Με ένα πλατύ χαμόγελο και με την πεποίθηση πως έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, η Ευαγγελία Μακρυδάκη επέστρεψε από το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ελευθέρας Πάλης Παμπαίδων-Κορασίδων που έγινε στον Βόλο με το χάλκινο μετάλλιο κρεμασμένο στον λαιμό της.
Η αθλήτρια του ΑΠΟ Ρεθύμνου συμμετείχε στα 58 κιλά, έφτασε σε αρκετά υψηλό επίπεδο απόδοσης και πιστοποίησε την ανοδική της πορεία με την κατάκτηση της 3ης θέσης.
Αν και αρχικά η νεαρή αθλήτρια είχε μια άτυχη στιγμή στον πρώτο αγώνα που έδωσε, καθώς κατέληξε σε πτώση (με αυτόν τον τρόπο έχανε αυτόματα το δικαίωμα να φτάσει μέχρι τον τελικό), συνέχισε με πείσμα και έκανε μόνο νίκες μέχρι το τέλος. Παρά το αρχικό σοκ λοιπόν, έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στην 3η θέση όπου την κατέκτησε με εντυπωσιακό τρόπο μάλιστα…
Από κοντά της στις προσπάθειές της βρισκόταν συνεχώς ο προπονητής της Μανώλης Καραβάνος, ο οποίος έδειξε ικανοποιημένος από την εξέλιξη που είχε η αθλήτριά του. Ο ίδιος μάλιστα, ιδίως σ’ αυτή την προοδευτική κατηγορία (Κ15), ακράδαντα πιστεύει ότι η Μακριδάκη έχει να προσφέρει πολλά ακόμα.
Έρχεται το Παγκρήτιο και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα
Κι επειδή οι αγώνες μόνο εδώ δεν σταματούν, στις 5 Μαΐου έχουμε το Παγκρήτιο πρωτάθλημα στο Ρέθυμνο. Ο ΑΠΟΡ όπως είναι αυτονόητο, θα συμμετάσχει με όλους τους μικρούς και μεγάλους «Ηρακληδείς» του.
Ακολουθεί λίγο μετά, το πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ13, Κ11 στη Λάρισα όπου θα έχει και εκεί μεγάλη συμμετοχή.