Το καλύτερο το άφησε για το τέλος το Ρέθυμνο Cretan Kings. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου αποχαιρέτησε το 2015 με τη νίκη επί της Κηφισιά με 74-61, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση. Οι Ρεθεμνιώτες συνδύασαν ουσία και θέαμα και απέδειξαν πως στην έδρα τους είναι πολύ δυνατοί και μάλιστα απέναντι σε έναν αξιόλογο και ποιοτικό αντίπαλο.
Έβγαλαν ενέργεια και διάθεση στο παρκέ, όντας φυσικά πολύ καλά διαβασμένοι. Περιόρισαν τα ατού της Κηφισιάς, επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και αντέδρασαν επιβλητικά όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο και δη σε 36-35 στα 7’07” πριν το τέλος της 3ης περιόδου. «Έχτισαν» ένα σερί 16-2 με τους Γιαννόπουλο (5π.), Χάροου (7π.), Κλουφ (2π.) και Σάφτενααρ (2π.) να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 15 πόντους και δη στο 52-37. Η μέγιστη τιμή της καταγράφηκε στα 2’50” πριν το φινάλε, όταν το τρίποντο του Κλουφ έφερε το Ρέθυμνο στο +18 (68-50). Στη συνέχεια έριξαν τους ρυθμούς, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Θεοδωρίδη, Δουλγεράκη, Παναρετάκη και έτσι διαμορφώθηκε το 74-61.
Οι Ρεθεμνιώτες πανηγύρισαν την 4η νίκη τους στη φετινή Α1, αλλά πάνω απ’ όλα έδειξαν πως βρίσκονται σε ανοδική πορεία. Το «Μελίνα Μερκούρη» είναι ικανό να λυγίσει και φέτος ομάδες ποιοτικές και «γεμάτες» και άπαντες αισιοδοξούν πως το Ρέθυμνο θα βγάλει το πραγματικό του πρόσωπο στο β’ μισό του πρωταθλήματος.
Η αμυντική προσήλωση, η πολυφωνία στην επίθεση και τα 21 λάθη
Η νίκη του Ρεθύμνου ήταν «προϊόν» ομαδικής δουλειάς. Δουλειάς και συνέπειας στην άμυνα, που έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους. Ο Σταύρος Σχίζας έκανε καταπληκτική δουλειά πάνω στον Λόουερι, που τελείωσε το 1ο ημίχρονο με 0 πόντους και 3 λάθη. Κλουφ και Χάροου δεν άφησαν κανένα περιθώριο δημιουργίας και εκτέλεσης στον Νίκο Γκίκα (0 πόντους με 0/6 εντός πεδιάς). Σάφτενααρ και Κάρτερ «έσβησαν» τον Γλυνιαδάκη στο 2ο ημίχρονο και έτσι τελείωσε το ματς με 7 πόντους (όλους στο α’ μέρος). Στίγκερς και Ελ-Αμίν δεν βρήκαν ποτέ ρυθμό και έτσι η Κηφισιά είχε 17% στα τρίποντα (4/24) και 35% εντός πεδιάς (22/63).
«Τροφή για σκέψη» και για παραπάνω δουλειά πρέπει να δώσουν στους Ρεθεμνιώτες τα 9 επιθετικά ριμπάουντ της Κηφισιάς στο 1ο ημίχρονο. Επίσης, οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 21 λάθη (12 στο α’ μέρος). Μπορεί να είχαν περισσότερες κατοχές, μπορεί να κυνηγούσαν το θέαμα, μπορεί γενικότερα να έψαχναν το κάτι παραπάνω, αλλά ο εν λόγω αριθμός είναι πολύ μεγάλος.
Όσο αφορά το επιθετικό κομμάτι, οι Ρεθεμνιώτες είχαν για ακόμα μία φορά πολυφωνία. Κλουφ (13π., 5ρ., 2κλ., 6 κερδ. Φάουλ και 4 λάθη), Γιαννόπουλος (11π., 5ρ., 4 κερδ. φάουλ), Χάροου (13π., 4 ασ.) και Στόουν (11π., 8ρ., 5λ.) ηγήθηκαν της επίθεσης, αλλά άπαντες έκαναν συνολικά εξαιρετική δουλειά σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ.
