασύρης, Μιχάλης Μαυρομάτης, Μάνος Ντινόπουλος και Αθηνά Ηλιάκη.
Τα παιδιά του Ρεθύμνου αποδείχθηκαν ιδιαιτέρως ανταγωνιστικά απέναντι σε αντίπαλους, άλλοτε πιο έμπειρους, κι άλλοτε πιο έτοιμους. Σε κάθε περίπτωση, μέτρησαν τις δυνάμεις τους και κέρδισαν υψηλές θέσεις μα κι εμπειρίες.
Στους «8» Μ. Μαυρομάτης και Ν. Νίνος
Οι Μιχάλης Μαυρομάτης και Νίκος Νίνος μαζί με την Αθηνά Ηλιάκη έφτασαν ως τους «8» καλύτερους της κατηγορίας τους κι όλα αυτά μέσα από τη συμμετοχή 60 αθλητών και αθλητριών από ολόκληρη την Κρήτη.
Αναλυτικά, ο Μαυρομάτης Μιχάλης έφτασε μέχρι την «8άδα», νικώντας στους «32» τον Αντώνη Βισκαρουδάκη (Ηράκλειο ΟΑΑ) και στους «16» τον Έκτορα Τσατσάκη (Ηράκλειο ΟΑΑ). Στον προημιτελικό έχασε από τον Γιάννη Νικολιδάκη (Ηράκλειο ΟΑΑ).
Παράλληλα, στην «8αδα» έφτασε και ο Νίκος Νίνος, αφού πρώτα νίκησε τον Πέτρο Καλλιτσάκη (ΟΑ Σούδας) στους «32» και τον Γιώργο Τζωρμπατζάκη (ΟΑ Χερσονήσου) στους «16». Ο Ρεθεμνιώτης τενίστας ηττήθηκε από τον Δημήτρη Μπουνάκη (Ηράκλειο ΟΑΑ) που χαρακτηριστικό ήταν πως ήταν και ο νικητής της κατηγορίας του.
Οι υπόλοιπες προσπάθειες
Στους «16» έφτασε ο Γιώργος Κατημερτζόγλου, καθώς νίκησε τον Αντώνη Ζερβάκη (Ηράκλειο ΟΑΑ) στους «32», χάνοντας αργότερα από τον Στυλιανό Κόκκαλη (ΓΣ Λυβικός Ιεράπετρας). Μάνος Ντινόπουλος και Σηφάκης Εμμανουήλ ηττήθηκαν στη φάση των «32», ο πρώτος από τον Γιάννη Βελεντάκη (Ηράκλειο ΟΑΑ) και ο δεύτερος από τον Στυλιανό Κόκκαλη (ΓΣ Λυβικός Ιεράπετρας).
Ο Σοφοκλής Παρασύρης, ξεκίνησε από τον γύρο των «64ων», στον οποίο νίκησε τον Νικόλαο Αρχατζικάκη (ΟΑ Σητείας), ενώ ηττήθηκε στους «32» από τον Σπύρο Καρακώστα (Ηράκλειο ΟΑΑ) και φιναλίστ της διοργάνωσης.
Στα προημιτελικά και η Αθηνά Ηλιάκη
Για την κατηγορία Κ-14, τον ΟΑΡ αντιπροσώπευσε η Αθηνά Ηλιάκη, η οποία στη φάση των «32» κέρδισε την Ζαχαράκη Αλίκη-Ιωάννα (ΓΑΣ Γουρνών) και στους «16» την Στυλιανή Δημητριάδη (Ηράκλειο ΟΑΑ), φτάνοντας στην «8άδα» όπου ηττήθηκε από την Αλεξάνδρα Ζαχαράκη (Ηράκλειο ΟΑΑ).
Το Πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με τις απονομές μεταλλίων στους νικητές.
Στο τέλος, ο ρεθεμνιώτικος όμιλος, μοίρασε πολλά συγχαρητήρια σε γονείς και προπονητές, αλλά κυρίως στους αθλητές από ολόκληρη την Κρήτη για την προσπάθεια και την συμμετοχή που επέδειξαν στους αγώνες.