Τα γνωστά και αναμενόμενα ονόματα, ήταν εκείνα που σχημάτισαν το τελικό «κουαρτέτο» που θα μετέχει στο νέο πρωτάθλημα του Νοτίου ομίλου της Α2 Εθνικής κατηγορίας στο Βόλεϊ γυναικών και θα βρεθούν απέναντι από την ομάδα του ΟΠΕΡ. Στο τουρνουά ανόδου που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Λίντο και διήρκεσε το τετραήμερο 16 με 20 Μαΐου, ο ΟΦΑ Απολλώνιος Κερατσινίου, ο Αστέρας Αγ. Δημητρίου, η γηπεδούχος ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου και ο Απόλλων Καλαμάτας, ήταν τα συγκροτήματα που πήραν ως νεοφώτιστοι από το νότιο γεωγραφικά κομμάτι της Β’ Εθνικής το εισιτήριο ανόδου, με τον Νηρέα Καρδαμύλων Χίου, χωρίς βαθμό να ευελπιστεί σε κάτι καλύτερο στο μέλλον. Έτσι λοιπόν τα φαβορί του τουρνουά, επιβεβαίωσαν τις προβλέψεις και παράλληλα ολοκλήρωσαν τον όμιλο που θα εκπροσωπήσει στην δεύτερη ιεραρχικά κατηγορία του γυναικείου βόλεϊ τα πιο νότια διαμερίσματα του Πανελλαδικού χάρτη.
Σε νέες ταξιδιωτικές περιπέτειες ο ΟΠΕΡ
Πάμε όμως να δούμε πως διαμορφώνεται μετά τους υποβιβασμούς, τους προβιβασμούς, αλλά και με τα μέχρι και την ολοκλήρωσή των play off και play aout δεδομένων, ο χάρτης των ταξιδιών και των υποχρεώσεων για τις «κυανοκίτρινες» στην νέα σεζόν.
Ξεκινάμε με την μισή ντουζίνα ταξίδια στην Αθήνα, όπου λίγο ούτε πολύ, τα «κορίτσια του φιλέ» θα πιάσουν από άκρη σε άκρη όλο το λεκανοπέδιο, καθώς 6 ομάδες θα τις περιμένουν στα κλειστά γυμναστήριά τους για ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις. Πιο συγκεκριμένα Πετρούπολη, Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας, Αγ. Παρασκευή, Ένωση Βύρωνα, Απολλώνιος Κερατσινίου και Αστέρας Αγ. Δημητρίου, είναι οι ομάδες που θα συναντήσει ο ΟΠΕΡ στα πιο βατά ταξίδια του. Σχετικά κοντά στο λεκανοπέδιο και η περίπτωση του Λουτρακίου και του τοπικού Ποσειδώνα, που μπορεί να μην άφησε και τις καλύτερες των γενικότερων περσινών αναμνήσεων στις Ρεθεμνιώτισσες, όμως τελικά με την νίκη εναντίον του στα play off, εξασφάλισαν με όλους τους μαθηματικοτυπικούς υπολογισμούς την παραμονή στην κατηγορία.
Η μακρινή Πελοπόννησος… μεγάλωσε
Θα ήθελε να το είχε αποφύγει, όμως… μιλάμε για την διεύρυνση των «επαφών» της με την Πελοπόννησο. Τα πιο μακρινά ταξίδια τρίτωσαν, καθώς μετά τον γνωστό Μεσσηνιακό, προστέθηκαν ο υποβιβασμένος Απόλλων Πάτρας και ο νεοφώτιστος Απόλλων Καλαμάτας. Με μια φράση «τα τρία… μακρινά της μοίρας μου». Ο ΟΠΕΡ, φαίνεται ότι θα κουνήσει πολλές φορές φέτος μαντήλι. Είτε Καλαματιανό θα είναι, είτε Πατρινό. Εκτός από τα ναυτικά μίλια, πολλά και τα χιλιόμετρα για τα κορίτσια του ΟΠΕΡ, που χρειάζονται κουράγιο και υπομονή. Και για το τέλος αφήσαμε τα πιο κοντινά.
Έναν χάσαμε, έναν αποκτήσαμε. Απλά αλλάξαμε Νομό και προσθέσαμε λίγα παραπάνω χιλιόμετρα. Ουσιαστικά και τυπικά ο Κύδωνας Χανίων που αποχώρησε νωρίς-νωρίς πέρσι, αντικαταστάθηκε από την ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου, και έτσι οι δύο «μάχες της Κρήτης» δεν θα μας λείψουν ούτε και από το πρόγραμμα της νέας σεζόν.
Η τελική βαθμολογία όπως εκείνη διαμορφώθηκε από το τουρνουά ανόδου του Ηρακλείου ήταν:
Θ. Ομάδα Β. Σετ
1. ΟΦΑ Απολλώνιος Κερατσινίου 11 12-3
2. Αστέρας Αγ. Δημητρίου 10 11-5
3. ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου 6 8-8
4. Απόλλων Καλαμάτας 3 4-9
5. ΑΣ Νηρέας Καρδαμύλων Χίου 0 2-12