Διαβάζω πως η Γερμανίδα καγκελάριος δείχνει φιλικές διαθέσεις προς την Ελλάδα και τον πρωθυπουργό της και ότι συμμερίζεται τις δυσκολίες της Ελλάδας, εξαιτίας του προσφυγικού προβλήματος.
Δεν μπορώ βέβαια να ισχυριστώ ότι μπορώ να καταλάβω «που το πάει» η Γερμανία και σε τι αποβλέπει με τη φιλική της καγκελαρίου διάθεση προς τη χώρα μας.
Ας είναι μια οικονομική βοήθεια για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που οι χιλιάδες πολλές των προσφύγων εκ των πραγμάτων προκαλούν στην Ελλάδα, σε μια περίοδο κρίσης είναι οπωσδήποτε επιβοηθητική.
Αλλά όπως διαβάζω η Τουρκία εκμεταλλευόμενη τη δεινή θέση της χώρας μας κάτω από πολλές χιλιάδες μεταναστών που πρέπει να βοηθήσει, ζητά κάποια ανταλλάγματα που αποτελούν τις πάγιες απαιτήσεις της στο Αιγαίο και την Κύπρο. Δηλαδή απαιτεί να θεωρείται το Αιγαίο Πέλαγος ως «διεθνή ύδατα» και να σουλατσάρουν τα πλεούμενά της ελεύθερα και στην Κύπρο, επίσης να μονιμοποιηθεί η κατοχή της με κάποιες συμφωνίες που θα γίνουν από διεθνούς συμμετοχής Επιτροπές που θα τις νομιμοποιούν.
Ας είναι, έτσι όπως έχουν οξυνθεί οι επιπτώσεις της λαομανίας εισαγωγής προσφύγων στη χώρα μας υπό την Τουρκική κάλυψη, κάθε συμφωνία για την αναχαίτιση της υπό την κάλυψη και του Νατοϊκού στόλου, δημιουργεί κάποιες ελπίδες.
Δημιουργεί επίσης κατά την ταπεινή μου γνώμη και κάποιες «Εκδουλεύσεις» προς την Τουρκία με την μεσολάβηση του ΝΑΤΟ και της Ευρωπαϊκής Ένωσης και κυρίως της Γερμανίας. Της Γερμανίας που είναι γνωστή η «συμπάθειά» της προς την Τουρκία, γι’ αυτό και ζητάει από την Κύπρο να άρει τις αντιρρήσεις της για την είσοδο της Τουρκίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση, απαλείφοντας τους όρους της μεγαλονήσου γι’ αυτή την είσοδο.
Ας είναι, νομίζω με την όποια γνώση μπορώ να έχω για παρόμοια προβλήματα, ότι και η Γερμανία και το ΝΑΤΟ δείχνουν την πρόθεση, εκμεταλλευόμενοι τη δεινή θέση της χώρας μας εξαιτίας του προσφυγικού να πιέσουν τη χώρα μας να δεχθεί μέρος από τις απαιτήσεις της γείτονος.
Καιρός είναι να το μάθουμε με όσες από τις δύο πλευρές πιέσεις… φιλικές δεχθεί η χώρα μας και ενδιαφέρον με κάποια οικονομική βοήθεια για την αντιμετώπιση της συντήρησης των προσφύγων στη χώρα μας όσο μείνουν. Όσο μείνουν, γιατί δεν βλέπω «ανοικτά σύνορα» για τη διέλευσή τους προς τη Δυτική Ευρώπη που θέλουν να πάνε.