Με αρκετές απουσίες θα ταξιδέψει αύριο η Επισκοπή για το Κρανίδι Αργολίδας, όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει την ομάδα της Ερμιονίδας.
Οι Ρεθεμνιώτες που έχουν μείνει λίγοι αλλά… καλοί, θέλουν να ολοκληρώσουν τη σειρά των αγώνων με αξιοπρέπεια και παρ’ ότι η συμμετοχή τους αποτελεί τυπικό ζήτημα, σε πολύ μεγάλο βαθμό, παίζουν το ρόλο του ρυθμιστή όπως επίσης κι ο Ηρακλής Ψαχνών που στην Εύβοια φιλοξενεί τον Παναιγιάλειο.
Η περίπτωση της τριπλής ισοβαθμίας
Έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα, υπάρχει το σοβαρό ενδεχόμενο της τριπλής ισοβαθμίας για Ερμιονίδα, Παναιγιάλειο και Καλλιθέα. Σ’ αυτή την περίπτωση, τον πρώτο λόγο έχει ο Παναιγιάλειος κι ακολούθως η Καλλιθέα συγκεντρώνοντας στα μεταξύ τους ματς, ο πρώτος 7 βαθμούς, η δεύτερη 5 και η Ερμιονίδα 4 αντίστοιχα.
Για να επέλθει η τριπλή ισοβαθμία οι ομάδες θα πρέπει να έρθουν σε συστοιχία στους 21 βαθμούς. Αρχικά, οι του Κρανιδίου πρέπει να κερδίσουν όπως φυσικά θα πρέπει να κερδίσει και η Καλλιθέα τον αδιάφορο, βαθμολογικά, Αχαρναϊκό ενώ ο Παναιγιάλειος, αν φέρει «Χ» με τον Ηρακλή Ψαχνών μέσα στην Εύβοια, τότε πράγματι, οδηγούμαστε σ’ αυτή την σπάνια, καθ’ όλα όμως πιθανή, περίπτωση.
Τα παιγνίδια είναι λοιπόν στην κόψη του ξυραφιού και οι παίκτες των αδιάφορων βαθμολογικά ομάδων, οφείλουν να μην… αδιαφορήσουν στο αγωνιστικό σκέλος όσον αφορά την αξιοπιστία του πρωταθλήματος.
Οι απόντες
Ο Γιασμίνκο Βέλιτς προπόνησε καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας την ομάδα του έχοντας αρκετούς παίκτες «οφ» για διάφορους λόγους. Ο Γιώργος Πιθαρούλης έχει τεθεί εκτός μετά τη διάταση που υπέστη στον τένοντα του δικεφάλου στο ματς του Αγίου Δημητρίου απέναντι στην Καλλιθέα, ο Βουρβαχάκης έχει κάρτες και δεν είναι δυνατόν να αγωνιστεί, ενώ οι Δουμάνης και Γουναρίδης είναι οι τελευταίοι που αποχώρησαν από την ομάδα. Πάντοτε εκτός εδώ και ενάμισι μήνα βρίσκεται ο Γιάννης Βιτώρος λόγω της ρήξης του πρόσθιου χιαστού στο αριστερό του γόνατο.
Ευνόητο είναι ότι η ρεθεμνιώτικη αποστολή θα ταξιδέψει με έναν τερματοφύλακα, τον Αντώνη Κελαϊδή. Αντιθέτως, στην αποστολή θα ενταχθεί τόσο ο Ηλίας Τριχάκης, ο Βασίλης Φοβάκης όσο και ο Νίκος Μποτωνάκης, ο οποίος δείχνει να ξεπερνάει τις ενοχλήσεις στη μέση.
Μάλιστα τον υψηλόσωμο κεντρικό ενδέχεται να δούμε να αγωνίζεται στο αριστερό άκρο της άμυνας. Τελευταία φορά που αγωνίστηκε ήταν στη Γ’ Εθνική πριν από δύο χρόνια. Ο ίδιος, πριν αναχωρήσει η ρεθεμνιώτικη ομάδα είχε να πει: «Είναι άλλο ένα παιχνίδι, αλλά το τελευταίο της σειράς. Εμείς, όπως έχει πει κι ο κόουτς προηγούμενες φορές σε δηλώσεις του, έχουμε δείξει ότι αγωνιζόμαστε σε όλα τα παιχνίδια με πάθος κι αντίπαλος, μάς κερδίζει μεν αλλά πολύ δύσκολα. Έτσι και τώρα με την Ερμιονίδα. Είναι ένας δύσκολος αντίπαλος που ξέρουμε ότι διαθέτει πολύ καλούς παίκτες στην επίθεση. Θα κάνουμε αυτό που κάνουμε κάθε φορά στα ματς, θα παλέψουμε κι ό,τι βγει».
Όταν δε, ρωτήθηκε για το αν θα χρησιμοποιηθεί ως αριστερό μπακ, απάντησε:
«Εγώ πέρασα μια οσφυαλγία και γι’ αυτό δεν μπορούσα να αγωνιστώ εδώ και 20 μέρες. Αν μου ζητηθεί να παίξω θα παίξω όπου χρειαστεί για να βοηθήσω την ομάδα».
Συγκεκριμένες οι επιλογές
Κατά τα άλλα, σ’ αυτό το τελευταίο ματς της Επισκοπής, αποκλείεται να δούμε κάποιες επαναστατικές αλλαγές στην ενδεκάδα. Κάποια παιδιά τα πήγαν καλά στους τελευταίους αγώνες όπως ο Κελαϊδής, ο Μαραθιανός κ.ά. Τα «κουκιά βέβαια είναι μετρημένα» αφού, ο Βέλιτς μπορεί να χρησιμοποιήσει τους Κελαϊδή, Νικολακάκη, Μποτωνάκη, Μαραθιανό, Παπαδήμα, Πετράκο, Δρακάκη, Βουτσιώτη, Δελήμπαση, Νικόλτση και Πάλλα, ενώ στον πάγκο ίσως μείνουν οι, Τριχάκης, Σπανουδάκης, Φοβάκης και Βλαβιανός.
Την ίδια στιγμή, στο στρατόπεδο της Ερμιονίδας, υποστηρίζουν ότι είναι κρίμα να γκρεμίσουν ό,τι έχτιζαν τόσο καιρό. Ο προπονητής, Μπολάνο, περιμένει τον Παναγιώτη Συμελίδη για να δει αν μπορεί να αγωνιστεί, ενώ ο Μηλιώτης έχει τεθεί εκτός μάχης.
Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής
Αυτή είναι η 10η αγωνιστική όπου και ολοκληρώνονται τα φετινά πλέι άουτ της Φούτμπολ Λιγκ ΟΠΑΠ.
Ο νότιος όμιλος
17:30, Δημ. Γήπεδο Ψαχνών
Ηρακλής Ψαχνών Παναιγιάλειος
Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών). Βοηθοί: Τουμπακάρης (Αθηνών), Τσολάκης (Αθηνών). Τέταρτος: Σωσώνης (Φθιώτιδας).
17:30, Δημ. Γήπεδο Κρανιδίου
Ερμιονίδα Επισκοπή
Διαιτητής: Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας).Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Ελευθερίου (Αθηνών). Τέταρτος: Μπλάνας (Μεσσηνίας)
17:30, Δημ. Γήπεδο Αχαρνών
Αχαρναϊκός Καλλιθέα
Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων). Βοηθοί: Γουργιώτης (Φθιώτιδας), Φαντόπουλος (Πειραιάς). Τέταρτος: Σέλιμος (Λακωνίας).