Και μέσα σ’ αυτή τη φράση περικλείεται εύστοχα το όλο πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι οι κινήσεις του υπουργείου έγιναν εξαιρετικά γρήγορα και αιφνιδιαστικά. Είχε προηγηθεί, έναν μήνα πριν, το αίτημα του Κ. Τζαβάρα, να τεθούν στη διάθεσή του οι παραιτήσεις της τελευταίας διευθύντριας του ΕΚΕΒΙ, Κατρίν Βελισσάρη και του Δ.Σ., για παρατυπίες που εντοπίστηκαν στον πρόγραμμα «Φιλαναγνωσία».
Η αλήθεια είναι ότι βρισκόμαστε σε μία περίοδο που χρειάζεται να ξαναδούμε τις μικρές και τις μεγάλες πολυτέλειες της ιδιωτικής και της δημόσιας ζωής. Ήταν όμως το ΕΚΕΒΙ πολυτέλεια; Οι γνώμες διίστανται. Το ΕΚΕΒΙ δημιουργήθηκε το 1994, επί υπουργίας Θ. Μικρούτσικου, σε μια εποχή που και το βιβλίο άρχισε να έχει ανοδική πορεία. Η βίλα Μπότση στην Πολιτεία ήταν η πρώτη έδρα του. Μέλημα του νεοσύστατου οργανισμού «Αποτελεί το να δημιουργεί νέους θεσμούς ενίσχυσης του βιβλίου, να πληροφορεί και να υποστηρίζει τους συντελεστές του καταγράφοντας όλες τις νέες εξελίξεις στον χώρο και συμβάλλοντας ουσιαστικά στη δημιουργία ενός φιλικού περιβάλλοντος για τους ανθρώπους του εκδοτικού κόσμου».
Έγιναν όλα αυτά; Άλλα ναι, άλλα όχι. Κάποιες φορές οι εξελίξεις της αγοράς το ξεπέρασαν, οι ελληνικές παθογένειες έγιναν μέρος της λειτουργίας του. Σίγουρα το βιβλίο έπαψε να είναι περιθωριακό. Μπήκε στις μεγάλες εκθέσεις, έγινε είδηση, ανέπτυξε νέες μορφές επικοινωνίας. Οι συγγραφείς έπαψαν να είναι κάποιοι μονήρεις δημιουργοί. Μόνο που παράλληλα μπήκε το lifestyle και στον χώρο του βιβλίου, χωρίς γι’ αυτό να ευθύνεται το ΕΚΕΒΙ. Η αλήθεια είναι ότι ιδέες καλές υπήρξαν. Δεν ευδοκίμησαν όλες. Από τις σημαντικές συμβολές του ΕΚΕΒΙ είναι η δημιουργία πολλών ηλεκτρονικών αρχείων με την ιστορία των εκδοτών, των βιβλιοπωλών, των συγγραφέων, των μεταφραστών, των βραβείων και η επαφή του κοινού με τη διεθνή πραγματικότητα της βιβλιαγοράς μέσω των εκθέσεων που πήραν άλλη μορφή.
Όσο για τη Biblionet έλυσε σε πολλούς τα χέρια. Δεν έγινε πάντα κατορθωτό να συνδεθούν οι ανάγκες της κοινωνίας με ό,τι αποτυπώνουν οι σελίδες του βιβλίου κάθε περίοδο. Ταξίδια έγιναν πολλά, με φτωχά αποτελέσματα για την προβολή του ελληνικού βιβλίου. Όμως, αυτό είναι η μία όψη. Η άλλη, που είναι και αγωνία πολλών, είναι αν η Διεύθυνση Γραμμάτων θα καταφέρει να πραγματώσει τις θετικές δράσεις του ΕΚΕΒΙ και να τις προχωρήσει. Υπάρχει περίπτωση, στο και 5, να βρεθούν τρόποι να διατηρηθούν και να αναβαθμιστούν οι καλές δράσεις του ΕΚΕΒΙ;
H αιφνιδιαστική απόφαση κατάργησης του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου έχει μουδιάσει τους ανθρώπους στον χώρο του βιβλίου, προκαλώντας πολλά ερωτήματα, με κυρίαρχο όπως είναι φυσικό το αν είναι σε θέση η Διεύθυνση Γραμμάτων του υπουργείου Πολιτισμού να συνεχίσει τις δράσεις του ΕΚΕΒΙ.
Οι περισσότεροι υποστηρίζουν ότι αυτά που κηλίδωναν την εικόνα του ΕΚΕΒΙ, όπως το τελευταίο πρόγραμμα της Φιλαναγνωσίας, που προκάλεσε και την κρίση, δεν θα έπρεπε να οδηγήσουν στην κατάργησή του αλλά στη διόρθωσή του.
