ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ
«Φωτογραφικές Συναντήσεις Κυθήρων 2015»
Για 14η χρονιά, πραγματοποιήθηκαν φέτος, από την 1η έως τις 3 Οκτωβρίου οι «Φωτογραφικές Συναντήσεις Κυθήρων 2015», στο νησί των Κυθήρων. Μια σημαντική διοργάνωση που περιελάμβανε ένα διήμερο συνέδριο για την Ιστορία της Ελληνικής Φωτογραφίας με ομιλητές σημαντικούς φωτογράφους, ερευνητές, ιστορικούς και θεωρητικούς της ελληνικής φωτογραφίας, αλλά και εκθέσεις φωτογραφίας σύγχρονων Ελλήνων φωτογράφων. Να σημειωθεί ότι το διαγωνιστικό τμήμα των Φωτογραφικών Συναντήσεων περιελάμβανε οκτώ παρουσιάσεις νέων Ελλήνων φωτογράφων.
Οι 14ες Φωτογραφικές Συναντήσεις Κυθήρων έληξαν πανηγυρικά με τα εγκαίνια της έκθεσης του Χανιώτη φωτογράφου Γιώργου Αναστασάκη «Τάρταρος» στη γκαλερί Follow Your Art στο Καψάλι, και έκλεισαν με την καθιερωμένη απονομή βραβείων στους συμμετέχοντες.
Το Πρώτο Βραβείο του διαγωνισμού Νέοι Έλληνες Φωτογράφοι 2015, δόθηκε στη Μυρσίνη Κουτλή για τη φωτογραφική της σειρά «On Definitions» που βραβεύθηκε με ατομική έκθεση που θα συμπεριληφθεί στο πρόγραμμα των Φωτογραφικών Συναντήσεων το 2016.
Επαίνους απέσπασε η Κατερίνα Τσακίρη για τη φωτογραφική της σειρά «Family Affair» και ο Oρέστης Σεφέρογλου για τη φωτογραφική του σειρά «My Name Is».
Σημαντική όμως ήταν και η παρουσία φωτογράφων από την Κρήτη, έργα των οποίων διακρίθηκαν. Ο Χανιώτης φωτογράφος Μιχάλης Κουλιέρης παρέλαβε το Πρώτο Βραβείο του Δήμου Κυθήρων από τον διαγωνισμό φωτογραφίας «Ελιά, το Ευλογημένο Δέντρο» και ο Ηρακλειώτης φωτογράφος Λάμπρος Ανδριανάκης απέσπασε τιμητικό έπαινο στον Διαγωνισμό Νέων Ελλήνων Φωτογράφων 2015. Παράλληλα, ο Χανιώτης Γιώργος Αναστασάκης εγκαινίασε την ατομική του έκθεση φωτογραφίας «Τάρταρος» και παρουσίασε τη διάλεξη «Το Σώμα του Βλέμματος- Φωτογραφία και Χορός», ενώ ο Κρητικής καταγωγής (ζει και εργάζεται στο Λονδίνο) Νικόλας Βεντουράκης εγκαινίασε την ατομική του έκθεση φωτογραφίας «Alceto Atthis – Επτά μέρες χωρίς καταιγίδα» και παρουσίασε τη διάλεξη «Υποθέσεις και Παρανοήσεις: Σύγχρονες Φωτογραφικές Αφηγήσεις».