Στα λευκά ντύθηκαν από χθες οι ορεινές περιοχές του Ρεθύμνου με την χιονόπτωση να είναι συνεχής, χωρίς όμως ευτυχώς να έχει δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα. Η «επέλαση» του χιονιά είχε ως αποτέλεσμα να μην λειτουργήσουν χθες τα σχολεία σε Ανώγεια, Ζωνιανά, Λιβάδια, Φουρφουρά, Αποστόλους, Αξό, Άγιο Μάμα, Κάλυβο, Μυριοκέφαλα, Πλάτανο και Αβδελά, τα οποία ενδεχομένως να είναι κλειστά και σήμερα αν συνεχιστεί η κακοκαιρία.
Στο μηδέν ήταν καθηλωμένος ο υδράργυρος στα Ανώγεια, όπου το χιόνι έφτασε τους 15 πόντους. Η κυκλοφορία των οχημάτων μετά την Αξό γίνεται μόνο με την χρήση αντιολισθητικών αλυσίδων, ενώ οι οδηγοί καλουνται να αποφεύγουν τις άσκοπες μετακινήσεις για λόγους ασφαλείας. Νωρίς χθες το πρωί εξαιτίας του χιονιού μια νταλίκα ντελαπάρισε και «δίπλωσε» στην τοποθεσία Σίσσαρχα, με την άμεση ομως επέμβαση οχήματος του Δήμου το μεγάλο αυτοκίνητο απεγκλωβίστηκε και η κυκλοφορία αποκαταστάθηκε χωρίς να δημιουρηγθούν προβλήματα.
Μικροπροβλήματα καταγράφησαν στη διαρκεια της χθεσινής ημέρας στον Αγιοβασιλειώτικο δρόμο στο ύψος του Γιους Κάμπο, όπως επίσης και στο ΧΥΤΑ Αμαρίου, τα οποία ομως αντιμετωπίστηκαν άμεσα.
Σε επιφυλακή παραμένουν οι υπηρεσίες των Δήμων και της Περιφέρειας προκειμένου να επέμβουν σε όποια περίπτωση χρειαστεί, καθώς σύμφωνα με τις προβλέψεις των μετεωρολόγων θα διατηρηθούν με την ίδια ένταση μεχρι και σήμερα το βράδυ.
Από χθες το πρωί τα εκχιονιστικά μηχανήματα και οι αλατιέρες της Περιφέρειας Κρήτης και των Δήμων δουλεύουν πυρετωδώς στις ορεινές και ημιορεινές περιοχές, όπου σημειώνεται χιονόπτωση, προκειμένου να κρατείται ανοιχτό το οδικό δίκτυο. Σύμφωνα με τον διευθυντή του τμήματος Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Κρήτης Γιάννη Τζανοκωστάκη, αντιολισθητικές αλυσίδες απαιτούνται στην ευρύτερη περιοχή του Οροπεδίου Λασιθίου, Ανωγείων και Ομαλού.
προς τους πολίτες για την αντιμετώπιση της χιονόπτωσης
Εάν κατοικείτε σε περιοχή που αντιμετωπίζει προβλήματα από χιονοπτώσεις:
Προμηθευτείτε υλικό θέρμανσης (αφορά κυρίως τους ορεινούς οικισμούς) και τρόφιμα για αρκετές ημέρες.
Εάν διαμένετε σε δύσβατη περιοχή, φροντίστε να έχετε τον απαραίτητο εξοπλισμό για τον καθαρισμό του χιονιού (π.χ. φτυάρια).
Εάν βρίσκεστε σε εξωτερικό χώρο:
Οδηγηθείτε σε ασφαλές μέρος.Μην εκτίθεστε στη χιονοθύελλα. Αν χρειαστεί να βρεθείτε σε εξωτερικό χώρο ντυθείτε κατάλληλα, και προτιμήστε πολλά στρώματα από ελαφριά και ζεστά ρούχα παρά ένα βαρύ ρούχο. Φροντίστε το εξωτερικό ρούχο να είναι αδιάβροχο. Φορέστε ζεστές και αδιάβροχες μπότες.
Σε περιοχές, όπου προβλέπονται χιονοπτώσεις, απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή κατά τις μετακινήσεις.
Όταν είναι απαραίτητο να μετακινηθείτε με αυτοκίνητο, χρησιμοποιείστε αντιολισθητικές αλυσίδες. Ταξιδέψτε κατά προτίμηση κατά τη διάρκεια της ημέρας. Προτιμήστε τους κεντρικούς δρόμους και ενημερώστε τους οικείους σας για τη διαδρομή που θα κάνετε.
