Μια μοναδική σε πανηγυρικό και έντονο γιορταστικό χρώμα εκδήλωση, απολαύσαμε στο νέο χώρο που αναπτύσσει το «Αερόστατο» τις δημιουργίες του, στην οδό Καζαντζάκη 27 με τη Ρένα και τη Γιάννα να δίνουν ρεσιτάλ φαντασίας, σε ό, τι μπορεί να κάνει μια κοινωνική εκδήλωση ξεχωριστή.
Εκείνο το βράδυ μικροί και μεγάλοι, που αναρίθμητοι κατέκλυσαν το χώρο, χάθηκαν στη μαγεία των εορτών με τις ποικίλες γωνιές δραστηριοτήτων, που ξετρέλαναν τα παιδιά. Ένα πλούσιο μπουφέ και αναψυκτικά έκαναν το πάρτι μοναδικό και πρόσφεραν στην πόλη μια νότα χαράς.
Από τις καινοτόμες δράσεις που αντέχουν στο χρόνο και αποδεικνύονται απόλυτα επιτυχείς είναι το «Αερόστατο».
Η Ρένα Λαδιά Πολιτάκη το 2003, σε μια εποχή που δεν υπήρχαν καν δείγματα στο Ρέθυμνο παρά δανεισμένες εκδηλώσεις με καλλιτέχνες από Χανιά και Ηράκλειο, σκέφτηκε να αφήσει τη σιγουριά μόνιμης εργασίας ως νηπιαγωγός και να στραφεί επαγγελματικά στον τομέα παιδική ψυχαγωγία. Και εγένετο η Ρωρώ η αγαπημένη μικρών και μεγάλων.
Η κλόουν με τα δεκάδες πρόσωπα ανάλογα με τις απαιτήσεις του κοινωνικού γεγονότος. Οι εποχές αλλάζουν και η αισθητική επίσης των ανθρώπων. Το πάλαι ποτέ απλό κοινωνικό γεγονός σήμερα θέλει διαφορετική οργάνωση. Και στον τομέα αυτό η Ρένα στάθηκε τυχερή αποκτώντας τη συνεργασία της Γιάννας Τσίγγου-Χούλη, που με πολλή φαντασία διακοσμεί κάθε κοινωνική εκδήλωση από την εκκλησία μέχρι το κέντρο που δίδεται η δεξίωση. Και το πρόγραμμα συμπληρώνει η Ρωρώ με τους εξαίρετους συνεργάτες της εμψυχωτές που απασχολούν τα παιδιά με πρόγραμμα διαφορετικό κάθε φορά.
Η πρόταση αυτή αγκαλιάστηκε και από σωματεία που πλουτίζουν έτσι το πανηγυρικό τους πρόγραμμα για παιδιά όπως το Λύκειο Ελληνίδων, η Περιηγητική Λέσχη κ.α., καθώς και νηπιαγωγεία, όπου οι γονείς βρίσκουν ένα πιο δελεαστικό τρόπο για τους μικρούς καλεσμένους να γιορτάσουν τα γενέθλια των παιδιών τους.
Σήμερα η Ρένα και η Γιάννα συμπορεύονται στον ίδιο χώρο αλλά στο δικό της τομέα κάθε μια, που καλύπτει συνολικά την βασική ιδέα που είναι η ξεχωριστή πινελιά στην κοινωνική σας εκδήλωση.
Ακόμα μια περίπτωση επιχειρηματικής πρωτοβουλίας, που με φαντασία και μεράκι αντέχει στην κρίση. Και αποτελεί ένα φωτεινό παράδειγμα στην Ρεθεμνιώτικη Αγορά.