Χρηματοδότηση ύψους 6 εκ. ευρώ από το τομεακό πρόγραμμα του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και συγκεκριμένα από τον άξονα «Αλιεία και Θάλασσα» διεκδικεί το Διαδημοτικό Λιμενικό Ταμείο για το σημαντικό έργο κατασκευής του αλιευτικού καταφυγίου της Σκαλέτας.
Ο σχετικός φάκελος έχει κατατεθεί και στην πρώτη αξιολόγηση που έγινε, σύμφωνα με την πρόεδρο του Διαδημοτικού Λιμενικού Ταμείου, έλαβε υψηλή βαθμολογία. Ωστόσο, η διαδικασία εδώ και κάποιους μήνες έχει φρενάρει καθώς το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης ζήτησε μια επιπλέον έγκριση από την ΕΣΑΛ,- υπηρεσία του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας- για να μπορέσει ο φάκελος να είναι πλήρης και να δρομολογηθεί η ένταξη του έργου. Η συγκεκριμένη έγκριση είναι σε εκκρεμότητα.
Σύμφωνα με τη μελέτη που έχει γίνει, σκοπός των προτεινόμενων έργων στην περιοχή της Σκαλέτας είναι η δημιουργία ενός λειτουργικού και πλήρως εξοπλισμένου αλιευτικού λιμενίσκου, ο οποίος θα εξυπηρετεί την αλιευτική δραστηριότητα της περιοχής. Έχει σχεδιαστεί η κατασκευή όλων των απαραίτητων εξωτερικών και εσωτερικών λιμενικών έργων για τη λειτουργία του αλιευτικού καταφυγίου, η ανάπλαση και διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου, μέχρι την οριοθετημένη γραμμή της παραλίας, τα δίκτυα ύδρευσης και ηλεκτροδότησης για τα παραβάλλοντα σκάφη, καθώς και ο γενικός φωτισμός του αλιευτικού καταφυγίου. Η προς παραχώρηση θαλάσσια έκταση για την κατασκευή των προτεινόμενων έργων είναι 33.600m2 και η αντίστοιχη χερσαία έκταση είναι 6.610m2, ενώ έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία της θαλάσσιας χελώνας.
Η πρόεδρος του Διαδημοτικού Λιμενικού Ταμείου, Ρένα Κουτσαλεδάκη, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» για το έργο, ανέφερε πως ελπίζει να μην κωλυσιεργήσει η σχετική έγκριση από τις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου και να προχωρήσουν οι διαδικασίες με γοργούς ρυθμούς έτσι ώστε το συντομότερο δυνατόν το έργο να ενταχθεί στο χρηματοδοτικό πρόγραμμα και να εξασφαλιστεί η υλοποίηση του με ευρωπαϊκά κονδύλια.
«Είναι ένα πολύ σημαντικό έργο καθώς θα εξυπηρετεί μια μεγάλη περιοχή του νομού. Με βάση τη μελέτη, έχει προβλεφθεί χώρος για 60-70 αλιευτικά σκάφη, θα υπάρχουν σύγχρονες υποδομές και εξοπλισμός. Για εμάς, σαν Λιμενικό Ταμείο, το έργο αυτό θεωρείται βαρύνουσας σημασίας» μας ανέφερε η κ. Κουτσαλεδάκη, προσθέτοντας ότι: «Πρόκειται για ένα έργο πνοής που θα δώσει ζωή στην ευρύτερη περιοχή, δίπλα είναι τουριστική περιοχή, ξενοδοχειακές μονάδες και θα αποτελεί το μοναδικό καταφύγιο στο βόρειο τμήμα του νομού. Η αλίευση και η πώληση ψαριού, θα τονώσει και θα αξιοποιήσει όλο το κομμάτι εκείνο της πρώην δημοτικής κοινότητας Αρκαδίου και όχι μόνο. Έχει άμεση γειτνίαση με το νέο έργο του μουσείου της Ελεύθερνας και ταυτόχρονα ξεμπλοκάρει και το θέμα της μαρίνας του Ρεθύμνου, αφού θα μπορούν οι αλιείς να πηγαίνουν εκεί και να ελλιμενίζονται».
Σε ένα χρόνο θα παραδοθούν οι μελέτες για τα μεγάλα έργα του λιμανιού
Εν τω μεταξύ, σε ένα χρόνο αναμένεται να παραδοθούν στο Λιμενικό Ταμείο Ρεθύμνου οι μελέτες που αφορούν το έργο θωράκισης του λιμανιού του Ρεθύμνου αλλά και αυτό της κρουαζιέρας. Μετά από δυο και πλέον χρόνια κωλυσιεργίας, εξ αιτίας των προβλημάτων που προέκυψαν με την αδυναμία πληρωμής των μελετητών που είχαν αναλάβει να εκπονήσουν τις μελέτες, πλέον έχει «ξεμπλοκάρει» το θέμα και σύμφωνα με την πρόεδρο του Λιμενικού Ταμείου, είναι σε πλήρη εξέλιξη.
Υπενθυμίζεται ότι πρόκειται για τις παρακάτω μελέτες:
- Μελέτη έργων εγκατάστασης πρόσδεσης κρουαζιερόπλοιου Λιμένος Ρεθύμνου» προϋπολογισμού 379.226,90€.
- Μελέτη βελτίωσης της θωράκισης προσήνεμου μόλου Λιμένος Ρεθύμνου» προϋπολογισμού 67.988,35€.
Να σημειωθεί ότι για πολλά χρόνια το λιμάνι και κατ’ επέκταση η ευρύτερη λιμενική περιοχή είναι ανοχύρωτη και σχεδόν κάθε χειμώνα η κακοκαιρία δημιουργεί τεράστια προβλήματα και προκαλεί σοβαρές ζημιές. Οι όποιες παρεμβάσεις γίνονται κατά καιρούς είναι μικρής κλίμακας και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να προστατέψουν την περιοχή, η οποία χρήζει σοβαρής και ολιστικής αντιμετώπισης.
Το έργο της αποκατάστασης και ενίσχυσης θωράκισης προσήνεμου μόλου είναι το σημαντικότερο έργο που όταν υλοποιηθεί θα θωρακίσει την ευρύτερη περιοχή.
Σύμφωνα με το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο, ο προσήνεμος μόλος στην παρούσα φάση προστατεύεται τμηματικά από πρανή με τετράποδα στο ανατολικό και στο δυτικό τμήμα του, καθώς και με συμπαγείς τεχνητοί ογκόλιθοι από σκυρόδεμα στο μέσο του. Τα έντονα καιρικά φαινόμενα που έπληξαν και ιδιαίτερα οι θυελλώδες βορειοδυτικοί άνεμοι, έχουν προκαλέσει σημαντικές φθορές στη θωράκιση του προσήνεμου μόλου και ιδιαίτερα στο ανατολικό τμήμα μέχρι το ακρομώλιο καθώς και ζημιά στον προφυλακτήριο τοίχο.
Συγκεκριμένα έχει παρασυρθεί το πρίσμα προστασίας του λιμενοβραχίονα σε εκτεταμένο βάθος στο ανατολικό άκρο του βόρειου μετώπου με αποτέλεσμα ο λιμενοβραχίονας να είναι ευάλωτος στους έντονους βόρειους ανέμους που πλήττουν στην περιοχή.
Έτσι θα πρέπει άμεσα να αποκατασταθεί η θωράκιση στον προσήνεμο μόλο καθώς και η ζημιά στον προφυλακτήριο τοίχο, προκειμένου να προστατευτεί το υπόλοιπο τμήμα του.
Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 3.200.000,00€.