Κανονικά συνέχισαν το πρόγραμμά τους, Επισκοπή και Άρης για τις πρώτες τρεις μέρες του Πάσχα. Τη Μ. Τετάρτη έδωσαν μεταξύ τους φιλικό αγώνα στο γήπεδο των Μισιρίων.
Η αναμέτρηση είχε εκπαιδευτικό χαρακτήρα, αφού από τη μία οι προπονητές (Γ. Λυρώνης, Αρ. Παπαδάκης) δεν ήθελαν να μεσολαβήσει ένα μεγάλο διάστημα δίχως επίσημο αγώνα, κι από την άλλη, ήθελαν να δουν και παίκτες που είχαν μικρότερο χρόνο συμμετοχής πως ανταποκρίνονται σε δύσκολες καταστάσεις.
Το τελικό σκορ (2-1) μπορεί να είχε λίγη σημασία όμως είναι λογικό, ένα παραπάνω για την Επισκοπή να θέλει να κρατήσει την αγωνιστική της φόρμα ένεκα των υποχρεώσεων που έχει στο κύπελλο Ερασιτεχνών. Κι επειδή η συγκεκριμένη διοργάνωση αργεί (25 Απριλίου με τον ΠΑΝΟΜ), ο Γιώργος Λυρώνης ήθελε να έχει (πριν φύγουν οι παίκτες για τις ημέρες αυτές) μια σαφώς πιο καλή εικόνα για το έμψυχο δυναμικό του. Σημειολογικά, σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Άγγελος Γκιόκας και Μιχάλης Τριχάκης. Για τον Άρη σκόραρε ο Νίκος Θεοδωρομανωλάκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Λυρώνης): Μανιαδάκης, Νάκας, Αντωνόπουλος (60′ Μανουσάκης), Λαζαρίδης (60′ Ποθουλάκης), Γεωργούλης, Τριχάκης, Σκούφος, Σουμπασάκης, Ματαραγκάσι (46′ Φοβάκης), Γκιόκας, Σπανουδάκης.
ΑΡΗΣ (Παπαπαδάκης Αρ.): Στεφανουδάκης, Παπαδάκης, Μιχελιδάκης, Παπάζογλου, Ανδρουλάκης, Βαριαμάι, Μελί, Πίργια, Μαρκουλάκης, Κουταλάς, Καρδιαμίτσης. Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Θεοδωρομανωλάκης, Χατζηδάκης, Χατζηάδης, Σεφουλάι, Γωνιωτάκης, Γκειοργκιέφσκι.
Με την Επισκοπή δεν αγωνίστηκαν οι Χαλκιαδάκης (προσαγωγός), Φράγκος (ενοχλήσεις πλευρά), Λουμπάκης (προπονήθηκε και αναχώρησε για το Ηράκλειο) και Ξυνομηλάκης ενώ συμμετοχή είχαν με τη μεγάλη ομάδα και παιδιά από την Επισκοπή 2010 όπως, ο Μανουσάκης και ο Ποθουλάκης. Από τον Άρη, ο Μαργκίνι δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς ενώ οι Κραβαρίτης, Μπορμπουδάκης αναχώρησαν για τις ιδιαίτερες πατρίδα τους.
Η τελευταία προπόνηση πριν το Πάσχα
Χθες διεξήχθη η τελευταία προπόνηση με βάρη στο γυμναστήριο του γηπέδου «Θ. Βαρδινογιάννης» για την Επισκοπή κι αμέσως μετά δόθηκαν οι σχετικές άδειες στους ποδοσφαιριστές προκειμένου να βρεθούν κοντά στις οικογένειές τους, στις ιδιαίτερες πατρίδες τους. Στον Άρη, οι προπονήσεις ολοκληρώθηκαν με το πέρας του φιλικού αγώνα. Οι ποδοσφαιριστές του θα επιστρέψουν στις προπονήσεις την Τρίτη του Πάσχα ενώ αυτοί της Επισκοπής την επομένη.