Με τη διεξαγωγή της 4ης και τελευταίας αγωνιστικής ολοκληρώθηκε το φετινό 3ο τουρνουά «Cretan Kings Assist Basketball». Συμμετείχαν 14 Δημοτικά Σχολεία και όλα τα παιδιά ευχαριστήθηκαν τους αγώνες και διασκέδασαν με τα διάφορα χάπενινγκς που οργάνωσε η ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings.
Οι αναμετρήσεις της τελευταίας «στροφής» έλαβαν χώρα στο γήπεδο του 1ου Δημοτικού Σχολείου και για ακόμα μία Κυριακή όλοι οι συμμετέχοντες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, κερδίζοντας το χειροκρότημα των γονιών και όλων των συντελεστών της διοργάνωσης.
Το «παρών» έδωσε η μασκότ του Ρέθυμνο Cretan Kings και δη ο «Κερατούκλης». Μάλιστα είχε και εκλεκτή παρέα, καθώς στο γήπεδο παρευρέθηκε και η μασκότ του Ολυμπιακού, ο «Θρυλέων». Επίσης, διαφορετική νότα έδωσαν οι μαζορέτες του Δημοτικού Σχολείου Ρουσσοσπιτίου «Russ Galaxy». Η συνέχεια του τουρνουά θα δοθεί στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», με τη διεξαγωγή του «All Star Game».
Τέλος, η ρεθεμνιώτικη ΚΑΕ εξέδωσε την παρακάτω ευχαριστήρια ανακοίνωση: «Η Ρέθυμνο ΚΑΕ ευχαριστεί θερμά τον γυμναστή του 1ου Δημοτικού σχολείου Γιώργο Κυπαρίσση για την άψογη φιλοξενία, τους Σταύρο Μυκονιάτη, Βαγγέλη Καλογεράκη, Αντώνη Νταλιάνη, Μανόλη Καλοκύρη και Χρήστο Μαραυγάκη για την βοήθειά τους στη διαιτησία των αγώνων, τους εθελοντές Τσαμπίκα Ψύλου, Ελευθερία Λιονή, Εύη Νιονάκη, Γεωργία Νικηφόρου, Εμμανουέλα Χόμπη, Άρτεμη Καλοκύρη, Δημήτρη Θεοδοσόπουλο, Φωτεινή Καποδίστρια, Βούλα Σιαμήτρα, αλλά και τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό».
Χορηγός του 3ου τουρνουά μπάσκετ «Cretan Kings Assist Basketball» είναι η αεροπορική εταιρεία Aegean.