Με υπουργική απόφαση του αναπληρωτή υπουργού Οικονομίας, Αλέξη Χαρίτση, διασφαλίστηκε από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων το ποσό των 2 εκ. ευρώ για την εκπόνηση της μελέτης και την κατασκευή του Φράγματος Γερακαρίου – Ελενών. Πρόκειται για ένα πολύ σημαντικό έργο για τον Δήμο Αμαρίου, το οποίο αρχικά είχε σχεδιαστεί ως τμήμα του μεγαλόπνοου έργου του φράγματος του Πλατύ Ποταμού, ωστόσο οι μελέτες του δεν προχώρησαν και έτσι έμεινε εκτός. Από την πρώτη κιόλας στιγμή οι πιέσεις του δημάρχου Αμαρίου ήταν έντονες τόσο προς της Περιφέρεια Κρήτης όσο κυρίως προς το υπουργείο που θα υλοποιήσει το έργο. Επανειλημμένως με υπομνήματα και κατ’ ιδίαν συναντήσεις είχε επισημανθεί η επιτακτική ανάγκη να γίνει το συμπληρωματικό έργο, προκειμένου να ωφεληθούν οι κάτοικοι των οικισμών πέριξ τω οποίων έχει προβλεφτεί η κατασκευή του φράγματος. Και ενώ η χρηματοδότηση συνολικού ύψους 130 εκ. ευρώ παραμένει έωλη, με δεδομένο ότι μέχρι σήμερα δεν έχει εξασφαλιστεί από τομεακό πρόγραμμα του υπουργείου -εν τούτοις με υπουργική απόφαση στις 15 Δεκεμβρίου όπου υπογράφει ο Αλέξης Χαρίτσης δεσμεύτηκαν τα χρήματα από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων για την κατασκευή του φράγματος Γερακαρίου-Ελενών.
Η υποδομή αυτή είχε αρχικά σχεδιαστεί να συμπεριληφθεί στον φάκελο του μεγάλου για ολόκληρη την Κρήτη έργου κατασκευής του Φράγματος του Πλατύ, όμως εν τέλει έμεινε εκτός, με αποτέλεσμα να υπάρχει έντονη δυσφορία, καθώς το έργο αυτό θα διασφάλιζε νερό για τους κατοίκους των οικισμών της δημοτικής Ενότητας Συβρίτου, οι οποίοι αν το φράγμα δεν κατασκευαστεί, όχι μόνο δεν θα ωφεληθούν από το μεγάλο αναπτυξιακό αυτό έργο, αντιθέτως θα επιβαρυνθούν, αφού θα χρειάζεται να κάνουν υπεράντληση υδάτων με ότι αυτό συνεπάγεται για την αυξημένη κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας και κατ’ επέκταση φουσκωμένους λογαριασμούς. Η απόφαση με αριθμό 138/226/15-12-17 αναφέρεται στη χρηματοδότηση του έργου «Μελέτες συνδυασμένων έργων φραγμάτων Πλατύ και Γερακάρι-φράγματος Φανερωμένης και κατάντη αρδευτικών έργων Ρέθυμνο».
Την ικανοποίησή του εκφράζει μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ο δήμαρχος Αμαρίου Παντελής Μουρτζανός, ο οποίος επισημαίνει πως μέχρι το Πάσχα θα έχουν δοθεί σχετικές διευκρινίσεις για το ακριβές ποσό που αντιστοιχεί στο έργο του φράγματος Γερακαρίου-Ελενών: «Το Φράγμα Γερακαρίου-Ελενών αποτελεί ένα συνδυαστικό έργο του μεγάλου φράγματος του Πλατύ Ποταμού για να έχουν ανταποδοτικά οφέλη οι κάτοικοι του Αμαρίου. Εμάς μας λύνει τα χέρια το γεγονός ότι το υπουργείο θα είναι εκείνο που θα αναλάβει να κάνει και την μελέτη και την κατασκευή. Το 2010 διαχωρίσανε το φράγμα του Πλατύ με το φράγμα του Γερακαρίου. Τους είχα επισημάνει εξαρχής ότι πρέπει να γίνουν και τα δύο φράγματα. Ο Δήμος Αμαρίου είναι ικανοποιημένος με αυτή την εξέλιξη της εξασφάλισης του κονδυλίου, διότι γίνεται πραγματικότητα ένα πάγιο αίτημα μετά από πολλές πιέσεις. Είχε εγκαταλειφθεί το θέμα αυτό και ο Δήμος Αμαρίου ήταν αυτός που το επανέφερε και όλοι οι κάτοικοι είναι ικανοποιημένοι με αύτη την εξέλιξη. Το φράγμα Γερακαρίου-Ελενών θα είναι χωριστό από το μεγάλο έργο. Αρχικά ξεκίνησαν μαζί, αλλά το 2010 εγκαταλείφθηκε και είμαστε τώρα στην ευχάριστη θέση να βλέπουμε ότι παίρνει και αυτό σάρκα και οστά. Με την κατασκευή του θα επιτευχθεί η άρδευση περίπου 10 χωριών με φυσική ροή. Απλώς τώρα περιμένουμε να δούμε το ακριβές ποσό που αντιστοιχεί στο έργο του Αμαρίου. Οι μελέτες οι υπόλοιπες του φράγματος του Πλατύ είναι τελειωμένες και περιμένουμε τη χρηματοδότηση από το υπουργείο Υποδομών, 130 εκατομμύρια.
Υπενθυμίζεται ότι σε ό,τι αφορά το μεγάλο έργο του Πλατύ Ποταμού η απαιτούμενη χρηματοδότηση αγγίζει τα 130 εκ. ευρώ. Οι μελέτες περιλαμβάνουν μια σειρά από έργα με στόχο να αρδευτούν κατά προτεραιότητα 45.000 στρέμματα γης στο Αμάρι και στον Άγιο Βασίλειο.
Μέρος του νερού, σύμφωνα με τις μελέτες, θα μεταφέρεται στο Φράγμα Φανερωμένης για τις ανάγκες της Μεσσαράς. Σύμφωνα με τα όσα κατά καιρούς έχουν εξαγγελθεί από την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και τοπικούς βουλευτές, ο πλεονάζων ετήσιος όγκος νερού, που υπολογίζεται ότι θα ξεπερνά τα 20 εκατομμύρια κυβικά μέτρα, θα μεταφέρεται στη δυτική Μεσσαρά.
Ο αγωγός μεταφοράς του νερού θα ξεκινά από τον κεντρικό ταμιευτήρα, ο οποίος προβλέπεται να κατασκευαστεί στην περιοχή της Δ.Ε. Κουρητών.