Είναι γεγονός ότι η σύγχρονη παιδαγωγική σε κάνει να υποκλίνεσαι στις δυνατότητές της, αλλά δεν είναι πολλές οι περιπτώσεις που η γνώση συμπορεύεται με την τέχνη για να διαμορφώσει τη μελλοντική αισθητική του παιδιού. Χρειάζεται φαντασία, έμπνευση και μεγάλη υπομονή από τη στιγμή που απασχολείς παιδιά προσχολικής ηλικίας.
Η Κατερίνα Σαμψών που διαθέτει και θεατρικό ταλέντο, αν κρίνουμε από τις εντυπωσιακές εμφανίσεις της στο ερασιτεχνικό θέατρο, κατάφερε να πετύχει αυτό τον το δύσκολο στόχο με τις οργανωτικές της ικανότητες. Και να παρουσιάσει ο ιδιωτικός παιδικός σταθμός «Θεια Σάντυ» που διευθύνει, μια εξαιρετικά πρωτότυπη χριστουγεννιάτικη γιορτή.
Την ιδέα έδωσε η επαφή των παιδιών με το μαγικό κόσμο της Αστρονομίας για να συνθέσει η ευρηματική σε ιδέες Κατερίνα, μια ιστορία με πολλά μηνύματα.
Ο μικρός πρίγκιπας, ο γνωστός ήρωας του πασίγνωστου παραμυθιού με την αλεπού σε ρόλο καλού συμβούλου, αναζητά λύσεις για το δέντρο του που δεν έχει στολίδια. Η αλεπού του προτείνει να εμπιστευθεί τη φιλία και αποκτά σπουδαίους υποστηρικτές της θεωρίας της τους πλανήτες.
Εδώ τώρα απόλαυσαν θέαμα και οι μεγάλοι, καθώς οι πλανήτες έρχονταν καθένας να συστηθεί καλύπτοντας τον τομέα της γνώσης, με το σκέρτσο που απαιτεί κάθε ιδέα όταν φιλοδοξεί να κάνει τέχνη και με τα αντίστοιχα με τη θεματική τραγούδια από το έντεχνο ρεπερτόριο, που ξεσήκωσαν μικρούς και μεγάλους. Εκείνος ο ήλιος με τις ηλιαχτίδες του ήταν το κάτι άλλο.
Τα πιο μικρά παιδιά κάλυψαν ανάγκες για το σχεδιασμό εικόνων επί σκηνής, ενώ τα μεγαλύτερα κέρδισαν με τις χαριτωμένες ερμηνείες τους το αυθόρμητο χειροκρότημα.
Η κ. Σαμψών και οι συνεργάτιδές της απέδειξαν πόσο σπουδαία συνδυάζουν γνώση και τέχνη τόσο στο προνηπιακό όσο και στο νηπιακό τμήμα, ενώ κέρδισε το γενικό έπαινο η ευρηματική ιδέα του συνδυασμού όλων των στοιχείων της φύσης στη βασική δομή του θέματος που παρουσιάστηκε.
Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να αποκτά η γιορτή και το καλλιτεχνικό στοιχείο που εντυπωσίασε τους επισκέπτες.
Ο επίλογος γράφτηκε με πλούσιο μπουφέ και ανταλλαγή ευχών, με τις καλύτερες εντυπώσεις όλων που παρακολούθησαν την ωραία επίκαιρη εκδήλωση.
Ε.Λ.