Τριτοκοσμικές εικόνες με ανθρώπους κάθε ηλικίας να σχηματίζουν ατελείωτες ουρές ακόμα και να ξενυχτούν στη γραμματεία των εξωτερικών ιατρείων για να κλείσουν ένα ραντεβού με τον οφθαλμίατρο, καταγράφονται στο νοσοκομείο του Ρεθύμνου. Μια κατάσταση απαράδεκτη που δεν θυμίζει σε τίποτα πολιτισμένο τόπο και στοιχειώδη λειτουργία μιας δημόσιας δομής υγείας. Το πρόβλημα δεν είναι σημερινό, ωστόσο έχει πάρει ανησυχητικές διαστάσεις με δεδομένο ότι ο πληθυσμός που απευθύνεται στο νοσοκομείο έχει αυξηθεί σημαντικά και έχει ως αποτέλεσμα οι πολίτες να υφίστανται τεράστια ταλαιπωρία και να καρτερούν ατελείωτες ώρες απλά και μόνο για να κλείσουν ένα ραντεβού όχι για την επόμενη εβδομάδα αλλά για τους επόμενους μήνες.
Η κούραση της αναμονής φέρνει νεύρα και φωνές πολλές φορές γι’ αυτό και κάθε φορά που ορίζεται ημερομηνία για τα ραντεβού στον οφθαλμίατρο επικρατεί χάος. Θυμός οργή, αγανάκτηση από ασθενείς που προσέρχονται για να κλείσουν ένα ραντεβού. Όσοι κατάγονται από εδώ λόγω «πείρας» καταφτάνουν από τα ξημερώματα για να μπουν στην ουρά και να βρουν ραντεβού, ώστε να μην αναγκαστούν να περάσουν ξανά την ίδια ταλαιπωρία τον επόμενο μήνα. Ωστόσο, πλέον επειδή δεκάδες ασθενείς που έφταναν τα ξημερώματα και αργότερα έβλεπαν ότι ήταν αργά, το τελευταίο διάστημα ξενυχτούν κυριολεκτικά έξω από την γραμματεία για να πιάσουν σειρά. Άνθρωποι ηλικιωμένοι, που αντιμετωπίζουν βαριά προβλήματα, άλλοι με ελαφρύτερα ακόμα και για μια απλή εξέτασης αναγκάζονται να υφίστανται αυτό το μαρτύριο. Όσοι δεν γνωρίζουν το καθεστώς και προσπαθούν να κλείσουν τηλεφωνικό ραντεβού κάτι τέτοιο είναι σχεδόν ανέφικτο.
Όπως εξηγεί ο διοικητής του νοσοκομείου, μια μέρα του μήνα γίνονται δεκτά τηλεφωνικά ραντεβού για άτομα που δεν μπορούν να μετακινηθούν, σε διαφορετική περίπτωση οφείλουν να προσέλθουν στο νοσηλευτικό ίδρυμα την ημερομηνία που ορίζεται κάθε φορά από τους οφθαλμίατρους για να κλείσουν ραντεβού στην γραμματεία των εξωτερικών ιατρείων.
Ο όγκος των ασθενών πολύς και οι εικόνες τραγελαφικές.
Ερωτώμενος σχετικά ο διοικητής του νοσοκομείου Ρεθύμνου Νίκος Ξυπολυτάς, δήλωσε απογοητευμένος από την κατάσταση αυτή την οποία αποδίδει στην έλλειψη προσωπικού και στη δυσανάλογη αύξηση των ασθενών που απευθύνονται στο νοσηλευτικό ίδρυμα, ακόμα και για πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας, ενώ υποστήριξε ότι αναμένουν να προκηρυχθεί μια θέση για οφθαλμίατρο.
Ειδικότερα, είπε: «Οι ασθενείς στέκονται στην ουρά από τα χαράματα, ενώ κάποιες φορές κοιμούνται και στο νοσοκομείο για να κλείσουν ραντεβού. Αυτό είναι αλήθεια, στενοχωριέμαι και λυπάμαι με αυτές τις εικόνες που καταγράφονται στο νοσοκομείο μας. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν βρίσκουν και αναγκάζονται να ξανάρχονται και να στήνονται στην ουρά για να βρουν ραντεβού. Πέρυσι με τον καινούριο οργανισμό του νοσοκομείου, ανοίξαμε μια επιπλέον θέση για οφθαλμίατρο, την οποία πρέπει να την προκηρύξουμε και να προσληφτεί ένας ακόμα γιατρός και ένας επικουρικός για να μπορούμε να εξυπηρετούμε τους ασθενείς. Το νοσοκομείο μας λόγω των αποδεκατισμένων ιατρείων του ΠΕΔΥ, ασχολείται και με την πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια φροντίδα υγείας. Δηλαδή εξυπηρετεί ασθενείς που δεν χρειάζονται δευτεροβάθμια φροντίδα υγείας, έρχονται άνθρωποι για μια εξέταση μυωπίας, για συνταγογράφηση γυαλιών κ.τ.λ., από την στιγμή που δεν υπάρχει οφθαλμίατρος στο ΠΕΔΥ. Κάθε δεύτερη Παρασκευή εξυπηρετούν και ασθενείς για γνωματεύσεις. Άρα θέλω να πω ότι αυξάνεται ο όγκος της δουλειάς των γιατρών.
Επίσης ο χρόνος εξέτασης ενός ασθενή ξεπερνά τη μισή ώρα. Επιπλέον, κάποιοι ασθενείς που υποβάλλονται σε επεμβάσεις χρειάζονται παραπάνω ραντεβού. Οι γιατροί κανονίζουν τα ραντεβού τους ανάλογα με τον τρόπο εξέτασης του κάθε ασθενούς. Η πραγματικότητα είναι ότι το νοσοκομείο μέρα με τη μέρα «σβήνει», γιατί δεν υπάρχει ούτε προσωπικό ούτε λεφτά. Βοήθεια από το κράτος δεν υπάρχει. Αυτή η κυβέρνηση μέχρι στιγμής δεν έχει τίποτα. Ακόμα και η επιπλέον πίστωση που δώσανε για τον προϋπολογισμό μας ήταν της προηγούμενης κυβέρνησης. Αν δεν γίνει κάτι άμεσα θα καταρρεύσει. Λειτουργούμε στο όριο ασφαλείας».