Με βασικό στόχο την οικονομική στήριξη του Κέντρου θεραπείας Εξαρτημένων ατόμων (ΚΕ.ΘΕ.Α.) Ήπειρος, στον οποίο και θα διατεθεί το σύνολο από τις εισπράξεις της διοργάνωσης, ο ΣΔΥΡ πραγματοποιεί την Κυριακή το «2ο Summer Run – Kargas».
Με συνδιοργανωτές το κέντρο εστίασης Mythos Kargas Garden, το Ιατρικό κέντρο Medical Assistance και το GreenWays Rent a car του Αδελιανού κάμπου ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου, δίνει την δυνατότητα για δεύτερη συνεχή χρονιά στους ανεξαρτήτως ηλικίας λάτρεις του εκτός ταρτάν στίβου να τεστάρουν για μια ακόμη φορά τις αντοχές τους, μέσω τριών αποστάσεων, αλλά και να απλώσουν παράλληλα το χέρι βοήθειας σε κάποιους συνανθρώπους μας που το έχουν πραγματικά ανάγκη. Παράλληλη με την διοργάνωση ανθρωπιστική δράση, ήταν και η εθελοντική αιμοδοσία που πραγματοποιήθηκε στο ιατρείο του Μανώλη Τζαγκαράκη (Rethymno medical assistance) στο Αδελιανό κάμπο την Πέμπτη.
Τρεις οι διαδρομές…
Σύμφωνα με το φετινό πρόγραμμα των διοργανωτών το «2ο Rethymno Summer Run – Kargas» περιλαμβάνει τρεις (3) Αγώνες Δρόμου. Εκείνο των 18χλμ. που θα ξεκινήσει στις 9:00 το πρωί, όσοι λάβουν μέρος θα κινηθούν επί της παλαιάς εθνικής οδού με αφετηρία από Mythos Kargas Garden, κατεύθυνση προς Πλατανιά, ξενοδοχείο Marinos, επαναφορά προς Πηγιανό Κάμπο, ξενοδοχείο Maravel, έξοδος στο ύψος της γέφυρας στο Σφακάκι, παραλιακό παράπλευρο εθνικής οδού μέχρι το παραθαλάσσιο εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου, επαναφορά επί της ίδιας οδού, ξενοδοχείο Creta Star, ξενοδοχείο Rethymno Beach, τερματισμός στο Mythos Kargas Garden.
Επίσης υπάρχει ο αγώνας δρόμου 5,1 χλμ. που θα έχει έναρξη 45 λεπτά μετά με διαδρομή επί της παλαιάς εθνικής οδού. Η αφετηρία θα γίνει από το Mythos Kargas Garden με κατεύθυνση προς Πηγιανό Κάμπο και επαναφορά στα 2.500 μέτρα με τερματισμό στο Mythos Kargas Garden.
Τέλος, θα διεξαχθεί και ο παιδικός αγώνας δρόμου 1χλμ. που θα ξεκινήσει στις 09.50 και οι μικρότεροι σε ηλικία δρομείς θα κινηθούν επί της παλαιάς εθνικής οδού έχοντας αφετηρία από το Mythos Kargas Garden, κατεύθυνση ανατολικά, επαναφορά στα 500 μέτρα και τερματισμό στο Mythos Kargas Garden.
Ο ΣΔΥΡ έχει φροντίσει, ώστε να υπάρχουν σταθμοί εφοδιασμού, ιατρική κάλυψη και σηματοδότηση σε όλη την διάρκεια του αγώνα, φωτογραφική κάλυψη και χρονομέτρηση με ρολόι χειρός, ενώ μετά την ολοκλήρωση των αγώνων θα ακολουθήσουν στο Mythos Kargas Garden οι απονομές μεταλλίων και κυπέλλων στους νικητές.
Ανάμνηση μεταλλίου για όλους…
Όλοι όσοι περάσουν την γραμμή του τερματισμού στους τρεις δρόμους θα κρεμάσουν στο στήθος τους το αναμνηστικό μετάλλιο συμμετοχής, ενώ όσοι επιλέξουν, θα λάβουν μέρος με την αναμνηστική μπλούζα της διοργάνωσης. Οι τρεις πρώτοι νικητές σε άντρες, γυναίκες, αγόρια και κορίτσια θα ανταμειφθούν για την προσπάθεια τους και με ανάλογο κύπελλο.
Μικρό κόστος, μεγάλη προσφορά…
Το κόστος συμμετοχής για τον Δρόμο των 18 χλμ. και τον Δρόμο των 5,1 χλμ. είναι 5€. Ο Παιδικός Αγώνας είναι δωρεάν, ενώ οι δηλώσεις συμμετοχής και εθελοντών μπορούσαν μέχρι και την Τετάρτη να πραγματοποιηθούν.
Δηλώσεις εθελοντών στο 6979245598 (Ιωάννης Βραβορίτης). Κάθε εθελοντής θα τιμηθεί με μετάλλιο.
Υπεύθυνοι διοργάνωσης: Βραβορίτης Ιωάννης (6979245598), Κανακάκης Γιώργος (6940254947), όπως και στο sdyrethymnou@gmail.com.