Η καλλιέργεια του φραγκόσυκου σήμερα αποτελεί μια εναλλακτική για νέους ανθρώπους, που επιθυμούν να επιστρέψουν στην φύση και να αξιοποιήσουν τους καρπούς της. Από τη μια οι ευνοϊκές για την παραγωγή του φρούτου κλιματικές συνθήκες και από την άλλη οι χαμηλές απαιτήσεις σε κόστος για την καλλιέργειά τους, φαίνεται πως αποτελούν μια καλή επενδυτική λύση στην Ελλάδα, που εισάγει φραγκόσυκα και δη στην Κρήτη, όπου το έδαφος και το περιβάλλον ευνοούν την παραγωγή του.
Το φραγκόσυκο, άλλωστε, μπορεί εκτός από φρούτο να χρησιμοποιηθεί σε μαρμελάδα, γλυκά, κομπόστες, καλλυντικά ή ακόμα και σε οινοπνευματώδη ποτά, ενώ το φύλλο του χρησιμοποιείται και στην μαγειρική ανοίγοντας περισσότερες προοπτικές στους παραγωγούς του. Το φραγκόσυκο, άλλωστε, έχει αναγνωριστεί ως ένα πολύτιμο συστατικό για την υγεία του ανθρώπου.
Την προσπάθεια που έχει ξεκινήσει στο Ρέθυμνο με την καλλιέργεια του φραγκόσυκου παρουσίασε χθες στο πλαίσιο της 2ης Γιορτής Κρητικής Διατροφής ο γεωπόνος κ. Γιώργος Φραγκούλης, ο οποίος αποτελεί ένα από τα μέλη της ομάδας «Geo Creta» που πριν από τρία χρόνια αποφάσισε να ασχοληθεί με αυτή την εναλλακτική μορφή καλλιέργειας.
Ο ίδιος μιλώντας στα «Ρ.Ν.» για την προσπάθεια που έχει ξεκινήσει σε συνεργασία με μεμονωμένους καλλιεργητές του φραγκόσυκου ανέφερε: «Παλαιότερα, βρίσκαμε σε όλη την Κρήτη το φραγκόσυκο, το οποίο αποτελούσε κομμάτι της διατροφής μας. Οι σημερινές γενιές το έχουν εγκαταλείψει. Είχαμε την ιδέα ότι εφόσον είναι ένα φρούτο εγκλιματισμένο στο νησί της Κρήτης, μπορούμε να το αξιοποιήσουμε επαγγελματικά, εφόσον οι συνθήκες είναι κατάλληλες. Οι παππούδες μας μεγάλωσαν με αυτό και τώρα ο περισσότερος κόσμος δεν το τρώει επειδή έχει αγκάθια. Σκεφτήκαμε ότι αξίζει τον κόπο, καθώς η Ελλάδα εισάγει το φρούτο από άλλες χώρες. Σκεφτήκαμε ότι καλλιεργείται εύκολα, οι συνθήκες είναι κατάλληλες. Πλέον υλοποιούμε την σκέψη και την ιδέα μας και σύμφωνα με το πλάνο μας τον Αύγουστο θα υπάρχει στα σουπερ μάρκετ τυποποιημένο το προϊόν. Ο στόχος μας αρχικά είναι να καλύψουμε τις τοπικές ανάγκες της Κρήτης και αν όλα πάνε καλά πάμε και στην υπόλοιπη χώρα».
Αναφερόμενος στον τρόπο καλλιέργειας του φραγκόσυκου ο κ. Φραγκούλης, ανέφερε: «Το φραγκόσυκο είναι ένα φυτό παχύφυτο. Έχει μικρές ανάγκες σε νερό, θέλει μεγάλη ηλιοφάνεια, καλλιεργείται ακόμα και σε πετρώδη εδάφη και έχει ελάχιστες ανάγκες σε λιπάνσεις και νερό. Επίσης έχει μικρό κόστος καλλιεργητικό και καλλιεργητικής εγκατάστασης. Άλλωστε και το υπουργείο το έχει σαν προωθούμενη καλλιέργεια σε Κρήτη και Πελοπόννησο» και πρόσθεσε: «Επίσης, πολλά ιατρικά άρθρα αναφέρονται στα οφέλη του φραγκόσυκου για την υγεία μας, καθώς έχει αναγνωριστεί για τις ευεργετικές ιδιότητες, για την πρόληψη του καρκίνου του παχέως εντέρου, η μαρμελάδα από φραγκόσυκο ενδείκνυται για τους διαβητικούς, καθώς δεν προκαλεί ζάχαρο, ενώ το φύλλο του φραγκόσυκου θεωρείται από τις πιο πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά, για ζωοτροφή».
Στο πλαίσιο της χθεσινής εκδήλωσης της Γιορτής Κρητικής Διατροφής, η Λέσχη Αρχιμαγείρων Κρήτης μαγείρεψε κοτόπουλο με φύλλα φραγκόσυκου και χοιρινό με φύλλο φραγκόσυκου. «Είναι μια συνταγή απλή, η διαδικασία είναι όπως το κοτόπουλο με τις μπάμιες. Αφαιρέσουμε λίγο την γέλη του φύλλου και το αποτέλεσμα είναι υπέροχο. Ο κόσμος σε κάθε τι που δεν γνωρίζει μένει έκπληκτος και ευελπιστούμε μέσα από τέτοιες δράσεις και παρουσιάσεις να αντιληφθεί ότι οτιδήποτε γίνεται από την παραγωγή της γης του νησιού μας αξίζει τον κόπο. Δεν πρέπει τίποτα από τους καρπούς της κρητικής γης να μας αφήνει αδιάφορους» σημείωσε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ο κ. Μιχάλης Παναγιωτάκης μέλος της Λέσχης Αρχιμαγείρων Κρήτης.