Εάν μετακινείστε στην πόλη χρησιμοποιείστε τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
Εάν βρίσκεστε στο αυτοκίνητο:
Αλλάξτε πορεία αν υπάρχει έντονη χιονόπτωση και βρίσκεστε σε δύσβατο δρόμο.
Αποφύγετε να οδηγείτε σε δύσβατες ορεινές περιοχές.
Διατηρείτε απόσταση ασφαλείας από τα προπορευόμενα οχήματα.
Παραμείνετε στο αυτοκίνητο αν αυτό ακινητοποιηθεί. Τοποθετήστε στην κεραία του ραδιοφώνου ένα ύφασμα με έντονο χρώμα για να σας εντοπίσουν οι διασωστικές ομάδες. Ανάβετε τη μηχανή για 10 λεπτά ανά ώρα και διατηρείτε την εξάτμιση του οχήματος καθαρή από το χιόνι.
Διατηρείστε το σπίτι σας ζεστό και παραμείνετε μέσα, όσο αυτό είναι δυνατό.
Μην αφήνετε τα παιδιά να βγουν έξω με την κακοκαιρία.
Φορέστε κατάλληλα ρούχα και παπούτσια.
Ελέγξτε το δίκτυο ύδρευσης του σπιτιού σας και τον ηλιακό θερμοσίφωνα (σωλήνες-υαλοπίνακα).
Ασφαλής οδήγηση στα έντονα καιρικά φαινόμενα
Η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Περιφέρειας Κρήτης στο πλαίσιο του προληπτικού και κοινωνικού της ρόλου, με αφορμή τα έντονα καιρικά φαινόμενα που πρόκειται να εκδηλωθούν, υπενθυμίζει σε όλους τους οδηγούς και τους χρήστες του οδικού δικτύου χρήσιμες συμβουλές για την ασφαλή τους μετακίνηση:
• Να ενημερώνεστε για τον καιρό και την κατάσταση του οδικού δικτύου πριν τη μετακίνηση.
• Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί κατά τις μετακινήσεις σας, ιδιαίτερα στις περιοχές που υπάρχουν χιονοπτώσεις, διακοπές κυκλοφορίας ή στο παρελθόν έχουν καταγραφεί ανάλογα προβλήματα.
• Να τηρείτε τις διατάξεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.
• Να οδηγείτε με χαμηλές ταχύτητες για να ελέγχετε καλύτερα το όχημά σας και να αφήνετε αρκετή απόσταση από το προπορευόμενο όχημα για να μπορείτε να σταματήσετε με ασφάλεια.
• Να έχετε αναμμένα τα φώτα πορείας για να γίνεστε πιο εύκολα αντιληπτοί, ιδιαίτερα όπου δεν υπάρχει μεγάλη ορατότητα.
• Να διατηρείτε τα φώτα και τους υαλοκαθαριστήρες του οχήματός σας πάντα καθαρούς.
• Να φοράτε πάντα ζώνες ασφαλείας.
• Σε κάθε περίπτωση να συμμορφώνεστε με τις υποδείξεις των τροχονόμων των Υπηρεσιών Τροχαίας και των αρμόδιων Αρχών.
• Να ελέγχετε την καλή λειτουργία των συστημάτων του αυτοκινήτου σας.
Σε περίπτωση ανάγκης να επικοινωνείτε με το 100 (ΕΛ.ΑΣ), το 199 (Π.Σ.), το 166 (Ε.Κ.Α.Β.), τον ευρωπαϊκό αριθμό έκτακτης ανάγκης 112 και με τις αρμόδιες Αρχές.
Προβλήματα παρουσιάστηκαν στην κυκλοφορία στους δρόμους του νομού Ηρακλείου που οδηγούν στα ορεινά. Μόνο με αντιολισθητικές αλυσίδες μπορούν να πάνε από τις Γωνιές Μαλεβιζίου και πάνω (προς τα Ανώγεια) οι οδηγοί, αφού ο δρόμος έχει πρόβλημα από την πυκνή χιονόπτωση. Το ίδιο ισχύει και για τα οχήματα που κινήθηκαν από το Μοναστήρι της Κεράς και πάνω προς το Οροπέδιο Λασιθίου, όπου και εκεί οι αλυσίδες είναι απαραίτητες στα αυτοκίνητα που θέλουν να προσεγγίσουν. Πρόβλημα όμως παρουσιάστηκε και στο δρόμο προς Μοίρες, αφού στο ύψος της Αγίας Βαρβάρας τα αυτοκίνητα περνούν με μεγάλη δυσκολία πλέον, σύμφωνα και με τις επισημάνσεις της Ελληνικής Αστυνομίας που εφιστά την προσοχή των οδηγών που θα θελήσουν να κινηθούν από και προς τη Μεσσαρά.
