Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ
Τελικά το φιλικό με τον ΑΟ Χανιά/Κισσαμικό στο ΔΑΚ Γάλλου δεν έγινε ποτέ για την ΑΕΜ. Ο προπονητής των Χανιωτών Γιώργος Πετράκης διαπίστωσε ότι ήταν πολύ δύσκολο στο να καταρτίσει ενδεκάδα κι έτσι η προγραμματισμένη αναμέτρηση δεν πραγματοποιήθηκε ειδοποιώντας πρωτίστως τους συναδέλφους του στο Πέραμα.
Αντί αυτού του φιλικού όμως, η ΑΕ Μυλοποτάμου επίσπευσε τη διοργάνωση του έτερου αγώνα που ήταν να γίνει αρχικά την Κυριακή, να διεξαχθεί τελικά αυτή την Παρασκευή στις 3 Νοεμβρίου. ΑΕΜ και Επισκοπή δεν είχαν κανένα «θέμα» να επισπευτεί ο μεταξύ τους αγώνας -ιδίως για την ΑΕΜ- προκειμένου να μην περάσουν πολλές ημέρες από το ματς πρωταθλήματος κόντρα στον ΠΟΑ στο Ατσαλένιο (22/10).
Οι λόγοι είναι προφανείς. Ο τεχνικός της ΑΕΜ Λευτέρης Βασιλειάδης δεν θα ήθελε να χαθεί το τέμπο για τους παίκτες του, αφού συνέπεσε στο ρεπό της 5ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής να έρθει «κολλητά» και η διακοπή του πρωταθλήματος. Είκοσι περίπου μέρες δίχως αγώνα θα ήταν μεγάλο διάστημα το οποίο θα επέφερε πρόβλημα στο ρυθμό και δη στο να εγκλιματιστούν πιο άμεσα τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της μυλοποταμίτικης ομάδας.
Η συγκυρία του αγωνιστικού κενού «βολεύει» και την Επισκοπή, αφού κι εκείνη τυγχάνει να έχει ρεπό αυτή την εβδομάδα. Η φιλική αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή λοιπόν στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» η ΑΕΜ.
Έκλεισε τον Δήμο Δαραμάρα
Στο μεταξύ ο Λευτέρης Βασιλειάδης δουλεύει εντατικά προκειμένου να μπορέσει να εντάξει τους νέους παίκτες (Πιτσόκο, Κρίτσα) στις απαιτήσεις της ομάδας.
Παράλληλα, ο Δήμος Δαραμάρας που βρισκόταν στο Πέραμα και προπονούνταν τις προηγούμενες μέρες, είναι το νέο πρόσωπο που επανέκτησε η ΑΕΜ! Δεν πέρασαν παρά μόλις 4 μήνες και ο «πύργος» (ύψους 1.96μ.) με τον οποίο η μυλοποταμίτικη ομάδα κατέκτησε το περσινό πρωτάθλημα, επέστρεψε στο Πέραμα.
Ο Δήμος Δαραμάρας ο οποίος συστήθηκε στο ρεθεμνιώτικο κοινό τον περασμένο Ιανουάριο, κατάφερε και δέθηκε με την ομάδα έχοντας 14 εμφανίσεις και 16 γκολ!
Μεγάλη του δύναμη είναι το ψηλό παιγνίδι όμως για το ύψος του διαθέτει αρκετά καλή τεχνική. Ο Δαραμάρας έρχεται να προστεθεί στη θέση των φορ μαζί με τον Σκουλούδη, τον Κουγιουμτζή αλλά και τον Βλ. Ζλατίνοφ ο οποίος αναμένεται από τη Βουλγαρία.
Η ανακοίνωση του ονόματος του Δαραμάρα από την ΑΕΜ όπως και αυτά των Πιτσόκου, Κρίτσα που βρίσκονται ήδη στην ομάδα, αναμένονταν (όσο γραφόταν το ρεπορτάζ).
Για τον πανύψηλο σέντερ φορ θα πρέπει να πούμε ότι έχει αγωνιστεί σε ομάδες όπως, ο ΑΣ Οπούντιος Μαρτίνο, ο Εργοτέλης, η Χερσόνησος, το Αιγάλεω, ο ΑΟ Κυπαρισσίας, η Κοζάνη, ο ΠΑΟ Ρουφ, ο Αστέρας Αμαλιάδας, ο Αίαντας Γαστούνης και πέρυσι για 6 μήνες στην ΑΕΜ.