Μετά τη συμπλήρωση του ρόστερ της νέας περιόδου και τη διευθέτηση των λεπτομερειών της προετοιμασίας, η ρεθεμνιώτικη ΚΑΕ ανακοίνωσε και επίσημα το πρόγραμμα των φιλικών αγώνων. Το Ρέθυμνο Cretan Kings θα δώσει για ακόμα μία χρονιά πολύ δυνατά φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας, στα οποία θα «μονταριστεί» η νέα ομάδα που «χτίζουν» ο Θανάσης Σκουρτόπουλος και οι συνεργάτες του.
Το «μενού» περιλαμβάνει αναμετρήσεις σε τρεις νομούς της Κρήτης, με τους φιλάθλους του νησιού να έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν παιχνίδια υψηλού επιπέδου. Το «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου θα φιλοξενήσει το παιχνίδι της 18ης Σεπτεμβρίου απέναντι στον Παναθηναϊκό, όπως επίσης και το διήμερο (1-2 Οκτωβρίου) των αναμετρήσεων κόντρα στην Κηφισιά. Μάλιστα, αυτές οι αναμετρήσεις αναμένεται να λειτουργήσουν ως πρόβα τζενεράλε εν όψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α1. Επίσης, οι «κεραμιδί» θα δώσουν στην έδρα τους και το πρώτο παιχνίδι εν μέσω προετοιμασίας, όταν στις 12 Σεπτεμβρίου θα υποδεχτούν το Ηράκλειο.
Από ‘κει και πέρα, το υπερσύγχρονο κλειστό του Ηρακλείου «Δύο Αοράκια» θα φιλοξενήσει το ματς της 19ης Σεπτεμβρίου απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο οποίος με αυτό το φιλικό θα ολοκληρώσει ένα διήμερο παρουσίας στο νησί. Στο ίδιο γήπεδο θα γίνει και η αναμέτρηση Ηράκλειο-Ρέθυμνο στις 9 Σεπτεμβρίου. Παιχνίδι στο οποίο οι «κεραμιδί» θα μπουν… στο χορό των φιλικών αναμετρήσεων.
Στα Χανιά και στο κλειστό του Κλαδισού το φετινό τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης»
Εν αντιθέσει με τα προηγούμενα 4 τουρνουά, το φετινό 5ο διεθνές τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» θα πραγματοποιηθεί στα Χανιά και συγκεκριμένα στο κλειστό του Κλαδισού. Εκτός του Ρεθύμνου, θα λάβει μέρος η ΑΕΚ και η γερμανική Φρανκφούρτη.
Για να παρθεί αυτή η απόφαση, προηγήθηκε μία σειρά πραγμάτων που ουσιαστικά έγειρε τη πλάστιγγα υπέρ του γειτονικού νομού. Αρχικά, τα Χανιά είναι ο τόπος καταγωγής του Πέτρου Οικονομάκη, στη μνήμη του οποίου πραγματοποιείται το τουρνουά. Ο Δήμος Χανίων αλλά και αρκετοί επιχειρηματίες της πόλης έδειξαν διατεθειμένοι να κάνουν πράξη την επιθυμία της οικογένειας του Πέτρου, να γίνει το φετινό τουρνουά στα Χανιά. Εξ ου και η πρόσκληση στη ρεθεμνιώτικη ομάδα, που με τη σειρά της την αποδέχτηκε. Επίσης, το κλειστό του Κλαδισού διαθέτει μία αίθουσα γυμναστικής, η οποία φέρει την επωνυμία «Πέτρος Οικονομάκης». Δεν αποκλείεται λοιπόν να γίνουν και επίσημα εγκαίνια της εν λόγω αίθουσας. Όλα αυτά έπαιξαν μεγάλο ρόλο στην τελική απόφαση της διοίκησης του Ρεθύμνου, που σύμφωνα με πληροφορίες σκεφτόταν πολύ σοβαρά να μην πραγματοποιήσει το φετινό τουρνουά, λόγω της οικονομικής κρίσης που έχει χτυπήσει τους πάντες στη χώρα μας.
Αξίζει να σημειωθεί πως οι κάτοχοι των εισιτηρίων διαρκείας, θα έχουν δωρεάν είσοδο σε όλα τα φιλικά της ρεθεμνιώτικης ομάδας. Οι ακριβείς ώρες διεξαγωγής των φιλικών αναμετρήσεων αναμένεται να ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες.
