Υψηλός θα είναι σήμερα ο δείκτης επικινδυνότητας εκδήλωσης πυρκαγιάς στο Ρέθυμνο (Βαθμός επικινδυνότητας 4) και για το λόγο αυτό το Τμήμα Πολιτικής Προστασίας της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης καλεί τους πολίτες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και να λαμβάνουν όλα τα ενδεικνυόμενα μέτρα επιφυλακής και ετοιμότητας.
Ειδικότερα, σε σχετική ανακοίνωση αναφέρεται:
«Επειδή προβλέπεται να πνέουν ισχυροί άνεμοι σε συνδυασμό με υψηλές θερμοκρασίες παρακαλούμε για συνεχή επαγρύπνηση.
Συνιστάται στους πολίτες και εκδρομείς:
1. Να μην ανάβουν φωτιές για οποιαδήποτε λόγο στην ύπαιθρο και να σέβονται τις υποδείξεις των αρχών.
2. Να ειδοποιούν άμεσα την Πυροσβεστική στο τηλέφωνο «199» (χωρίς χρέωση) όταν εντοπίσουν καπνό ή φωτιά.
3. Αν βρεθούν σε χώρο πυρκαγιάς και δεν μπορούν να βοηθήσουν κατά το αρχικό στάδιο, να απομακρυνθούν άμεσα από το χώρο για τη δική τους ασφάλεια, αλλά και για να διευκολύνουν στο έργο της κατάσβεσης.
Υπενθυμίζεται επίσης στους πολίτες και επισκέπτες του Ρεθύμνου ότι, σύμφωνα με την με αριθμό πρωτοκόλλου 59/13.06.2017 Απόφαση της Αντιπεριφερειάρχη Ρεθύμνης, σε ημέρες όπου ο δείκτης επικινδυνότητας για εκδήλωση πυρκαγιάς, σύμφωνα με την ημερήσια ανακοίνωση της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας είναι 4 και 5, απαγορεύεται η κυκλοφορία των πάσης φύσεως οχημάτων και μηχανημάτων και παραμονής και διανυκτέρευσης εκδρομέων καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ώρου, (από 06.00 της ημέρας για την οποία ισχύει η ανακοίνωση έως τις 06.00 της επόμενης ημέρας) στις παρακάτω ευαίσθητες και δασικές περιοχές:
Δήμος Ρεθύμνης: Περιαστικά δάση Ευληγιά, Προφ. Ηλία και Αγίου Ιωάννη.
Δήμος Αγίου Βασιλείου: Περιαστικά Δάση Κισσού, Αγκουσελιανών και Αγ. Ιωάννου, καθώς και στην περιοχή Πρέβελη, που περιλαμβάνει την λίμνη Πρέβελη (εκτός του αμμώδους τμήματος της παραλίας) καθώς και τις αναδασωτέες εκτάσεις δυτικά της λίμνης.
Δήμος Μυλοποτάμου: φαράγγι Μαργαριτών.
Καλούμε όλους τους συμπολίτες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στις καθημερινές τους δραστηριότητες, καθώς η προστασία της ζωής και των περιουσιών μας, αλλά και του περιβάλλοντος είναι υπόθεση όλων μας».