Το ΕΚΕΒΙ «Είναι φορέας που κοστίζει ελάχιστα στο δημόσιο και φέρνει πίσω πολλαπλάσια» σημειώνουν σε ανακοίνωσή τους οι εργαζόμενοι του Κέντρου, που κλείνει με απόφαση του αναπληρωτή υπουργού Πολιτισμού, Κώστα Τζαβάρα. Εξηγούν ότι «Η κομβική του θέση στον χώρο του Πολιτισμού επέτρεψε να διαχειρίζεται με επιτυχία δύο Προγράμματα ΕΣΠΑ και να διεκδικεί κι άλλα. Η Έκθεση Παιδικού και Εφηβικού Βιβλίου και το Φεστιβάλ Νέων Λογοτεχνών είναι μονάχα δύο από αυτά που δρομολογούσε η προηγούμενη Διοίκηση» και σημειώνουν ότι «Είναι φορέας που έχει διαχειριστική επάρκεια και σωρευμένη τεχνογνωσία στην υλοποίηση συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων».
Ως εκ τούτου, καλούν τον υπουργό «να λάβει υπόψη του την εκφρασμένη βούληση της συντριπτικής πλειονότητας του κόσμου του βιβλίου και να διατηρήσει ζωντανό το ΕΚΕΒΙ».
Ο Τομέας Πολιτισμού της ΔΗΜΑΡ, τάσσεται «Υπέρ της αναβάθμισης του θεσμού, της αξιολόγησης του έργου και των επιμέρους δράσεών του και της ένταξής του σε έναν νέο προσανατολισμό, με πιθανές συγχωνεύσεις και συνέργειες μεταξύ όμορων οργανισμών σχετικών με την προβολή του ελληνικού πολιτισμού: της γλώσσας, της λογοτεχνίας, της νεοελληνικής επιστημονικής βιβλιογραφίας».
Στην ανακοίνωσή της η ΔΗΜΑΡ ζητά άμεσα την αναστολή της απόφασης του κ. Τζαβάρα, την οποία χαρακτηρίζει «Αιφνιδιαστική, αδιαφανή και αναιτιολόγητη». Θεωρώντας το θέμα «Εθνικής πολιτιστικής πολιτικής», επιμένει ότι «Κάθε απόφαση για το μέλλον του ΕΚΕΒΙ πρέπει να συνδιαμορφωθεί και από τα κόμματα της τρικομματικής συγκυβέρνησης».
Σχετική ερώτηση κατέθεσε στη Βουλή, προς τον αρμόδιο υπουργό, ο βουλευτής Λάρισας της ΔΗΜΑΡ Θωμάς Ψύρρας.
«Απαράδεκτο» χαρακτηρίζει «τον όλο χειρισμό του θέματος» η Ένωση Ελληνικού Βιβλίου, που αποτελείται από τις μεγαλύτερες εκδοτικές επιχειρήσεις και εκπροσωπεί το 80% της ελληνικής βιβλιοπαραγωγής. «Αυτός ο τρόπος χειρισμού είναι ένα δείγμα της απρόσωπης και ψυχρής γραφειοκρατίας που θα αντιμετωπίσουμε», προσθέτει.
«Τις όποιες αδυναμίες και δυσλειτουργίες εμφάνισε το ΕΚΕΒΙ τις γνωρίζουμε όλοι και οφείλουμε να βοηθήσουμε να διορθωθούν», επισημαίνει η Ένωση στην επιστολή της προς τον πρωθυπουργό καταθέτοντας συγκεκριμένες προτάσεις.
Επιστολή-έκκληση προς τον κ. Τζαβάρα να αποσύρει την απόφασή του έστειλε και ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κέντρου Τέχνης (Παιανία), Ευάγγελος Ανδρέου. «Ένα αποκτηθέν και λειτουργούν «εργαλείο» δεν εγκαταλείπεται επειδή χάλασε ή δυσλειτουργεί. Φροντίζουμε να το διορθώσουμε. Αυτό προτείνει η ελληνική παράδοση της νοικοκυροσύνης», αναφέρει.
Έφυγε από τη ζωή ο αρχαιολόγος Μιχάλης Ανδριανάκης
“Έφυγε” σήμερα από τη ζωή, ο γνωστός αρχαιολόγος, επίτιμος έφορος Αρχαιοτήτων, Μιχάλης Ανδριανάκης, σε ηλικία 74 ετών. Ο Μιχάλης Ανδριανάκης νοσηλευόταν με προβλήματα υγείας τις...