Οι κινήσεις των ομάδων και η χρησιμότητα των αγώνων
Ας δούμε όμως την κινητικότητα που έχουν επιδείξει οι αντίπαλοι του Ρεθύμνου. Παναθηναϊκός και ΑΕΚ είναι δύο από τις ελληνικές ομάδες που έχουν ενισχυθεί σημαντικά. Οι «πράσινοι» του Σάσα Τζόρτζεβιτς απέκτησαν τους Καλάθη, Ραντούλιτσα, Πάβλοβιτς, Κούζμιτς και Φελντέιν, ενώ κράτησαν στο ρόστερ τους Διαμαντίδη, Φώτση, Γκιστ, Παππά, Γιάνκοβιτς, Χαραλαμπόπουλο και Παπαγιάννη. Πλέον είναι γεμάτοι σε όλες τις θέσεις, αλλά στα φιλικά της Κρήτης δεν θα υπολογίζουν στους διεθνείς. Το Ευρωμπάσκετ θα βρίσκεται στον ημιτελικό και εκτός απροόπτου το κοουτσάρισμα θα αναλάβουν οι βοηθοί του Τζόρτζεβιτς. Το ίδιο ισχύει και για το Ρέθυμνο, καθώς ο Σκουρτόπουλος θα βρίσκεται με την Εθνική μας ομάδα, ενώ οι Σάφτενααρ, Κλουφ δύσκολα θα έχουν ενσωματωθεί με την υπόλοιπη αποστολή.
Η ΑΕΚ έχει επιστρέψει πάρα πολύ δυνατά στο προσκήνιο και ο Σάκοτα έχει ξεκινήσει τη δημιουργία μίας μεγάλης ομάδας. Η «Ένωση» απέκτησε τους Μαυροκεφαλίδη, Κατσίβελη, Μαρκ Κάρτερ, Σκραμπ, Παύλο, Όρτον, Ουόρεν, Μωραΐτη και Καμαριανό, ενώ κράτησε τους Σάκοτα, Χέρστον, Σαρικόπουλο και Παπαντωνίου. Συνεπώς, στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» προμηνύονται ιδιαίτερα ανταγωνιστικές αναμετρήσεις. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος θα «τεστάρει» την ομάδα του απέναντι σε ένα ποιοτικό και αξιόλογο αντίπαλο, εντοπίζοντας αδυναμίες αλλά και πλεονεκτήματα.
Επίσης, η Φρανκφούρτη έφτασε πέρυσι μέχρι τους «4» του Γιουροτσάλεντζ και φέτος θα αγωνιστεί στο Γιούροκαπ. Θεωρείται μία από τις ανερχόμενες δυνάμεις του γερμανικού μπάσκετ και υπολογίσιμη δύναμη στην Ευρώπη. Προπονητής είναι ο γνώριμός μας, από την θητεία του στον Άρη, Γκόρντον Χέρμπερτ.
Τέλος, κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικά αναμένονται τα φιλικά κόντρα στη Κηφισιά στο «Μελίνα Μερκούρη». Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προσέθεσε στο δυναμικό της παίκτες όπως οι Φρέιζερ, Κασελάκης, Χρυσικόπουλος, Διαμαντάκος, Χογκ και Γκίκας.
Τα παιχνίδια με τη Κηφισιά, εκτός απροόπτου και δη Κυπέλλου, θα είναι τα τελευταία και των δύο ομάδων πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η πρόβα τζενεράλε θα γίνει στο «Μελίνα Μερκούρη» και οι Ρεθεμνιώτες θα είναι σε θέση να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα σχετικά με τις ικανότητες και τις δυνατότητες της νέας ομάδας.
Το πλήρες πρόγραμμα των φιλικών αγώνων του Ρέθυμνο Cretan Kings
Φιλικά με Ηράκλειο
Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου
Ηράκλειο – Ρέθυμνο (Δύο Αοράκια)
Σάββατο 12 Σεπτέμβριου
Ρέθυμνο – Ηράκλειο (Μελίνα Μερκούρη)
Φιλικά με Παναθηναϊκό
Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου
Ρέθυμνο – Παναθηναϊκός (Μελίνα Μερκούρη)
Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου
Ρέθυμνο -Παναθηναϊκός (Δύο Αοράκια)
«Πέτρος Οικονομάκης»
Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου
Ρέθυμνο – Φρανκφούρτη (Κλαδισός)
Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου
ΑΕΚ – Ρέθυμνο (Κλαδισός)
Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου
ΑΕΚ – Φρανκφούρτη (Κλαδισός)
Φιλικά με Νέα Κηφισιά
Πέμπτη 1 Οκτωβρίου
Ρέθυμνο – Κηφισιά (Μελίνα Μερκούρη)
Παρασκευή 2 Οκτωβρίου
Κηφισιά – Ρέθυμνο (Μελίνα Μερκούρη)