Η Ομοσπονδία Υπαλλήλων Ο.Α.Ε.Δ. και η Ελληνική Φωτογραφική Εταιρεία (Ε.Φ.Ε.) προκηρύσσουν τον 2ο Πανελλήνιο Φωτογραφικό Διαγωνισμό με θέμα: «Φωτογραφίζοντας την Ανεργία».
Σκοπός του Διαγωνισμού είναι η ανάδειξη των κοινωνικών φαινομένων μέσα από την τέχνη, ιδιαίτερα δε η ανάδειξη του ζητήματος της Ανεργίας και η απαίτηση για άμεσα μέτρα αντιμετώπισή της.
Οι 50 πρώτες, στη σειρά κατάταξης της κριτικής επιτροπής, φωτογραφίες θα συμπεριληφθούν στην έκθεση που θα γίνει τον Δεκέμβριο στον εκθεσιακό χώρο της ΕΦΕ. Επίσης, θα εκδοθεί ψηφιακός και έντυπος κατάλογος.
Ως προθεσμία αποστολής των διαγωνιζόμενων φωτογραφιών έχει οριστεί η 27η Οκτωβρίου 2019.
Όροι συμμετοχής
1. Στον Διαγωνισμό μπορεί να πάρει μέρος κάθε επαγγελματίας ή ερασιτέχνης φωτογράφος.
2. Η συμμετοχή στον Διαγωνισμό είναι χωρίς καταβολή αντιτίμου.
3. Οι διαγωνιζόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν τις συμμετοχές τους, μαζί με το Δελτίο Συμμετοχής, αποκλειστικά σε ψηφιακή μορφή.
4. Κάθε διαγωνιζόμενος/νη μπορεί να υποβάλει μέχρι τρία (3) έργα συνολικά έγχρωμα ή ασπρομαυρα, για τα οποία θα έχει τα πλήρη δικαιώματα, συνοδευόμενα με δελτίο συμμετοχής, το οποίο μπορούν να «κατεβάσουν» από το site της ΕΦΕ (http://www.efe.com.gr/diagon.htm).
5. Διαστάσεις: η μεγάλη πλευρά στα 45 εκατ. στα 300 ppi σε μορφή jpg (ρύθμιση ποιότητας μεσαία #10).
6. Μορφή περιγραφής αρχείου (με λατινικούς χαρακτήρες): επίθετο_01 (αύξων αριθμός) (τίτλος έργου) π.χ.:papas_01_anergia, κλπ.
7. Προσοχή: Σε κάθε φωτογραφία πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε συγκεκριμένος τίτλος. Τίτλος σε φωτογραφία του τύπου «άτιτλο» δεν γίνεται δεκτός.
8. Οι νικητές του Διαγωνισμού υποχρεούνται να παρευρίσκονται στην τελετή απονομής των βραβείων και των επάθλων ή να αντιπροσωπεύονται από εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο.
9. Η συμμετοχή στον Διαγωνισμό συνεπάγεται αυτόματα την ανεπιφύλακτη αποδοχή από μέρους των διαγωνιζομένων όλων των όρων της παρούσας προκήρυξης και η μη ακριβής συμμόρφωση προς τους όρους του Διαγωνισμού (διαστάσεις έργων, αναγραφή στοιχείων, υποβολή κ.λ.π.) αποτελεί λόγο αποκλεισμού από την κρίση.
10. Δεν θα γίνονται δεκτές φωτογραφίες, που έχουν διακριθεί σε άλλο διαγωνισμό στην Ελλάδα. Σε περίπτωση που αυτό γίνει αντιληπτό, θα ακυρώνεται η συμμετοχή του φωτογράφου στον διαγωνισμό.
11. Στον Διαγωνισμό δεν δικαιούνται να συμμετέχουν τα μέλη της Κριτικής Επιτροπής καθώς και οι 1ου βαθμού συγγενείς τους.
12. Γίνονται δεκτές φωτογραφίες κάθε τεχνικής λήψης (αναλογική, ψηφιακή) αρκεί το αποτέλεσμα να είναι φωτογραφικό.
13. Από τους διακριθέντες του Διαγωνισμού θα ζητηθεί να στείλουν τις φωτογραφίες τους σε πλήρη ανάλυση, για την έκθεση που θα ακολουθήσει, καθώς και μικρό βιογραφικό.
14. Σε περίπτωση που οι φωτογραφίες απεικονίζουν πρόσωπα εν αγνοία τους, ή χωρίς την έγκρισή τους, την ευθύνη φέρει αποκλειστικά ο φωτογράφος, στον οποίο ανήκει το έργο και όχι οι διοργανωτές του Διαγωνισμού.
15. Οι βραβευμένες φωτογραφίες θα προβληθούν στο διαδίκτυο, στους ιστοτόπους των διοργανωτών, αλλά και στα μέσα μαζικής ενημέρωσης.
16. Η Ομοσπονδία Υπαλλήλων ΟΑΕΔ διατηρεί το δικαίωμα να χρησιμοποιήσει τις διακριθείσες συμμετοχές για την προβολή της και την προώθηση των σκοπών της, σύμφωνα με το καταστατικό της, οποτεδήποτε και με οποιοδήποτε τρόπο κρίνει στο μέλλον (όπως, ενδεικτικά και όχι δεσμευτικά, για: εκθέσεις, προβολές, έκδοση αναμνηστικών λευκωμάτων, ημερολογίων, δημιουργία CD-DVD κλπ), οι δε συμμετέχοντες, με τη συμμετοχή τους στον Διαγωνισμό, αποδέχονται ρητά τον όρο αυτό και παραχωρούν το σχετικό δικαίωμα χρήσεως των διακριθέντων έργων τους με την υπογραφή τους στο Δελτίο Συμμετοχής. Ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να αναφέρει πάντα το όνομα του δημιουργού.
17. Τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού θα ανακοινωθούν στις 30 Νοεμβρίου 2019 και η απονομή των βραβείων θα γίνει τον Δεκέμβριο, την ημέρα των εγκαινίων της έκθεσης με τις 50 καλλίτερες φωτογραφίες του Διαγωνισμού. Η ενημέρωση των συμμετασχόντων θα γίνεται από τις ανακοινώσεις του site της ΕΦΕ.
Υποβολή συμμετοχών
Με αποστολή μέσω Internet, στο e-mail: contest@efe.com.gr με την ένδειξη «2ος Πανελλήνιος διαγωνισμός φωτογραφίας Ομοσπονδίας Υπαλλήλων ΟΑΕΔ -ΕΦΕ 2019».