Έδειξε τις διαθέσεις του με… το καλημέρα
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους Ρεθεμνιώτες, καθώς ο Σάφτενααρ χρεώθηκε με 2 φάουλ μέσα σε 2 λεπτά. Ο Κάρτερ ανέλαβε δράση και τα πήγε περίφημα. Έκανε το 8-2, αλλά εκείνος που έκλεψε την παράσταση ήταν ο Σταύρος Σχίζας. Δεν άφησε κανένα περιθώριο δράσης στον Λόουερι, πήρε ριμπάουντ, τελείωσε φάσεις και με δικό του γκολ φάουλ έγινε το 11-2. Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, χάρις σε λέι απ του Χάροου για το 13-2. Ο Αμερικάνος με 4 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 22-13 του 1ου δεκαλέπτου.
Λάθη και χαμένα ριμπάουντ έβαλαν την Κηφισιά στο… κόλπο
Οι μάχες στις δύο ρακέτες ήταν ομηρικές. Στόουν και Κάρτερ από τη μία, Σμιθ και Χογκ από την άλλη, πάλευαν σώμα με σώμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8 επιθετικά ριμπάουντ και 6 αμυντικά και συνάμα οι γηπεδούχοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο Στίγκερς μείωσε σε 22-18, αλλά οι Ρεθεμνιώτες έβρισκαν λύσεις και διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Κλουφ επιδόθηκε σε ένα τρομερό κάρφωμα για το 32-27, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 34-28.
Ξέσπασμα του Ρεθύμνου και απόλυτη κυριαρχία στο παρκέ
Ο Λόουερι πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ματς, κάνοντας το 36-33 και ο Χογκ το 36-35 στα 7’07”. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν ήταν διατεθειμένη να μπει σε διαδικασίες ντέρμπι και το απέδειξε με την πρώτη ευκαιρία. Ο Χάροου με 7 πόντους, ο Γιαννόπουλος με 5 και οι Σάφτενααρ-Κλουφ από 2 «έχτισαν» ένα σερί 16-2 και εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 πόντους (52-37). Η Κηφισιά έμεινε για 5 λεπτά χωρίς πόντο και μετά από 6’30” πέτυχε εντός πεδιάς σουτ. Το Ρέθυμνο είχε επιβάλει πλήρως το ρυθμό του, οι φίλαθλοι είχαν μπει στην εξίσωση του ματς και ο Μάντεν με τρίποντο από τα 8μ. έκανε το 55-39.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν ασφυκτικά πάνω στην μπάλα, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καθόλου δημιουργία. Ο Χάροου οδηγούσε μαεστρικά την ομάδα του και στο 63-46 «σέρβιρε» ένα τρομερό άλει-ουπ κάρφωμα στον Τάιλερ Στόουν. Ο Χογκ πάλευε μόνος του και με 4 δικούς του πόντους έγινε το 63-50 στα 5’06” πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν… ως παράσημο το γεγονός πως κράτησαν την Κηφισιά στους 50 πόντους σε 35 λεπτά παιχνιδιού.
Η «σκυτάλη» πέρασε στον Κλουφ, που με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της και δη στο +18 (68-50) στα 2’50” πριν το τέλος του παιχνιδιού. Τα πάντα είχαν κριθεί, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Θεοδωρίδη, Δουλγεράκη, Παναρετάκη και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου στον Σπυριδωνίδη.
Το τελικό 74-61 βρήκε τους Ρεθεμνιώτες να πανηγυρίζουν την 4η εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1, έχοντας κάθε λόγο να περάσουν όμορφες γιορτές μαζί με τις οικογένειές τους και με τους δικούς τους ανθρώπους.
Διαιτητές: Σχινάς, Μιτσόπουλος Κ., Γεωργιάδης.
Τα δεκάλεπτα: 22-12, 34-28, 57-41, 74-61
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 13(1), Σχίζας 7, Σάφτενααρ 8, Γιαννόπουλος 11(1), Στόουν 11(1), Μάντεν 5(1), Χάροου 13(1), Κάρτερ 6, Τσακαλέρης, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Λόουερι 11(1), Στίγκερς 5(1), Κασελάκης 10, Γλυνιαδάκης 7, Πόποβιτς 1, Σταμάτης 2, Χρυσικόπουλος 4, Χογκ 7, Ελ-Αμίν 8(2), Σμιθ 6.
