«Μάζευε κι ας είναι και ρόγες»,
συνηθίζει να λέει ο θυμόσοφος λαός. Οι Κρητικοί το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό, ιδίως αυτή την εποχή με το μάζεμα του ελαιολάδου. Στα Ζωνιανά πλέον βρήκαν τρόπο να μαζεύουν βαθμούς και δη τις φορές που δεν βρίσκονται στην καλύτερή τους μέρα.Το 0-0 μέσα στον Πειραιά μπορεί να μην είναι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, ωστόσο στον Ερμή έκαναν αυτό που έπρεπε. Ματς που δεν μπορούν να το κερδίσουν, αν μη τι άλλο, να μην το χάνουν…
Για τους «πράσινους» το νικηφόρο σερί σταμάτησε κάπου εδώ, ωστόσο παρέμειναν σε τροχιά παραμονής αφού βρίσκονται για τα καλά στο γκρουπ των ομάδων που, έστω για την ώρα, σώζονται και μάλιστα άνετα.
Στον κακό αγωνιστικό χώρο του Πειραιά, πήρε λίγη ώρα για τους παίκτες του Ερμή να συνηθίσουν το γκελ της μπάλας. Μοιραία, το ματς δεν διεκδίκησε δάφνες ποιοτικού ποδοσφαίρου.
Αμφότερες οι ομάδες είχαν λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Κάλλιστα μάλιστα θα μπορούσαμε να μιλάμε για μια «άνοστη σούπα» στο α’ ημίχρονο.
Στο β’ ημίχρονο όμως, η δράση ξεκίνησε από το 53′ όταν ο Θανόπουλος επιχείρησε ένα σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.
Ο Ερμής πήρε τη σκυτάλη και βρέθηκε κοντά στο γκολ όταν ο Σκουτέλης έκοψε για τον Κατσικοκέρη, με τον τελευταίο να πλασάρει και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από τα δοκάρια του Αθανασόπουλου.
Στο 76′ ο Ατρόμητος θέλησε να επισκεφθεί εκ νέου τα καρέ του Καρακούτση όταν ο Δανάσης σούταρε με δύναμη σημαδεύοντας το δοκάρι.
Το φινάλε ανήκε στους Κρητικούς, οι οποίοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 85′ ο Σταθόγλου σούταρε για να αποκρούσει ο Αθανασόπουλος, ενώ στο 90′ ο Κατσικοκέρης επιχείρησε ένα γυριστό σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Αθηναίος πορτιέρο.
Η διαιτησία: Βεργέτης, Δημογέροντας, Γκριτζέπης (Αρκαδίας).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Ηλιόπουλος): Αθανασόπουλος, Κόλιος, Μαρινάκης, Σιγάλας, Φυσαράκης, Στρατής, Μητρόπουλος (67′ Γεωργίου), Σιδηρόπουλος (62′ Μπαλτάκης), Θανόπουλος (55′ Ράπτης), Δανάσης, Γεωργιάδης.
ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Παπαματθαιάκης): Καρακούτσης, Κορτσινίδης, Γιακουμάκης, Ανυφαντάκης, Ρουμπάκης (46′ Βογιατζής), Τζανής, Στρατήγης (68′ Σκουτέλης), Σταθόγλου, Κατσικοκέρης, Μπέρκης (58′ Δ. Πλουσής), Μπεκατώρος.
Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής
Αστέρας Βάρης-Ηράκλειο 4-2
Ατρόμητος Πειραιά-Ερμής Ζωνιανών 0-0
Κηφισιά-Εθνικός 1-1
Τριγλία Ραφήνας-ΟΦΗ 2-1
Γλυφάδα-Φωστήρας1-2
Ιωνικός-Επισκοπή 1-0
ΠΑΟ Κρουσσώνα-Άλιμος 2-2
Ηλυσιακός-Ιάλυσος 4-0
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
1. Φωστήρας 29 9-2-0 14-5
2. Τριγλία Ραφήνας 27 8-3-0 15-5
3. Ιάλυσος 23 8-1-2 14-9
-. Ηλυσιακός 23 7-1-3 16-7
5. Κηφισιά 20 7-1-3 16-9
6. Ιωνικός 19 6-1-4 11-6
7. Ερμής Ζωνιανών 17 5-2-4 14-11
-. Εθνικός Π. 17 5-2-4 13-10
9. Ο.Φ.Η 12 5-3-3 17-6
————————————————-
10. Κυανούς Αστήρ Βάρης 11 3-2-6 13-13
-. Ατρόμητος Πειραιώς 11 3-2-6 7-15
-. Π.Α.Ο Κρουσσώνας 11 3-2-7 9-17
13. Κεραυνός Γλυφάδας Α.Ο 9 2-3-5 4-10
14. Ν. Ηράκλειο 6 1-3-7 14-21
-. Επισκοπή 6 1-3-7 6-17
16. Α.Ο Τράχωνες Αλίμου 4 1-1-9 7-21
Η επόμενη (12η) αγωνιστική
Ατρόμητος Πειραιά-Αστέρας Βάρης
Ηράκλειο-Κηφισιά
Ερμής Ζωνιανών-Τριγλία Ραφήνας
Εθνικός Πειραιά-ΑΟ Γλυφάδας
ΟΦΗ-Ιωνικός
Φωστήρας-ΠΑΟ Κρουσώνα
Επισκοπή-Ηλυσιακός
Τράχωνες Αλίμου-Ιάλυσος