Πρόταση για να ενταθεί στο διασυνοριακό πρόγραμμα Interreg «Eλλάδα – Κύπρος 2014-2020» που αφορά βελτίωση θαλάσσιου χωροταξικού σχεδιασμού και διαχείριση παράκτιας ζώνης, επεξεργάζεται το Διαδημοτικό Λιμενικό Ταμείο, προκειμένου να διεκδικήσει χρηματοδότηση για να υλοποιήσει υποδομές, που είναι απαραίτητες για την προστασία του εμπορικού λιμανιού της πόλης. Η πρόταση για το πρόγραμμα συνολικού προϋπολογισμού 9 εκ. ευρώ, εκ τω οποίων τα 4 εκ. ευρώ αφορούν στην Ελλάδα και τα υπόλοιπα στην Κύπρο, πρέπει να κατατεθεί ως τις 24 του Φλεβάρη προκειμένου να αξιολογηθεί.
Σύμφωνα με την πρόεδρο του Λιμενικού Ταμείου Ρένα Κουτσαλεδάκη, μέσα από το πρόγραμμα αυτό διεκδικούν κονδύλια για το έργο της απάμμωσης, καθώς και για το έργο μερικής προστασίας του προσήνεμου μόλου.
Σε σχετικές δηλώσεις της η κ Κουτσαλεδάκη, ανέφερε: «Είναι ένα πρόγραμμα, στρατηγικού χαρακτήρα, και ευελπιστούμε να εντάξουμε σε αυτό δύο έργα υποδομών που αφορούν την συντήρηση και τη βελτιστοποίηση υποδομών στο λιμάνι του Ρεθύμνου. Το ένα είναι το έργο της προσάμμωσης και της αντιμετώπισης του προβλήματος που υπάρχει σήμερα, προϋπολογισμού 511.000 ευρώ και το δεύτερο είναι η μερική θωράκιση του προσήνεμου μόλου προϋπολογισμού 3,2 εκ. ευρώ. Εμείς διεκδικούμε την συμμετοχή μας στο πρόγραμμα μαζί με άλλους ερευνητικούς φορείς. Στην προσπάθειά μας αυτή είμαστε σε συνεργασία και με το υπουργείο Ναυτιλίας, το οποίο από την πρώτη στιγμή έχει αγκαλιάσει όλα αυτά, βλέπει και εστιάζει στα προβλήματά μας».