Σύμφωνα με τον αντιδήμαρχο Χερσονήσου κ. Κατσαμποξάκη στην περιοχή του Οροπεδίου κατά την ώρα 7:00 μ.μ. επικρατούσαν πολικές θερμοκρασίες, αφού το θερμόμετρο έχει πέσει στους -5 βαθμούς. Τα συνεργεία του Δήμου Χερσονήσου σε άριστη συνεργασία με τον Δήμο Οροπεδίου αλλά και την Περιφέρεια Κρήτης βρίσκονταν από τα ξημερώματα στους δρόμους προσπαθώντας να τους κρατήσουν ανοικτούς. Όσο για το δρόμο που οδηγεί στ’ Ανώγεια ο δήμαρχος Μαλεβιζίου Κ. Μαμουλάκης υπογράμμισε ότι παρά το γεγονός πως όλα τα ορεινά χωριά του δήμου είναι χιονισμένα όπως οι Γωνιές, το Αστυράκι, ο Κρουσώνας ακόμα και μέχρι το Λιβάδι, ωστόσο το οδικό δίκτυο είναι προσβάσιμο αρκεί οι οδηγοί να είναι προσεκτικοί και να χρησιμοποιούν αντιολισθητικές αλυσίδες.
Στην περίπτωση του Οροπεδίου μηχανήματα του Δήμου έδιναν μάχη για κρατήσουν ανοιχτούς τους δρόμους της περιοχής. Ήδη το ύψος του χιονιού κατά τόπους έχει φτάσει τα 15 εκατοστά και η θερμοκρασία φτάνει στους 4 βαθμούς υπό το μηδέν. Μετά τις 3:00 το μεσημέρι η χιονόπτωση εντάθηκε. Από τις 5:30 το πρωί, γκρεϊντέρ του Δήμου ξεκίνησε τη διαδικασία εκχιονισμού στον κάμπο του Οροπεδίου και μέχρι την Άμπελο με επικεφαλής το Δήμαρχο Γιώργο Μηλιαρά. Ταυτόχρονα από την Κερά και μέχρι το Οροπέδιο συνεργείο του Δήμου Χερσονήσου με επικεφαλής τον αντιδήμαρχο Σπύρο Κατσαμποξάκη προχωρούν τον εκχιονισμό. Αυτή την ώρα ο δρόμος είναι βατός για αυτοκίνητα με τετρακίνηση και με αντιολισθητικές αλυσίδες. Συνιστάται προσοχή στην κίνηση των οδηγών και προς το παρόν δεν θα πρέπει να γίνονται άσκοπες κινήσεις που δυσχεραίνουν το έργο του εκχιονισμού.
Χιονισμένα παραμένουν τα ορεινά του Νομού Χανίων. Πυκνό χιόνι κάλυψε τον Ομαλό και το Ξυλόσκαλο. Χιονοπτώσεις επίσης υπήρξαν στην περιοχή των Σφακίων, ενώ εκτεταμένη κατολίσθηση είχαμε στο δρόμο προς Σούγια, από τα Νέα Ρούματα στον Πρασσέ. Προβλήματα δημιουργήθηκαν νωρίς στον δρόμο Λάκκοι-Ομαλός, στον δρόμο Σέμπρωνας-Επανωχώρι στην περιοχή Πέτρας Σελί και στον δρόμο προς τα Σφακιά στο Ασκύφου και στον Ίμπρο τα οποία όμως ξεπεράστηκαν χάρη στην έγκαιρη επέμβαση των αρμοδίων υπηρεσιών.
Σύμφωνα με το Έκτακτο Δελτίο επιδείνωσης του καιρού που εκδόθηκε από την Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία (ΕΜΥ), αναμένεται επιδείνωση του καιρού σε όλη τη χώρα μέχρι και αύριο Τετάρτη, με κύρια χαρακτηριστικά τη σημαντική πτώση της θερμοκρασίας και τις χιονοπτώσεις ακόμα και σε πεδινές περιοχές, κυρίως της ανατολικής και της βόρειας χώρας.
Ειδικά για την Κρήτη περιμένουμε βροχές ή καταιγίδες στα παραθαλάσσια και χιονοπτώσεις στα ορεινά και ημιορεινά, με κατά τόπους ισχυρά φαινόμενα.
Η θερμοκρασία θα κυμανθεί στις παραλιακές περιοχές από 2 έως 7 βαθμούς και στα ορεινά από -2 έως 2 βαθμούς.
Οι άνεμοι θα πνέουν από βόρειες διευθύνσεις ισχυροί μέχρι σχεδόν θυελλώδεις και στα ανατολικά πελάγη θυελλώδεις.