Την ένταξη του έργου με τίτλο «Έργα αποχέτευσης σε οικισμούς Δ προτεραιότητας στον δήμο Ρεθύμνου» ενέκρινε το υπουργείο Εσωτερικών και συγκεκριμένα το τμήμα αναπτυξιακών προγραμμάτων και διαχείρισης Π.Δ.Ε.
Το έργο αφορά την αποχέτευση και διαχείριση των λυμάτων στους οικισμούς Πρινέ, Γεράνι, Σελλί, Μύρθιο, Αμπελάκι, Καρέ, Γουλεδιανών και Όρος ενώ τις επόμενες ημέρες αναμένεται να ξεκινήσουν οι διαδικασίες της δημοπράτησης τους, όπως ανέφερε σε ανακοίνωση της η ΔΕΥΑΡ.
Σημειώνεται ότι με την υλοποίηση των έργων αυτών ο Πρινές και το Γεράνι θα συνδεθούν με τον βιολογικό καθαρισμό, ενώ κάθε ένα από τα χωριά του Βρύσινα θα έχει δικό του αυτόνομο σύστημα.