«Φέτα για την βασίλισσα» με την Κατερίνα Βρανά
ΜΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΩΜΙΚΟ
Μετά από τις παραπάνω από 100 sold out εμφανίσεις στην Αθήνα στο Θέατρο 104 και σε επιλεγμένα Θέατρα σε Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή, Καβάλα, στην Αγγλία, την Αυστραλία, την Κροατία, την Σερβία από την Άνοιξη του 2014 ως και τώρα, η Κατερίνα Βρανά, το κορίτσι θαύμα του stand-up comedy, έρχεται, για έξι (6) παραστάσεις στην Κρήτη και συγκεκριμένα σε Χανιά, Άγιο Νικόλαο, Ρέθυμνο, Αρχάνες, Ηράκλειο και Σητεία, με την παράσταση «Φέτα με την Βασίλισσα».
Η Κατερίνα Βρανά με μοναδικό όπλο το χιούμορ της, εξολοθρεύει προκαταλήψεις, ταμπού και γκρεμίζει κάθε πολιτιστικό στεγανό που χωρίζει τους Έλληνες, από τους ξένους.
Μια παράσταση γεμάτη σύγχρονους προβληματισμούς, όπως ο καιρός, η διεθνής κουζίνα απέναντι στην ελληνική, η κρυφή γοητεία των πολιτιστικών κλισέ, η σωστή χρήση της τουαλέτας, οι απρόβλεπτες αντιδράσεις του κατσαρού μαλλιού σε καταστάσεις αυξημένης υγρασίας και φυσικά το αιώνιο ερώτημα, αν είχες προσκαλεσμένη τη βασίλισσα… τι τυρί θα της πρόσφερες;
Εκτός Ελλάδας, το show έγινε sold out και στα φεστιβάλ Μελβούρνης, Μπράιτον και Εδιμβούργου, καθώς και σε όλες τις παραστάσεις που δόθηκαν στο Λονδίνο.
Το πρόγραμμα των παραστάσεων έχει ως εξής:
30/06: Χανιά (Δημοτικός κινηματογράφος-Κήπος).
01/07: Άγιος Νικόλαος (Αύλειος χώρος 4ου Δημοτικού σχολείου).
02/07: Ρέθυμνο (Παλαιοντολογικό Μουσείο).
04/07: Αρχάνες (Θερινός κινηματογράφος «Παράδεισος»).
05/07: Ηράκλειο (Ανοιχτό κινηματοθέατρο «Τεχνόπολις»).
06/07: Σητεία (Άλσος Χλουβεράκη).
Φέτα με τη βασίλισσα
Σύλληψη, Σκηνοθεσία, Ερμηνεία: Κατερίνα Βρανά.
Ώρα έναρξης παράστασης: 21:30.
Διάρκεια: 90 λεπτά χωρίς διάλειμμα.
Γενική είσοδος: 10 ευρώ.
Βιογραφικό
Η Κατερίνα γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα, πήγε στην Αγγλία να σπουδάσει υποκριτική κι έμεινε. Έχει παρουσία σε τηλεοπτικές σειρές στην Ελλάδα, θεατρικές παραγωγές στο Λονδίνο, στο Φεστιβάλ του Εδιμβούργου (2004 – 2013) και σε ταινίες μικρού μήκους σε Ελλάδα και Αγγλία. Την κέρδισε ο κωμικός αυτοσχεδιασμός (όπου συνεργάστηκε με τις ομάδες Improvsters και Improvedy) και τα σκετσάκια κωμωδίας (με το έργο Dystopia, και ως ιδρυτικό μέλος των ομάδων Big Frizz και Blind Design) κι έχει συνεργαστεί με τους Αγγλικούς τηλεοπτικούς σταθμούς BBC και Channel 4.
Το 2009 ξεκίνησε το stand-up κι έφτασε στον τελικό του διαγωνισμού stand-up «Funny Women Awards» που έγινε στο Comedy Store του Λονδίνου.
Τον Νοέμβριο του 2011 ήταν στο Λος Άντζελες για εμφανίσεις και αμέσως μετά παρουσίασε το πρώτο ελληνικό σόλο σόου της στην Αθήνα, το «Μαραζώνω στην Ξενιτιά», για τρεις μόνο παραστάσεις. Λόγω επιτυχίας, το σόου αυτό ξανανέβηκε τον Μάρτιο του 2012 στην Αθήνα και από τον Μάιο του 2012 παιζόταν μια φορά τον μήνα στο Λονδίνο μέχρι το τέλος της χρονιάς. Τον Φεβρουάριο του 2012 ξεκίνησε μαζί με τον Λάμπρο Φισφή την πρώτη βραδιά open mic στην Ελλάδα, το «5 Λεπτά ΔΟΞΑΣ». Τον Μάιο του 2012 η Κατερίνα παρουσίασε κομμάτι του σόου της στο TEDx Thessaloniki, εμφανίστηκε σε τηλεοπτική εκπομπή του BBC να μιλήσει για την Ελληνική κρίση και σε ραδιοφωνικές εκπομπές του BBC και του ΒΒC World.
Από τις αρχές του 2013 παρουσιάζει το πρώτο της σόλο σόου στα Αγγλικά «Feta with the Queen» σε Λονδίνο και Αθήνα, και στα Φεστιβάλ Μελβούρνης, Μπράϊτον και Εδιμβούργου 2013 όπου έγινε sold out, απέσπασε πολύ καλές κριτικές και το CNN την κατέταξε στην λίστα «Γυναίκες Κωμικοί Που Πρέπει Να Δείτε».
Όταν βρίσκεται στην Αγγλία, εμφανίζεται καθημερινά σε παραστάσεις stand-up comedy και τρέχει ένα από τα πιο πετυχημένα comedy clubs του Λονδίνου, το Angel Comedy.
Από τον Οκτώβριο του 2014 διευθύνει το Gazi Comedy Club το μοναδικό μόνιμο comedy club στην Αθήνα. Την Άνοιξη του 2015 παρουσίασε την νέα της παράσταση About Sex στην Αυστραλία, ενώ το καλοκαίρι κάνει περιοδεία με την παράσταση «Φέτα με την Βασίλισσα» στην Ελλάδα, στην Κροατία, στην Σλοβακία.
Προπώληση εισιτηρίων: http://www.viva.gr/tickets/theatre/feta-me-tin-vasilissa/
Τηλ. κρατήσεων: 6940 290312.