Η Χριστουγεννιάτική γιορτή του Συλλόγου Φίλων Παιδιών με καρκίνο «Ελπίδα» και του Ιδρύματος «Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη», μια γιορτή που περιμένουν κάθε χρόνο με ανυπομονησία τα παιδιά των ιδρυμάτων της Αττικής, πραγματοποιήθηκε και φέτος, για 13η συνεχή χρονιά, στο Μουσείο Νάσιουτζικ.
Όπως κάθε χρόνο, το Μουσείο φόρεσε τα γιορτινά του και άνοιξε την αγκαλιά του στα πάνω από 400 παιδιά των ιδρυμάτων: Παιδόπολη «Άγιος Ανδρέας», Αμαλίειο, Άρτος και Δράση, Παιδόπολη «Αγ. Βαρβάρα», Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα Παιδικής Προστασίας, Εταιρεία Προστασίας Ανηλίκων Αθηνών, Χατζηκώνστα, Ζάννειο, Παμμακάριστος, Παιδικό Χωριό Sos, Αγία Άννα, Φιλοθέη «Η Αθηναία», Τα Παιδιά του Συλλόγου «Ελπίδα».
Ο Άγιος Βασίλης και τα ξωτικά του ήταν εκεί από νωρίς το πρωί για να τα υποδεχτούν και να τα… στρώσουν στη δουλειά στα χριστουγεννιάτικα εργαστήρια, όπου έφτιαξαν στολίδια, γλυκίσματα και face painting, αλλά και για να τα ξεσηκώσουν στους ρυθμούς της Zumba.
Λίγο αργότερα κατέφθασαν οι ταχυδακτυλουργοί για να παρουσιάσουν το συναρπαστικό Magic show τους: Έβγαζαν από το καπέλο τους χρωματιστά μαντήλια, μπάλες και άλλα πολλά που δεν χωρά ο νους, άναβαν και έσβηναν φωτιές, και έκαναν ένα σωρό καταπληκτικά μαγικά τρικ, όλα με τη συνοδεία ρυθμικής μουσικής, ανεβάζοντας έτσι το κέφι στα ύψη και αφήνοντας μικρούς και μεγάλους άφωνους.
Οι εκπλήξεις και τα παιχνίδια συνεχίστηκαν με τον μουσικό σώματος Θάνο Δασκαλόπουλο, που μαζί με δύο μουσικούς, παρέσυρε τα παιδιά σε έναν μοναδικό συνδυασμό κίνησης και μουσικής.
Βεβαίως από τη γιορτή δεν έλειψαν οι guest stars. To μουσικό συγκρότημα REC αφιέρωσε στα παιδιά τα καλύτερά του τραγούδια που απογείωσαν το κέφι τους, η Κατερίνα Καραβάτου παρουσίασε το πρόγραμμα, ο Μάρκος Σεφερλής και ο Γιώργος Καραγκούνης τους μοίρασαν αυτόγραφα και έβγαλαν μαζί τους αναμνηστικές φωτογραφίες.
Το μεσημέρι, στην πανέμορφα στολισμένη μεγάλη αίθουσα του Μουσείου Νάσιουτζικ, η χορωδία του Σπύρου Λάμπρου υποδέχτηκε τα παιδιά με υπέροχα χριστουγεννιάτικα τραγούδια, κι εκείνα με πολλή όρεξη απόλαυσαν ένα πλούσιο σε εδέσματα γεύμα.
Η πρόεδρος του Συλλόγου Φίλων Παιδιών με καρκίνο «Ελπίδα» και του Ιδρύματος «Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη», κυρία Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη, ήταν εκεί για να καλωσορίσει τα παιδιά, να τους ευχηθεί «Καλά Χριστούγεννα» και «Καλή Χρονιά».
Η κυρία Βαρδινογιάννη ευχαρίστησε από καρδιάς τον οικοδεσπότη της γιορτής, κύριο Νίκο Νάσιουτζικ, που με αφοσίωση συνεχίζει την παράδοση του αείμνηστου θείου του, Γιώργου Νάσιουτζικ, ο οποίος είχε υποσχεθεί στα παιδιά της «Ελπίδας» να γιορτάζουν κάθε χρόνο εκεί.
Αμέσως μετά το γεύμα, όλοι χειροκρότησαν με ενθουσιασμό τα παιδιά από πολλά ιδρύματα, που παρουσίασαν χριστουγεννιάτικα δρώμενα -ποιήματα, τραγούδια, σκετσάκια.
Η γιορτή που κράτησε μέχρι αργά το απόγευμα ολοκληρώθηκε με ζωντανή μουσική και χορό, όπου τον τόνο έδιναν η Ορχήστρα των Ονείρων και οι ρυθμικές επιλογές του DJ.
Εκτός από την πρόεδρο του Συλλόγου «Ελπίδα», κοντά στα παιδιά βρέθηκαν και τα μέλη του Συλλόγου, Έλλη Τζανετάτου και Κέττυ Φιλιππίδου, καθώς και η διευθύντρια του Ξενώνα της «Ελπίδας», κυρία Άννα Παναγοπούλου.
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε χάρη στην ευγενική χορηγία των: Andy’s tours, Green cola, Σκλαβενίτης, Δρόμος FM, Θάνος Δασκαλόπουλος, City College και Όλγα Παπαδημητρίου, ενώ αφιλοκερδώς συνέβαλαν στην εκδήλωση οι REC, η Χορωδία Σπύρου Λάμπρου και η Ορχήστρα των Ονείρων, καθώς και όλο το προσωπικό του Μουσείου Νάσιουτζικ.
Ο Σύλλογος «Ελπίδα» και το Ίδρυμα «Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη», τους ευχαριστούν όλους για τη προσφορά τους και τους εύχονται «Χρόνια πολλά».