Δηλώσεις
Θανάσης Σκουρτόπουλος: «Τα παιδιά έκαναν το καλύτερο τους παιχνίδι»
Ο προπονητής του Ρέθυμνο Cretan Kings στάθηκε στο κομμάτι της ενέργειας, στον γρήγορο ρυθμό, αλλά και στα χαμένα ριμπάουντ. Επίσης, τόνισε πως η ομάδα του έκανε το καλύτερο παιχνίδι της και έδωσε το «σύνθημα» της αντεπίθεσης για το β’ γύρο.
«Εύχομαι καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά σε όλους. Όσον αφορά στο παιχνίδι, ξέραμε ότι η Κηφισιά είναι μία πολύ σοβαρή και πειθαρχημένη ομάδα. Την Δευτέρα διεκδίκησε ένα πολύ δυνατό ματς μέχρι τέλους και σίγουρα αυτό της αφαίρεσε ενέργεια. Γι’ αυτό, πρώτη μας προτεραιότητα ήταν να τρέξουμε και να έχουμε γρήγορο ρυθμό που έτσι και αλλιώς θέλουμε. Αυτό στο βάθος του αγώνα μας βοήθησε. Δεν μας βοήθησε η λειτουργία που είχαμε στο αμυντικό ριμπάουντ. Αν το είχαμε καταφέρει, νομίζω ότι θα είχαμε πάρει πιο γρήγορα μία διαφορά ασφαλείας.
Παρ’ όλα αυτά τα παιδιά έκαναν σήμερα το καλύτερο τους παιχνίδι. Πήραμε μία πολύ σημαντική νίκη και με σκυμμένο κεφάλι πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε πολύ καλά και έτσι να παρουσιαστούμε πανέτοιμοι στον β’ γύρο για να καλύψουμε το χαμένο έδαφος. Καλές γιορτές σε όλους».
Ηλίας Παπαθεοδώρου: «Δύσκολο να επιστρέψουμε μετά το 25ο λεπτό»
Ο προπονητής της Κηφισιάς χαρακτήρισε απαιτητικό το παιχνίδι του «Μελίνα Μερκούρη» και παράλληλα στάθηκε στον υψηλό ρυθμό που έδωσαν οι Ρεθεμνιώτες. Επίσης, επεσήμανε πως ήταν δύσκολο για την Κηφισιά να επιστρέψει μετά το «ξέσπασμα» του Ρεθύμνου στο 3ο δεκάλεπτο.
«Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για μας. Τη Δευτέρα είχαμε παίξει ένα ματς μεγάλων απαιτήσεων και ψυχικά και σωματικά καταναλώσαμε πολλές δυνάμεις. Σε μία μέρα ουσιαστικά έπρεπε να ταξιδέψουμε και να παίξουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που έχει ποιότητα. Στο γήπεδο της έχει πολύ υψηλό ρυθμό και αυτό δεν μας βοήθησε. Ήταν ένα ματς υψηλών απαιτήσεων. Τα καταφέραμε σε έναν βαθμό ως το 25ο λεπτό. Ήμασταν κοντά στο σκορ. Φτάσαμε σε απόσταση «αναπνοής», αλλά εκεί ένα κακό δικό μας κομμάτι και στην επίθεση και έδωσε το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να πάρει διαφορά ασφαλείας.
Για μας ήταν δύσκολο να επιστρέψουμε στο ματς. Πρέπει να συνεχίσουμε. Είμαστε σε καλό επίπεδο. Έχουμε αλλάξει λίγο το ρόστερ και πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε και να κάνουμε κάποιες νίκες στο γήπεδο μας για να προχωρήσουμε ακόμη καλύτερα. Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη νίκη. Καλή συνέχεια και καλή χρονιά».
Εορταστική ατμόσφαιρα στο «Μελίνα Μερκούρη»
Παραμονή Χριστουγέννων στο «Μελίνα Μερκούρη» και όπως ήταν φυσικό, η ατμόσφαιρα ήταν εορταστική. Η μπάντα της Δημοτικής Φιλαρμονικής Ρεθύμνου καλωσόρισε τους παρευρισκομένους με χριστουγεννιάτικα τραγούδια και έδωσε μία διαφορετική νότα. Οι Dolphin Breaths και ο Αγορίνος είχαν φορέσει τα γιορτινά τους, διασκέδασαν το κοινό και το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε με τη σημαντική νίκη της ομάδας.
Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής
Απόλλων Πατρών-Λαύριο 90-73
Κολοσσός Ρόδου-ΑΕΚ 85-86 παρ. (72-72 κ.ά.)
Αρκαδικός – Κόροιβος Αμαλιάδας 88-89
ΠΑΟΚ-Τρίκαλα 82-67
Παναθηναϊκός-Καβάλα 88-54
Ρέθυμνο Cretan Kings – Νέα Κηφισιά 74-61
Ολυμπιακός-Άρης 76-64
Η βαθμολογία
Θ. ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ Ν.-Η. ΠΟΝΤΟΙ
1. Παναθηναϊκός 22 11-0 897-722
2. Ολυμπιακός 21 10-1 931-715
3. ΑΕΚ 20 9- 2 852-771
4. Άρης 19 8-3 847-730
5. Κόροιβος 17 6-5 776-827
6. ΠΑΟΚ 16 5-6 800-770
7. Κολοσσός Ρόδου 16 5-6 835-846
8. Ρέθυμνο 15 4-7 804-838
9. Κηφισιά 15 4-7 768-811*
10. Απόλλων Πατρών 15 4-7 787-847
11. Τρίκαλα 15 4-7 813-841
12. Αρκαδικός 14 3-8 736-869
13. Λαύριο 14 3-8 758-874*
14. Καβάλα 12 1-10 675-784
*«Το ΑΣΕΑΔ με την υπ’ αρ. 104/17-12-2015 απόφασή του, δέχεται την προσφυγή της Ανώνυμης Καλαθοσφαιρικής Εταιρείας με την επωνυμία «Α.Ε. Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΚΑΕ» κατά της υπ’ αρ. 69/30-10-2015 απόφασης του ΜΔΟ του ΕΣΑΚΕ. Μεταρρυθμίζει την προσβαλλόμενη υπ’ αριθμόν 69/2015 απόφαση του Πρωτοβάθμιου Μονομελούς Δικαιοδοτικού Οργάνου ΕΣΑΚΕ κατά το μέρος που απέρριψε το αίτημα της προσφεύγουσας για επανάληψη των 27,5” προ της λήξεως του Δ΄ δεκαλέπτου του αγώνα. Διατάσσει την επανάληψη του αγώνα του Πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας Επαγγελματικής Καλαθοσφαίρισης Ανδρών μεταξύ των ομάδων «ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΚΑΕ- Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟ ΚΑΕ», από τα 27,5”προ της λήξεως του Δ’ δεκαλέπτου. Διατάσσει την επιστροφή του παραβόλου στην προσφεύγουσα».
Η επόμενη (12η) αγωνιστική
Σάββατο 2 Ιανουαρίου
Άρης-Ρέθυμνο Cretan Kings (17:00, NS4)
Κηφισιά – Κολοσσός (17:00, NS2)
Καβάλα – Αρκαδικός (17:00, NS2)
Τρίκαλα – Λαύριο (17:00, NS2)
Κυριακή, 3 Ιανουαρίου
Κόροιβος – ΠΑΟΚ (17:00, NS3)
Ολυμπιακός – Απόλλων Πατρών (12:30, OTESPORT4)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός (18:00, OTESPORT4)
«Έφυγε» ο Χρήστος Γιαννούλης
Τον αγαπημένο του πατέρα, Χρήστο, έχασε ο αντιπρόεδρος της ΚΑΕ Μανώλης Γιαννούλης. Η ρεθεμνθιώτικη ομάδα εξέδωσε την παρακάτω συλλυπητήρια ανακοίνωση: «Η οικογένεια του Ρέθυμνο Cretan Kings, η Διοίκηση, το προσωπικό, οι παίκτες και οι προπονητές εκφράζουν τα θερμά τους συλλυπητήρια στον αντιπρόεδρο της ΚΑΕ, Μανόλη Γιαννούλη, για τον θάνατο του αγαπημένου του πατέρα, Χρήστο Γιαννούλη. Η ομάδα εύχεται να είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει αύριο (σ.σ. σήμερα) Τρίτη, ενώ θα καταθέσει δωρεά στη μνήμη του».