Αντιμέτωπος με αυξημένη φορολογία κατά 26% για τα μισθώματα που εισπράττει από ακίνητα αλλά και από δραστηριότητες όπως είναι τα ενοίκια του αιγιαλού, είναι ο Δήμος Ρεθύμνου μετά και την σχετική εγκύκλιο της Γενικής Γραμματείας Εσόδων, με ισχύ από τη φετινή κιόλας χρονιά, σύμφωνα με την οποία τα έσοδά τους θα θεωρηθούν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα και θα φορολογηθούν αναλόγως.
Αυτό σημαίνει ότι ο Δήμος καλείται να καταβάλλει στην Εφορία περίπου 250.000 με 300.000 ευρώ, αφού σύμφωνα με την ίδια εγκύκλιο θα πρέπει παράλληλα να καταβάλλει και 55 % προκαταβολή για το 2015. Και όλα αυτά την στιγμή που πέρυσι ο Δήμος Ρεθύμνης, απέδωσε στην Εφορία μόλις 30.000 ευρώ για τις συγκεκριμένες δραστηριότητες.
Σύμφωνα με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο Οικονομικών Στέλιο Σπανουδάκη, μέχρι και πέρυσι ο Δήμος για τα ακίνητα που μισθώνει σε τρίτους, όπως το ΙΚΑ, τα σφαγεία, το ταχυδρομείο, τον αιγιαλό, κατέβαλε στην Εφορία χαρτόσημο και ΟΓΑ χαρτοσήμου, όπως επίσης για δραστηριότητες που αποδίδει ΦΠΑ, όπως είναι το πάρκινγκ των Τεσσάρων Μαρτύρων πλήρωνε τον σχετικό φόρο. Ωστόσο, το έγγραφο του Φεβρουαρίου του υπουργείου Οικονομικών επισημαίνει πως τα μισθώματα που εισπράττονται από τα νομικά πρόσωπα εκτός από το χαρτόσημο, οφείλουν να καταβάλλουν και 26% φόρο επί του μισθώματος που εισπράττεται συν προκαταβολή 55% για το επόμενο έτος. «Αυτό σημαίνει ότι η Εφορία μας από 30.000 ευρώ πέρυσι, φέτος θα κυμανθεί σε 250.000-300.000 ευρώ. Για παραδείγματα πέρυσι είχαμε έσοδα από τον αιγιαλό περίπου 350.000 ευρώ, θα αφαιρέσουμε τα έξοδα του ναυαγοσωστικού, προσωπικό που καθάριζε κ.τ.λ. και το ποσό που θα μείνει θα φορολογηθεί με 26%, ενώ πέρυσι πληρώσαμε μόνο το τέλος του χαρτοσήμου. Εμείς δεν πληρώναμε φόρο για τα μισθώματα που εισπράτταμε. Ο φόρος πλέον εκτινάσσεται ο Δήμος για μια ακόμα φορά θα επιβαρυνθεί σημαντικά, αφού ο φόρος της τάξεως των 250.000 ευρώ σε συνδυασμό, με τη καθυστέρηση καταβολής των κρατικών χρηματοδοτήσεων, με τη μείωση των εσόδων από τη μίσθωση του αιγιαλού διαμορφώνουν ένα εξαιρετικά δυσμενές οικονομικό περιβάλλον, ανατρέποντας άρδην και τον προϋπολογισμό μας», τόνισε μιλώντας στα «Ρ.Ν.», υποστηρίζοντας πως η υψηλή αυτή φορολόγηση είναι δυσβάσταχτη για τον Δήμο.
Ο κ. Σπανουδάκης με βάση τα νέα δεδομένα της φορολόγησης των μισθωμάτων του Δήμου, εξέφρασε τον προβληματισμό του για το τι μέλλει γενέσθαι με το δημοτικό πάρκινγκ Τεσσάρων Μαρτύρων, το οποίο όπως είχε αποφασιστεί σε συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου θα μισθωθεί σε ιδιώτη. Αν όμως αυτό γίνει, τότε ο Δήμος μόνο για το πάρκινγκ στην Εφορία καταβάλλει φόρο 100.000 ευρώ. «Πέρυσι για το παρκινγκ είχαμε πληρώσει 700 ευρώ φόρο, αν το νοικιάσουμε και έχουμε ένα μίσθωμα της τάξεως των 360.0000 ευρώ θα φορολογηθούμε με 26%, που σημαίνει θα πρέπει να πληρώσουμε μόνο για το παρκινγκ φόρο της τάξεως των 100.000 ευρώ», ανέφερε χαρακτηριστικά, υποστηρίζοντας ότι το θέμα της μίσθωσης πρέπει να επανεξεταστεί.